Pilna Akcja: Ośmiu aktywistów zatrzymanych w Bahrajnie – Amnesty International

Pilna Akcja: Ośmiu aktywistów zatrzymanych w Bahrajnie

Ośmiu prominentnych działaczy opozycji zostało zatrzymanych w Bahrainie po tym, jak służby bezpieczeństwa, przy wsparciu wojsk Arabii Saudyjskiej, użyły siły przeciwko protestantom uczestniczącym w demonstracjach antyrządowych.

16 marca zginęło sześciu uczestników protestu, a setki osób zostało rannych. Amnesty International uważa, że zatrzymani są więźniami sumienia i nawołuje do ich natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia. Osoby te mogą być również narażone na tortury.

Hassan Mshaima, Dr Abdel-Jalil al-Singace, Abdel-Wahab Hussain, Sa-eed al-Nuri, Ibrahim Sharif, Abdel-Hadi al-Mukhodher i Hassan al-Haddad zostali aresztowani we wczesnych godzinach rannych 17 marca. Doktor Ali al-Ekri został aresztowany w późniejszych godzinach tego samego dnia. Władze nie poinformowały gdzie przetrzymywani są więźniowie dlatego Amnesty International obawia się o ich bezpieczeństwo. Czterech  z ośmiu aresztowanych należy do grupy opozycjonistów już raz zatrzymanych w 2010 roku i uważa się, że część z nich była torturowana i źle traktowana podczas pobytu w areszcie.

Raporty mówią, że ośmiu działaczy zostało aresztowanych przez połączone siły bahrajńskich i saudyjskich służb bezpieczeństwa, które nie przedstawiły zatrzymanym oficjalnych nakazów aresztowań. Krewny doktora Abdela-Jalila al-Singace powiedział pracownikom  Amnesty International, że członkowie służby bezpieczeństwa rozbili drzwi wejściowe do domu doktora, wtargnęli do środka i siłą wyciągnęli go z sypialni, bez udzielenia informacji, dlaczego go zabierają. Członkowie sił bezpieczeństwa zachowywali się w sposób agresywny w stosunku do jego żony i córki, kiedy te zaczęły sprzeciwiać się. Również jego laptop i telefon komórkowy zostały zabrane.

Aresztowania nastąpiły na skutek eskalacji napięć i przemocy w Bahrajnie. 15 marca dwóch protestujących zostało zabitych w Sitrze podczas starć ze służbą bezpieczeństwa, która następnie zaatakowała protestujących przy wejściu do szpitala w Sitrze i uniemożliwiła rannym dotarcie do służb medycznych. Następnego dnia, 16 marca, sześć osób, w tym dwóch przedstawicieli służby bezpieczeństwa, zostało zabitych podczas zamieszek pomiędzy bahrajńskimi i arabskimi służbami bezpieczeństwa i protestującymi. Jeden ze świadków poinformował Amnesty International, że 10 uczestników demonstracji zostało rannych w dzielnicy al-Qadim wskutek użycia przez służby bezpieczeństwa ostrej amunicji. Jednocześnie służby atakowały protestujących w wielu dzielnicach Manamy, zwłaszcza w rejonach szyickich i we wsiach położonych blisko stolicy. 16 marca służby otoczyły główny szpital Manamy, al-Salmaniya, blokując dostęp ludności do usług medycznych oraz uniemożliwiając około 100 osobom z personelu medycznego wyjście z budynku.

PROSIMY O WYSŁANIE APELU  w języku arabskim lub angielskim:

  • Prosimy o wyrażenie niepokoju  z powodu zatrzymania ośmiu aktywistów – Hassana Mshaima-, Dr -Abdela-Jalil al-Singace, -Abdela-Wahaba Hussaina, Sa-eeda al-Nuri, Ibrahima Sharif, -Abdela-Hadi al-Mukhodhera, Hassana al-Haddad i Dr -Ali al–Ekri – którzy są więźniami sumienia i aresztowani zostali z powodu tego, że skorzystali z prawa do wolności słowa i innych podstawowych praw człowieka;
  • Prosimy o wywieranie nacisku na władze, aby uwolniły zatrzymanych jak najszybciej bez stawiania warunków, i aby uchroniły ich przed torturami oraz innymi formami złego traktowania;
  • Prosimy o wywieranie nacisku na władze, aby rozpoczęły natychmiastowe, szczegółowe oraz niezależne śledztwo dotyczące śmierci protestujących, które mają miejsce od 14 lutego. Prosimy o wywieranie nacisku na władze, aby zrobiły wszystko co w ich mocy, aby osoby odpowiedzialne za użycie siły zostały odpowiednio ukarane.
  • Prosimy o wywarcie nacisku na władze, aby zaczęły respektować prawo do wolności słowa, przemieszczania się  i zebrań w Bahrajnie, z uwzględnieniem prawa do pokojowego protestu.

PROSIMY O WYSŁANIE APELU DO 29 KWIETNIA 2011 DO:

Króla
Shaikh Hamad bin -Issa Al Khalifa
Office of His Majesty the King
P.O. Box 555
Rifa-a Palace, al-Manama, Bahrain
Fax: +973 17664587
Tyuł: Your Majesty (Wasza Królewska Mość)

Premiera
Prince Khalifa bin Salman Al Khalifa
Prime Minister
Office of the Prime Minister
P.O. Box 1000, al-Manama, Bahrain
Fax: +973 17533033
Tytuł: Wasza Wysokość

Ministra Spraw Wewnętrznych
Shaikh Rashid bin -Abdullah bin Ahmad Al Khalifa
Minister of Interior
Ministry of Interior
P.O. Box 13, al-Manama, Bahrain
Fax: +973 17232661
Tytuł: Wasza Ekscelencjo

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

2404