PILNA AKCJA: Obawy o zdrowie sudańskiego aktywisty – Amnesty International

PILNA AKCJA: Obawy o zdrowie sudańskiego aktywisty

Ponad dziesięć miesięcy po aresztowaniu, aktywista sudański Bushra Gamar Hussein Rahma nadal przebywa w więzieniu bez procesu, pozbawiony dostępu do adwokata. Stan jego zdrowia jest zły i pogarsza się, mimo to nie umożliwiono mu również spotkania z lekarzem.

Bushra Gamar Hussein Rahma został zatrzymany bez postawienia zarzutów czy rozpoczęcia procesu, w Chartumie, stolicy Sudanu,  25 lipca 2011. Przebywa obecnie w bloku ogólnym więzienia Kobar w północnym Chartumie, gdzie umieszczono go w styczniu decyzją Prokuratora Generalnego. Władze odmawiają mu dostępu do adwokata, a rodzina widziała się z nim po raz ostatni 25 marca 2012. Według niepotwierdzonych informacji poddawano go torturom oraz innym formom okrutnego traktowania.

Bushra Gamar Hussein Rahma cierpi na astmę i chorobę serca. W więzieniu zapadł również na szereg innych schorzeń, w tym wypadnięcie dysku. Przyczyną pogarszającego się stanu jego zdrowia są złe warunki w więzieniu oraz  dwukrotny strajk głodowy, podjęty we wrześniu i październiku 2011. Pomimo chorób Bushra Gamar Hussein Rahma nie otrzymuje odpowiedniej opieki medycznej i nie miał możliwości spotkania z lekarzem. Pozostawione bez leczenia jego schorzenia są niezwykle groźne.

Bushra Gamar Hussein Rahma jest technikiem rentgenologiem i założycielem HUDO – organizacji rozwoju i praw człowieka w prowincji Południowy Kordofan, skąd pochodzi. Wcześniej był dyrektorem sudańskiej organizacji rozwoju społecznego SUDO w regionie Darfur, oraz członkiem Ludowego Ruchu Wyzwolenia SPLM w Darfurze od roku  2006 do 2008. Pochodzi z ludu Nuba, licznej grupy etnicznej Południowego Kordofanu.

Prosimy o pilne pisanie apeli w językach arabskim, angielskim lub własnym:

– Wzywających władze do bezzwłocznego umożliwienia Bushrze Gamar Hussein Rahma kontaktu z adwokatem i rodziną oraz zapewnienie mu opieki medycznej;

– Wzywających władze do zapewnienia Bushrze Gamar Hussein Rahma ochrony przed torturami i innymi formami okrutnego traktowania oraz wszczęcia dochodzenia w sprawie domniemanych tortur;

– Wzywających władze do oskarżenia Bushry Gamar Hussein Rahma o uznane przestępstwo lub uwolnienia go;

APELE PROSIMY WYSYŁAĆ DO 22 LIPCA 2012 NA ADRES:

Prezydent
HE Omar Hassan Ahmad al-Bashir
Office of the President
People-s Palace
PO Box 281
Khartoum
Sudan
Email: info@sudan.gov.sd
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prezydencie/  Your Excellency

Minister Sprawiedliwości
Mohammed Bushara Dousa
Ministry of Justice,
PO Box 302
Al Nil Avenue,
Khartoum,
Sudan
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ministrze/  Your Excellency

Z kopią do:

Minister Spraw Wewnętrznych
Ibrahim Mohamed Hamed
Ministry of Interior
PO Box 873
Khartoum, Sudan
Email: mut@isoc.sd
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ministrze/  Your Excellency

Najbliższe przedstawicielstwo dyplomatyczne:

Ambasada Republiki Sudanu
Kurfürstendamm 151, D-10709 Berlin
tel. + 49 30 890 69 822
fax + 49 30 894 09 693
e-mail: poststelle@sudan-embassy.de  Internet: www.sudan-embassy.de 

INFORMACJE DODATKOWE

Aresztowanie i uwięzienie Bushry Gamar Hussein Rahma zbiegło się z innymi przeprowadzonymi przez władze sudańskie zatrzymaniami intelektualistów, aktywistów i osób uważanych za członków ruchu SPLM w Sudanie Północnym. Konflikt zbrojny trwa w Południowym Kordofanie od czerwca 2011, między siłami rządowymi oraz zbrojnym ugrupowaniem opozycyjnym SPLM-N, którego członkami w Południowym Kordofanie są przede wszystkim Nuba. Od tego czasu władze dokonywały wielu aresztowań członków SPLM-N, osób uważanych za członków SPLM-N oraz osób pochodzących z ludu Nuba, który władze uznają za zwolenników SPLM-N. Więzienie bez procesu, zarzutów, kontaktu z adwokatem i rodzina jest normą.

Sytuacja w Południowym Kordofanie, w tym sytuacja ludu Nuba, była przedmiotem spotkań i projekcji podczas Life Festival 2012:
https://amnesty.org.pl/amnesty-international-na-life-festivalu-2012/

www.lifefestival.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

2093