PILNA AKCJA: W Syrii zatrzymano obrońcę praw człowieka. – Amnesty International

PILNA AKCJA: W Syrii zatrzymano obrońcę praw człowieka.

Syryjski obrońca praw człowieka Mohamed Iyyad Tayyara jest przetrzymywany w całkowitej izolacji od momentu aresztowania w jego mieszkaniu w mieście Homs w zachodniej Syrii 28 sierpnia 2011 roku.

Jak wynika z relacji innego syryjskiego obrońcy praw człowieka, wieczorem 28 sierpnia kilku uzbrojonych mężczyzn podających się za przedstawicieli wojska zabrało 42-letniego Mohamed Iyyad Tayyara w piżamie z jego mieszkania. Kilka godzin później rodzina aresztowanego dowiedziała się od burmistrza Homs, że Mohamed był przetrzymywany w siedzibie Wywiadu Wojskowego w Homs.

Następnego dnia jeden z krewnych zatrzymanego- piastujący ważny urząd, udał się tam, ale mimo iż nie mógł ani zobaczyć Mohameda, ani z nim porozmawiać, to udało mu się przekazać ubrania.

Amnesty International nie dotarła do żadnego oświadczenia władz Syrii odnośnie powodów zatrzymania Mohameda Iyyad Tayyara. Nie podano również żadnych informacji o sytuacji prawnej aresztowanego ani o jego stanie zdrowia. Mohamed zbierał dokumentację dotyczącą naruszania praw człowieka w Homs, przekazywał dane do organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka, m.in. Amnesty International, oraz brał udział w pokojowych protestach nawołujących do reformy systemu w Syrii. AI obawia się, że to właśnie jego działalność może być głównym powodem aresztowania. Jeśli tak, to Mohamed zostanie uznany za więźnia sumienia, którego zatrzymano z powodu korzystania z prawa do swobodnego wyrażania swoich poglądów i prawa do zgromadzeń, Amnesty International będzie apelować o jego natychmiastowe zwolnienie.

Istnieją poważne obawy związane z bezpieczeństwem Mohameda Iyyada Tayyara, gdyż kilku zwolnionych więźniów aresztowanych podczas demonstracji w Syrii potwierdziło, że torturowanie i znęcanie się nad zatrzymanymi są jednym ze środków wymuszenia -zeznań-. Stosuje się je również jako swojego rodzaju karę za udział w protestach i aby zniechęcić inne osoby od uczestnictwa w demonstracjach.

Prosimy o pilne wysyłanie listów w języku arabskim, angielskim, francuskim lub własnym języku narodowym:

– Wyrażających zaniepokojenie losem Mohameda Iyyada Tayyara, przetrzymywanego w odosobnieniu od 28 sierpnia i który może być poddawany torturom lub innemu złemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu;

– Wyrażających obawy, że jedynym powodem zatrzymania Mohameda może być jego działalność na rzecz ochrony praw człowieka, co może być argumentem do uznania go za więźnia sumienia;

– Wzywających do jego natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia;

– Wzywających władze Syrii do zapewnienia Mohamedowi ochrony przed torturami i innym nieludzkim lub poniżającym traktowaniem oraz niezbędnej opieki lekarskiej, jak również do zezwolenia na kontakt z rodziną i wybranym przez niego prawnikiem.

PROSIMY O PRZESYŁANIE APELI PRZED 13 PAŹDZIERNIKA NA ADRES:

Prezydent
Bashar al-Assad
Presidential Palace
al-Rashid Street
Damascus, Syrian Arab Republic
Fax: +963 11 332 3410
Zwrot grzecznościowy: Wasza Ekscelencjo

Minister Obrony
General Dawood Rajiha
Ministry of Defence
Omayyad Square
Damascus
Syrian Arab Republic
Fax: +963 11 666 2460
Zwrot grzecznościowy: Wasza Ekscelencjo

Oraz wysyłanie kopii do:

Minister Spraw Wewnętrznych
Major General Mohamad Ibrahim al-Shaar
Ministry of Interior
Abd al-Rahman Shahbandar Street
Damascus, Syrian Arab Republic
Fax: +963 113110554

Prosimy również o przesyłanie kopii listów do przedstawicieli dyplomatycznych Syrii akredytowanych w Twoim kraju.
W przypadku wysyłania apeli po wskazanym terminie prosimy o kontakt z własną sekcją lokalną.

INFORMACJE DODATKOWE

Demonstracje zwolenników reform w Syrii rozpoczęły się w lutym 2011 i przerodziły się w masowe protesty. Od tego czasu ruch, domagający się większych praw i swobód obywatelskich oraz obalenia reżimu Prezydenta Bashara al-Assada, rozszerzył się na cały kraj i działa obecnie na dużą skalę, pomimo represji rządowych, w wyniku których zginęły setki osób. Większość protestów miała charakter pokojowy, jednak władze Syrii tłumiły je w wyjątkowo brutalny sposób. Służby bezpieczeństwa wielokrotnie nadużywały przemocy, strzelając do tłumu pokojowych demonstrantów i wykorzystując czołgi do ataków na domy i mieszkania pod pretekstem ochrony rządu przed atakami uzbrojonych gangów. Amnesty International otrzymała listę 1900 nazwisk osób, które począwszy od połowy marca zostały zabite lub zmarły. w trakcie pokojowych demonstracji lub pogrzebów wcześniej zabitych demonstrantów. Wielu z nich zostało najprawdopodobniej zastrzelonych przez siły bezpieczeństwa.

Tysiące ludzi aresztowano, z czego wielu przetrzymywano w całkowitej izolacji w nieznanych miejscach, gdzie podobno powszechnie stosuje się tortury i inne nieludzkie lub poniżające traktowanie. Od 1 kwietnia do 15 sierpnia co najmniej 88 osób zmarło przetrzymywane w aresztach. Co najmniej w 52 z tych przypadków istnieje podejrzenie, że śmierć spowodowały tortury. Wśród tych osób były również dzieci, których ciała były okaleczane przed lub po śmierci, prawdopodobnie w celu zastraszenia rodziny. Wszystkie ofiary prawdopodobnie zatrzymano w związku z uczestnictwem w protestach, chociaż okoliczności aresztowań nie są zazwyczaj jasne. Wielu zmarłych miało rany postrzałowe, co może dowodzić, że wykonano na nich egzekucję. Najczęściej informacje o śmierci były ujawniane dopiero po przekazaniu ciał ofiar ich rodzinom przez władze lub w powiadomieniu o możliwości odebrania ciała z kostnicy. Syria jest krajem, w którym rejestruje się wysoki odsetek śmiertelności w aresztach lub więzieniach. Jednocześnie w Syrii stosuje się tortury lub inne poniżające lub nieludzkie traktowanie albo karanie, co również stanowi jedną z przyczyn zgonów.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

2237