PILNA AKCJA NR 117/08 ? CHINY ? Wymuszone zaginięcie / zagrożenie torturami lub znęcaniem się – Amnesty International

PILNA AKCJA NR 117/08 ? CHINY ? Wymuszone zaginięcie / zagrożenie torturami lub znęcaniem się

Jamyang Kyi, znana tybetańska pisarka i muzyk, jest prawdopodobnie ofiarą wymuszonego zaginięcia. Mogą jej grozić tortury lub znęcanie się, a jej życie może znajdować się w niebezpieczeństwie.
Dnia 1 kwietnia Jamyang Kyi, która pracuje też jako producent telewizyjny w tybetańskiej sekcji państwowej telewizji Qinghai, została zabrana ze swojego biura w Xining City w prowincji Qinghai przez ubranych po cywilnemu funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa. Początkowo przetrzymywano ją w biurze bezpieczeństwa publicznego w Xining City, ale 4 lub 5 kwietnia zabrano ją w inne miejsce, którego nie ujawniono. Nie podano też do publicznej wiadomości żadnych stawianych jej zarzutów.
Jamyang Kyi utrzymywała kontakt z rodziną przez telefon komórkowy do 7 kwietnia. Od tamtej pory jej komórka podobno jest wyłączona. W czasie dwóch rewizji w jej domu policjanci podobno skonfiskowali jej komputer i inne rzeczy osobiste. 
Jamyang Kyi jest znana pośród Tybetańczyków jako pisarka poruszająca problemy dot. kobiet oraz jako muzyk. Wydała 4 albumy z mieszanką nowoczesnego popu i tradycyjnej muzyki tybetańskiej i odbyła tourne po USA w 2006 r., w czasie którego dawała koncerty i wykłady.  Jej blog www.tibetabc.cn/user1/jamyangkyi/index.html jest popularny wśród młodych Tybetańczyków, choć nie był aktualizowany przez kilka miesięcy poprzedzających aresztowanie. Prawdopodobnie została zatrzymana po raz pierwszy.
TŁO WYDARZEŃ

Chińskie władze zatrzymały w minionych tygodniach tysiące Tybetańczyków. Niepokoje w tybecie zaczęły się 10 marca od pokojowych wystąpień mnichów w stolicy kraju Lhasie. Cztery dni później doszło do zamieszek. 29 kwietnia 30 Tybetańczyków otrzymało wyroki więzienia od 3 lat do dożywocia. Amnesty International obawia się, że ich proces nie spełniał międzynarodowych standardów.
Amnesty International udokumentowała praktykę torturowania i znęcania się nad zatrzymanymi Tybetańczykami przez chińskie siły bezpieczeństwa (zwłaszcza w stosunku do osób oskarżanych o separatyzm). Doświadczenia z różnych stron świata pokazują, że tortury i inne formy znęcania się rozwijają się w środowisku charakteryzującym się tajnością, brakiem przejrzystości, nierespektowaniem prawa do sprawiedliwego procesu i brakiem odpowiedzialności. Chiny od dawna nie dopuszczają do Tybetu niezależnych obserwatorów praw człowieka a region jest odcięty od zachodnich dziennikarzy i innych niezależnych obserwatorów. Z tych powodów Amnesty International obawia się o bezpieczeństwo uwięzionych.
Prosimy o niezwłoczne wysyłanie apeli w języku chińskim, angielskim lub ojczystym:
– wzywających chińskie władze do ujawnienia miejsca przetrzymywania Jamyang Kyi;
– apelujących do władz o zapewnienie jej bezpieczeństwa (o ile znajduje się w ich rękach) i zagwarantowanie, że nie będzie poddana torturom ani innym formom znęcania się podczas przetrzymywania;
 – wzywających władze do niezwłocznego i bezwarunkowego uwolnienia jej, o ile nie zostanie jej niezwłocznie postawiony zarzut o niekwestionowanie kryminalnym charakterze;
– apelujących do władz o zapewnienie jej kontaktu z prawnikiem i rodziną oraz dostępu do wszelkiej niezbędnej pomocy lekarskiej.
ADRESACI APELI:
Premier Chińskiej Republiki Ludowej
WEN Jiabao Guojia Zongli
The State Council General Office
2 Fuyoujie
Xichengqu
Beijingshi 100017
People’s Republic of China / Chiny
Fax: +86 10 65961109 (c/o Ministry of Foreign Affairs)
Nagłówek: Wasza Ekscelencjo / Your Excellency
Gubernator Prowincji Qinghai
SONG Xiuyan Shengzhang
Qinghaisheng Renmin Zhengfu
12 Xidajie
Xiningshi 810000
Qinghaisheng
People’s Republic of China / Chiny
Email: webmaster@qhinfo.comNagłówek: Szanowny Panie Gubernatorze / Dear Governor
Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego w Prowincji Qinghai
HE Zaigui Tingzhang
Qinghaisheng Gong’anting
1001 Fang, 10 Ceng
Gong-antingdalou
Xiningshi 810000
Qinghaisheng
People’s Republic of China / Chiny
Nagłówek: Szanowny Panie Dyrektorze / Dear Director
KOPIE DO:
Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej
ul. Bonifraterska 1
00-203 Warszawawww.chinaembassy.org.plFaks: 022 635 42 11
W przypadku wysyłania apeli po 13 czerwca prosimy o uprzedni kontakt z Zespołem Pilnych Akcji (pilneakc@amnesty.org.pl).
Tłumaczenie: Marcin Natorski
Oryginał ukazał się 2 maja 2008 r.
AI Index: ASA 17/073/2008

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3582