PILNA AKCJA: Syryjskie więzienia pełne rodzin z dziećmi – Amnesty International

PILNA AKCJA: Syryjskie więzienia pełne rodzin z dziećmi

W osobnym przypadku, Yasser Hamza Kareem oraz jego trzynastoletni syn Khaled Kareem przetrzymywani są w oddziale służb bezpieczeństwa sił powietrznych w al-Mezzeh, w Damaszku, w całkowitej izolacji od 24 grudnia 2011, w warunkach sugerujących wymuszone zaginięcie. Istnieją obawy, że byli ofiarami tortur, grożą im dalsze tortury oraz inne formy okrutnego traktowania.

Mahmoud Hamada, lat 10, oraz Osama Hamada, lat 8, zostali aresztowani w swoim domu w Aqraba, na przedmieściach Damaszku 15 maja 2012, wraz z ich matką Maliką al-Khateeb która jest w szóstym miesiącu ciąży. Pięcioro innych członków rodziny obecnych w tym czasie w domu również zostało zatrzymanych. Są to dziadek dzieci Mahmoud Rida Hamada, ich babcia Samiya al-Jad, wujek Mohamed Hamada, ciocia Noor al-Habyan oraz ich mały kuzyn Adam Hamada, lat 3.

Na wiadomość o aresztowaniu najbardziej szanowani mieszkańcy wioski udali się do oddziału służb bezpieczeństwa w al-Mezzeh z prośbą o ich uwolnienie, tam jednak usłyszeli, że rodzina zostanie uwolniona dopiero wtedy, gdy w ręce służb odda się mąż Maliki, Said Mahmoud Hamada. Said Mahmoud Hamada, oskarżany przez władze syryjskie o -członkostwo w grupie terrorystycznej-, ukrywa się. W dniu 22 maja z więzienia wypuszczony został Adam Hamada, którego z siedziby służb bezpieczeństwa odebrali babcia i wujek.

Na podstawie dostępnych informacji Amnesty International uznaje całą aresztowaną rodzinę za więźniów sumienia, przetrzymywanych wyłącznie z powodu pokrewieństwa z  Saidem Mahmoudem Hamada. Istnieją również poważne obawy o stan zdrowia Maliki al-Khateeb, obecnie w szóstym miesiącu ciąży, oraz Samiyi al-Jad, która powinna regularnie przyjmować leki z powodu cukrzycy i nadciśnienia.

Mleczarz Yasser Hamza Kareem i jego trzynastoletni syn Khaled Kareem zostail aresztowani 24 grudnia 2011, na ulicy, na przedmieściach Damaszku, w dzielnicy Douma, gdzie Yasser Kareem sprzedawał mleko a syn mu pomagał. Świadkowie potwierdzili ich zatrzymanie przez nieznanych mężczyzn w mundurach.

Nie zostały podane żadne oficjalne informacje co do powodu ich zatrzymania oraz miejsca pobytu. Były więzień, również przetrzymywany w oddziale służb bezpieczeństwa sił powietrznych w al-Mezzeh, na początku maja 2012 przekazał rodzinie wiadomość. Przebywając w więzieniu widział Yassera Hamza Kareem oraz Khaleda Kareem. Yasser Hamza Kareem miał połamane palce u rąk a Khaled Kareem był co kilka dni wyprowadzany z celi, do której wracał następnego dnia szlochając.

Według opinii krewnych Yasser Hamza Kareem nie angażował się w politykę i nie uczestniczył w demonstracjach. Nie są im znane żadne powody jego aresztowania.

Prosimy o pilne wysyłanie apeli w językach angielskim, arabskim lub własnym:

– Wyrażając obawę, że Malika al-Khateeb, Mahmoud Hamada, Osama Hamada, Mahmoud Rida Hamada, Samiya al-Jad, Mohamed Hamada, oraz Noor al-Habyan są więźniami sumienia, zatrzymanymi wyłączni z powodu pokrewieństwa z Saidem Mahmoudem Hamada;

– Wzywających władze syryjskie do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia zatrzymanych: Malika al-Khateeb, Mahmoud Hamada, Osama Hamada, Mahmoud Rida Hamada, Samiya al-Jad, Mohamed Hamada, Noor al-Habyan oraz Khaled Kareem;

– Wzywających władze do bezzwłocznego uwolnienia Yassera Hamza Kareem, chyba że zostanie oskarżony o uznane przestępstwo i odbędzie się jego uczciwy proces zgodny z międzynarodowymi standardami;

– Wzywając władze syryjskie do powiadomienia rodziny Yassera Hamza Kareem i Khaleda Kareem o ich miejscu pobytu oraz ewentualnych oskarżeniach;

– Wzywając władze syryjskie do zapewnienia zatrzymanym: Malika al-Khateeb, Mahmoud Hamada, Osama Hamada, Mahmoud Rida Hamada, Samiya al-Jad, Mohamed Hamada, Noor al-Habyan oraz Yasser Hamza Kareem i Khaled Kareem kontaktu z rodziną, kontaktu z wybranym przez nich adwokatem oraz dostępu do koniecznej opieki medycznej;

– Wzywając władze syryjskie do wszczęcia niezwłocznie niezależnego śledztwa w sprawie podejrzeń o tortury, oraz postawienia winnych tym nadużyciom przed uczciwym sądem.

– Wzywając władze syryjskie do upewnienia się, że przebywając w więzieniu wszyscy zatrzymani są chronieni przed torturami oraz innymi formami okrutnego traktowania, mają możliwość kontaktu z rodziną i wybranym adwokatem oraz zapewnioną konieczną opiekę medyczną.

PROSIMY O WYSYŁANIE APELI PRZED 13 LIPCA 2012 NA ADRES:

Prezydent
Bashar al-Assad
Presidential Palace
Al-Rashid Street
Damaszek, Arabska Republika Syrii
Fax: +963 11 332 3410
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prezydencie/  Your Excellency

Minister Spraw Wewnętrznych
Generał Major Mohamad Ibrahim al-Shaar,
Ministry of Interior,
Abd al-Rahman Shahbandar Street
Damaszek, Arabska Republika Syrii
Fax: +963 11 211 9578
(prosimy wysyłać cierpliwie, numer jest prawidłowy)
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Generale/ Your Excellency

Minister Spraw Zagranicznych
Walid al-Mu-allim
Ministry of Foreign Affairs and Expatriates
Al-Rashid Street
Damaszek, Arabska Republika Syrii
Fax: +963 11 214 625 12 / 13
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ministrze/  Your Excellency

Prosimy również o kierowanie apeli do przedstawicieli dyplomatycznych akredytowanych w waszym kraju:

Ambasada Arabskiej Republiki Syrii w Polsce
Ul. Goszczyńskiego 30
02-610  Warszawa
Fax.: 022 – 848 91 78
Przykładowy apel do pobrania u dołu strony.


INFORMACJE DODATKOWE

W dniu 15 maja 2012 służby bezpieczeństwa dokonały nalotu na warsztat Saida Mahmouda Hamada, który zdołał uciec i od tego czasu ukrywa się. Tego samego dnia, podczas nalotu służb bezpieczeństwa  na jego dom, zostało aresztowanych ośmioro członków jego rodziny. Nieoficjalne źródła wielokrotnie przekazywały starszyźnie wioski żądania, aby rodzina wystąpiła w państwowej telewizji z oświadczeniem, w którym przedstawią Saida Mahmouda Hamadę jako agenta al-Kaidy odpowiedzialnego za zamach bombowy, jaki miał miejsce w dzielnicy  al-Quzaz 10 maja 2012.

Demonstracje zwolenników reform rozpoczęły się w Syrii w lutym 2011, a do połowy marca przerodziły się w protesty masowe. Chociaż miały one charakter pokojowy, władze syryjskie przystąpiły do ich tłumienia z niezwykłą brutalnością. Na przestrzeni kolejnego roku, choć pokojowe demonstracje trwają nadal, narasta fala przemocy, a uzbrojone grupy opozycjonistów, luźno zorganizowane pod nazwą Wolnej Armii Syryjskiej (FSA), przeprowadzają ataki przeciw siłom bezpieczeństwa. Dowiadujemy się również o przypadkach pogwałceń praw człowieka ze strony sil opozycyjnych, w tym o torturach i egzekucjach schwytanych członków sil rządowych oraz pro-rządowych bojówek znanych jako shabiha, jak również osób uważanych za ich współpracowników lub informatorów. Amnesty International posiada listy nazwisk ponad 9,900 osób, które poniosły śmierć w związku z demonstracjami od marca 2011.

Od momentu rozpoczęcia protestów aresztowanych zostało tysiące przeciwników władz, z których większość jest najprawdopodobniej poddawana torturom i innym formom okrutnego traktowania. Amnesty International zna nazwiska 380 torturowanych osób, które w tym okresie zmarły w więzieniach, oraz udokumentowała liczne przypadki innych form okrutnego traktowania zatrzymanych. Więcej informacji o torturach i sytuacji zatrzymanych w Syrii przedstawiono w filmie -I wanted to die-: Syria-s torture survivors speak out (-Chciałem umrzeć-: syryjskie ofiary tortur mówią)
http://www.amnesty.org/en/library/info/MDE24/016/2012/en

Wśród osób, które zmarły w więzieniach jest co najmniej 18 dzieci, z których część miała zaledwie 13 lat. Ciała zmarłych dzieci nosiły rany wskazujące, że były one poddawane torturom. Więcej informacji na ten temat zawiera dokument Syria: Deadly detention: Deaths in custody amid popular protest in Syria, 31 August 2011 http://amnesty.org/en/library/info/MDE24/035/2011/en

Amnesty International otrzymuje też liczne doniesienia o zaginięciach, przy braku reakcji władz lub odmowach informowania rodzin zaginionych osób, z których większość została najprawdopodobniej uwięziona przez służby bezpieczeństwa. Pomimo przyjęcia przez władze syryjskie 27 marca 2012 sześciopunktowego planu pokojowego sporządzonego przez Wspólnego wysłannika Narodów Zjednoczonych oraz Ligi Arabskiej w Syrii, Kofiego Annana, oraz porozumienia o zawieszeniu broni z 12 kwietnia 2012, Amnesty International nadal otrzymuje doniesienia o aresztowaniach i przetrzymywaniu osób w warunkach wskazujących na wymuszone zaginięcia.

Od kwietnia 2011 Amnesty International dokumentuje systematyczne pogwałcenia praw człowieka na ogromną skalę, stanowiące zbrodnie przeciwko ludzkości. Wzywamy do skierowania sytuacji w Syrii do Międzynarodowego Trybunału Karnego, do nałożenia na Syrię embarga na dostawy broni oraz do zamrożenia kont prezydenta Bashara al-Assada i jego współpracowników. .
Rozwój bieżącej sytuacji w Syrii oraz przypadki pogwałceń praw człowieka można również śledzić z pomocą mapy interaktywnej (www.eyesonsyria.org), projektu globalnego aktywistów Amnesty International.

Inne Pilne Akcje w Syrii:  “Syryjscy aktywiści nadal w więzieniach”

Przeczytaj na blogu apel syryjskiego aktywisty: “Wygnany syryjski aktywista wzywa do międzynarodowego nacisku na Assada”

Przeczytaj apel Amnesty International do Rady Bezpieczeństwa ONZ po masakrze w Houla: “Syria: po ataku na Hulę potrzeba natychmiastowej reakcji ONZ”

Dołącz do sieci Pilnych Akcji: amnesty.org.pl/uwaga-akcja/

Przykładowy list w języku angielskim, adresowany do Prezydenta Bashara al-Assada:

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

2078