PILNA AKCJA: SYRYJSKIEMU AKTYWIŚCIE GROŻĄ TORTURY – Amnesty International

PILNA AKCJA: SYRYJSKIEMU AKTYWIŚCIE GROŻĄ TORTURY

Syryjski aktywista, Anas al-Shogre, jest przetrzymywany w odosobnieniu od momentu jego aresztowania w nocy z 14 na 15 maja, najwyraźniej za wzywanie do protestów i przewodzenie im w przybrzeżnym mieście Banias w Syrii. Grożą mu tortury i złe traktowanie.

Według syryjskiego działacza na rzecz praw człowieka, Anas al-Shogre, 23-letni student, został aresztowany, gdy ukrywał się podczas operacji wojskowej w Banias, która rozpoczęła się 7 maja.

Władze syryjskie nie ujawniły, gdzie jest przetrzymywany. Jego brat, mieszkający poza granicami Syrii, poinformował Amnesty International, że rodzina dowiedziała się od byłych więźniów, którzy również zostali aresztowani podczas operacji wojskowej w Banias, a później uwolnieni, że Anas al-Shogre był przetrzymywany w odosobnieniu w Wojskowym Wydziale Bezpieczeństwa w Tartus, na południe od Banias. Byli więźniowie twierdzili, że następnie przeniesiono go do Państwowego Wydziału Bezpieczeństwa w Damaszku. Poinformowali także jego rodzinę, że, gdy przebywali w Wojskowym Wydziale Bezpieczeństwa, słyszeli, jak krzyczał: – Nie chcę żyć, pozwólcie mi umrzeć.

Wzbudziło to obawy co do tego, czy był torturowany lub w inny sposób dręczony. Jego rodzina kilkukrotnie bywała w tym wydziale i pytała o niego. Pracownicy wydziału potwierdzili, że przetrzymywano go tam, ale przyznali, że nie mieli prawa pytać o niego, ponieważ był więźniem i odmówili podania dalszych szczegółów.

Syryjskie władze nie ujawniły powodów aresztowania Anasa al-Shogre, ale prywatny kanał telewizyjny Addounia, o którym mówi się, że współpracuje z władzami, rzekomo ogłosił, że celem operacji wojskowej w Banias było aresztowanie “terrorysty” Anasa al-Shorge, który przewodzi -uzbrojonej grupie.

Jego rodzina i lokalni działacze na rzecz praw człowieka przypuszczają, że aresztowanie Anasa al-Shogre ma związek z jego wzywaniem do protestów w Banias i przewodzeniem im, a także z faktem, iż doniósł mediom, w tym BBC Arabic, że Syryjskie władze w mieście naruszają prawa człowieka. Amnesty International przypuszcza, że Anas al-Shogre może być więźniem sumienia przetrzymywanym za pokojowe korzystanie z wolności do wyrażania swoich poglądów i zrzeszania się.

Prosimy o bezzwłoczne pisanie w języku arabskim, angielskim, francuskim lub ojczystym:

– Wyraź zaniepokojenie faktem przetrzymywania Anasa al-Shogre w odosobnieniu od 14-15 maja i zaapeluj o jego całkowitą ochronę przed torturami i złym traktowaniem.

– Wyraź zaniepokojenie faktem zatrzymania Anasa al-Shogre za wzywanie i przewodzenie protestom w Banias i podkreśl, że, jeśli tak jest w rzeczywistości, Amnesty International uzna go za więźnia sumienia zatrzymanego wyłącznie za pokojowe korzystanie z wolności do wypowiadania swoich poglądów i zrzeszania się, a także zaapeluj o jego natychmiastowe i bezwarunkowe zwolnienie.

– Przekonaj syryjskie władze, aby podjęły natychmiastowe kroki w celu ujawnienia miejsca przebywania wszystkich więźniów, w tym Anasa al-Shogre, przetrzymywanych w związku z trwającymi protestami, a także natychmiastowe udzielenie im prawa do kontaktu z wybranymi przez nich prawnikami, ich rodzinami oraz do pomocy medycznej, a także zapewnienie im ochrony przed torturami i złym traktowaniem.

PROSIMY O PRZESYŁANIE APELI DO 16 SIERPNIA 2011 DO:

Prezydent
Bashar al-Assad
Presidential Palace
al-Rashid Street
Damascus, Syrian Arab Republic
Fax: +963 11 332 3410
Zwrot grzecznościowy: Wasza Ekscelencjo

Minister Spraw Zagranicznych
Walid al-Mu-allim
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
al-Rashid Street
Damascus, Syrian Arab Republic
Fax: +963 11 214 6251
Zwrot grzecznościowy: Wasza Ekscelencjo

Prosimy także o przesyłanie kopii do jednostek dyplomatycznych akredytowanych w Twoim kraju.

Sekretariat Ambasady Syrii w Polsce
ul. Goszczyńskiego 30
Warszawa 02-610
Polska
tel. +48 22 848 48 09
fax.+48 22 848 91 78

INFORMACJE DODATKOWE

Masowe protesty nawołujące do wprowadzenia reform politycznych i obalenia Prezydenta Syrii Bashara al-Asaada wybuchły w Banias po popołudnowej modlitwie w piątek 18 marca, kiedy Anas al-Shogre rzekomo przemawiał do wiernych, wzywając ich do wyjścia na ulice i domagania się wolności. Rzekomo przyrzekał: “Będę kroczył po wolność, nawet jeśli musiałbym robić to sam”.

Według raportów syryjskich działaczy na rzecz praw człowieka i Lokalnych Komitetów Koordynacyjnych w Syrii, sieci lokalnych komitetów odpowiedzialnych za planowanie i organizowanie protestów, Anas al-Shogre odegrał ważną rolę w organizacji protestów w swoim mieście i informowaniu mediów o tym, co działo się na miejscu. Poniżej podajemy odnośniki do dwóch wywiadów telefonicznych, których udzielił dla BBC Arabic i Al Hiwar TV – arabskiego kanału z siedzibą w Londynie.

BBC: http://www.youtube.com/watch-v=R_Bmi5Fu6EA&feature=player_embedded

Al Hiwar: http://www.youtube.com/watch-v=vuJHhVLlXws&feature=player_embedded

Według brata Anasa al-Shogre, wkrótce po rozpoczęciu protestów w Banias, Wojskowy Wydział Bezpieczeństwa w Tartus oskarżył Anasa al-Shogre i zażądał, aby zaprzestał swoich działań. Jego brat powiedział także Amnesty International, że oficer Straży Republikańskiej zadzwonił do Anasa al-Shogre i zaproponował mu zapłatę za publiczne wycofanie nawoływań do protestu, na co Anas al-Shogre odpowiedział: “Nie żądam niczego w celach osobistych, moje żądania dotyczą wolności mojego kraju”.

17 kwietnia, podczas poprzedniej operacji wojskowej w Banias, w internecie opublikowano nagranie, w którym Anas al-Shogre odpowiedział na oskarżenia o terroryzm, które wcześniej pojawiły się w syryjskich mediach. Powiedział: “Nie jesteśmy uzbrojeni. Naszą bronią jest słowne żądanie wolności, naszą bronią jest nasza myśl, długopis i kamera”.

Zobacz: http://www.youtube.com/watch-v=fCer6fnz-Kc&feature=player_embedded

11 maja, podczas operacji wojskowej w Banias, którą rozpoczęto 7 maja, a po wycofaniu czołgów i wojska, Addounia TV wyemitowała “wyznania” osób przedstawionych jako członkowie”grupy terrorystycznej”, którzy twierdzili, że Anas al-Shogre i inni podburzali ludzi do noszenia broni oraz że “on współpracował z pewnymi kanałami telewizyjnymi i dostarczał im informacje, nawet jeśli były to tylko plotki oraz że przygotował wielu analfabetów, aby występowali w charakterze świadków”.

Zobacz: http://www.youtube.com/watch-v=vborP7bQZak&has_verified=1

Jednak brat Anasa al-Shogre i niektórzy syryjscy aktywiści na rzecz praw człowieka poinformowali Amnesty International, że oskarżenia przeciwko niemu to kłamstwa. Ich przypuszczenia oparte są na wiedzy o jego działaniach i, według nich, braku wierzytelności osób, które wysunęły oskarżenia

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

2288