PILNA AKCJA: Syryjscy opozycjoniści i obrońcy praw człowieka nadal uwięzieni – Amnesty International

PILNA AKCJA: Syryjscy opozycjoniści i obrońcy praw człowieka nadal uwięzieni

Pracownicy Syryjskiego Centrum na rzecz Mediów i Wolności Słowa są przetrzymywani w izolacji od chwili aresztowania 16 lutego. Prawdopodobnie są więzieni w oddziale służb bezpieczeństwa sił powietrznych w Damaszku. Grożą im tortury i inne formy okrutnego traktowania

Mazen Darwish, lat 40, został zatrzymany wraz z 13 współpracownikami i dwojgiem gości podczas nalotu na Syryjskie Centrum na rzecz Mediów i Wolności Słowa (SCM), którego jest dyrektorem. Z grupy 16 zatrzymanych osób uwolniono kobiety (6 pracownic i jedną odwiedzającą); niestety Mazen Darwish, Hani al-Zitani, Abd al-Rahman Hamada, Hussein Gharir, Mansour al-Omari, Bassam al-Ahmed, Ayham Ghazoul, Joan Fersso, oraz gość Shadi Yazbek, pozostają w areszcie. Rodziny zatrzymanych nie mają o nich żadnych informacji. Nie wiadomo również czy mieli kontakt z adwokatem.

Z przekazanych Amnesty International informacji wynika, że grupa umundurowanych osób, prawdopodobnie funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa sił powietrznych, wtargnęła do SCM 16 lutego 2012. Aresztowano 16 osób, które przebywały w tym czasie w budynku, konfiskując również laptopy, telefony komórkowe i dokumenty zawierające poufne informacje związane z działalnością ośrodka. Według jednej z zatrzymanych kobiet, wszyscy zostali przewiezieni do oddziału służb bezpieczeństwa sił powietrznych w Damaszku, gdzie prawdopodobnie nadal przebywa Mazen Darwish i pozostałych ośmiu mężczyzn. Brak jest informacji o stawianych im zarzutach czy ewentualnym procesie.

Nieznane pozostają również przyczyny nalotu na ośrodek. Amnesty International uważa, że Mazen Darwish i jego współpracownicy stali się celem ataku ze względu na ich działalność na rzecz praw człowieka. W takim przypadku Amnesty International uznaje ich za więźniów sumienia. Gość SCM, Shadi Yazbek prawdopodobnie został aresztowany wyłącznie z powodu swojej obecności w ośrodku w chwili nalotu.

Prosimy o pilne pisanie apeli w języku angielskim, arabskim lub własnym:

– Wyrażających obawę, że zatrzymani: Mazen Darwish, Hani al-Zitani, Abd al-Rahman Hamada, Hussein Gharir, Mansour al-Omari, Joan Fersso, Ayham Ghazoul, Bassam al-Ahmed and Shadi Yazbek przebywają od 16 lutego 2012 w całkowitej izolacji, w warunkach wskazujących na wymuszone zaginięcie;

– Wzywających syryjskie władze do zapewnienia zatrzymanym ochrony przed torturami I innymi formami okrutnego traktowania, zapewnienia im kontaktu z rodzinami oraz wybranym adwokatem oraz wszelkiej koniecznej opieki medycznej;

– Wyrażających obawy w związku z zatrzymaniem dziewięciu osób wyłącznie za ich pokojowe działania i powiązanie z Syryjskim Centrum na rzecz Mediów i Wolności Słowa (SCM), oraz przekonanie że powinni być niezwłocznie i bezwarunkowo uwolnieni. W przeciwnym razie należy postawić im zarzuty i przeprowadzić proces sądowy zgodny z międzynarodowymi standardami sprawiedliwości.

APELE PROSIMY WYSYŁAĆ DO 11 KWIETNIA 2012 NA ADRES:

Prezydent
Bashar al-Assad
Presidential Palace
Al-Rashid Street
Damaszek, Arabska Republika Syrii
Fax: +963 11 332 3410
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prezydencie/  Your Excellency

Minister Spraw Zagranicznych
Walid al-Mu-allim
Ministry of Foreign Affairs and Expatriates
Al-Rashid Street
Damaszek, Arabska Republika Syrii
Fax: +963 11 214 625 12 / 13
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ministrze/  Your Excellency

Prosimy również o kierowanie apeli do przedstawicieli dyplomatycznych akredytowanych w waszym kraju:

Ambasada Arabskiej Republiki Syrii w Polsce
Ul. Goszczyńskiego 30
02-610  Warszawa
Fax.: 022 – 848 91 78

INFORMACJE DODATKOWE

Demonstracje zwolenników reform rozpoczęły się w Syrii w lutym 2011, a do połowy marca przerodziły się w protest masowe. Chociaż miały one charakter pokojowy, władze syryjskie przystąpiły do ich tłumienia z niezwykłą brutalnością. Amnesty International posiada listę ponad 6,200 nazwisk osób, które zginęły w następstwie tych działań.  Większość ofiar została zabita w trakcie demonstracji lub w związku z nimi. Zginęli z rąk służb bezpieczeństwa strzelających ostrą amunicją do uczestników pokojowych protestów oraz pogrzebów osób zastrzelonych podczas podobnych demonstracji. Wśród zabitych znajdują się również funkcjonariusze służb bezpieczeństwa, których pewna liczba zginęła z rąk zbuntowanych żołnierzy występujących z bronią w ręku przeciwko rządowi.

Tysiące osób aresztowano. Wiele z nich jest przetrzymywane w całkowitym odosobnieniu, w nieznanych lokalizacjach, gdzie powszechnie stosowane są tortury oraz inne formy okrutnego traktowania. Od 1 kwietnia 2011 roku znanych jest około 270 przypadków osób, które po zatrzymaniu zmarły w wysoce podejrzanych okolicznościach.

Oprócz szeregu instytucji wywiadowczych i służb bezpieczeństwa w Syrii działa również wiele formacji niejawnych, uzbrojonych i nieumundurowanych, które biorą udział w aresztowaniach, zabójstwach i innych aktach przemocy, koordynowanych czy też tolerowanych przez instytucje działające oficjalnie. Amnesty International posiada również doniesienia o groźbach, aktach przemocy a nawet zabójstwach osób uważanych za powiązane z rządem lub wspierające siły rządowe.

Mazen Darwish jest dyrektorem Syryjskiego Centrum na rzecz Mediów i Wolności Słowa (SCM). Centrum zostało zamknięte przez władze w roku 2009, po czym podjęło dalszą działalność bez oficjalnej zgody. Od tego czasu publikuje raporty o łamaniu prawa w stosunku do dziennikarzy i prasy oraz o wprowadzanych ograniczeniach wolności słowa. Amnesty International udokumentowała wzrost liczby ataków władz syryjskich przeciwko obrońcom praw człowieka  od początku protestów w marcu 2011.

Według doniesień SCM, zatrudnione w ośrodku kobiety zostały uwolnione 18 lutego, jednak muszą stawiać się codziennie w oddziale służb bezpieczeństwa sił powietrznych pomiędzy 9.00 a 14.00, w celu dalszych wyjaśnień. Są to: Yara Badr, Sanaa Mohsen, Mayada Khalil, Razan Ghazzawi, Rita Dayoub, Maha Assabalani and the visitor Hanadi Zahlout.

Wcześniejsze Pilne Akcje:

Abd-al Rahman Hamada:PILNA AKCJA: SYRYJSKI WIĘZIEŃ UWOLNIONY, BRAT WCIĄŻ PRZETRZYMYWANY

Razan Gazzawi: Syrian blogger arrested as crackdown continues

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

2127