PILNA AKCJA: Zaginął organizator Euromajdanu.

Dmitrij Bułatow nie kontaktował się z nikim z krewnych ani znajomych od godz. 23.00 22 stycznia. Dmitrij Bułatow jest jednym z głównych organizatorów i uczestników automajdanów, konwojów samochodowych uczestniczących w demonstracjach Euromajdanu, trwających w Kijowie od listopada 2013. Ze względu na swoja działalność jest osobą doskonale znaną władzom ukraińskim.

Według informacji zgromadzonych przez Amnesty International, w środę 22 stycznia Dmitrij Bułatow był ba rdzo aktywny. Organizował dalsze protesty oraz uczestniczył w szeregu spotkań. Wkrótce po jego zaginięciu, po północy 23 stycznia nastąpił atak oddziałów milicji ukraińskiej na konwój pojazdów demonstrantów, w czasie którego wiele pojazdów zostało uszkodzonych a sami demonstranci byli wywożeni w nieznane miejsce. Chociaż Dmitrij Bułatow nie uczestniczył w konwoju, wydaje się że władze wyłapywały osoby zaangażowane w tę formę protestu. Chociaż miejsce pobytu większości zatrzymanych zostało od tego czasu wyjaśnione, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych utrzymuje, że Dmitrij Bułatow nie znalazł się wśród zatrzymanych. Jego samochód również nie został odnaleziony. Istnieją obawy, że aktywista mógł paść ofiarą tortur oraz innych form okrutnego traktowania.

Od niedzieli 19 stycznia, życie straciło pięciu protestujących na manifestacjach Euromajdanu, chociaż oficjalnie władze potwierdziły śmierć dwóch zastrzelonych osób. Miało też miejsce wiele wypadków przetrzymywania aresztantów przez milicję bez powiadamiania rodzin o ich miejscu pobytu. Pojawiają się również doniesienia samych aktywistów Euromajdanu, którzy twierdzą że padali ofiarą porwań, pobić, byli wywożeni do lasu i tam porzucani przez nieznanych sprawców; jeden z aktywistów twierdzi przy tym, że z pewnością byli to funkcjonariusze milicji. Znany aktywista, Jurij Werbicki, został znaleziony martwy w lesie niedaleko Kijowa 22 stycznia. Mężczyzna miał połamane żebra a na głowie ślady po taśmie klejącej. Wraz z innym aktywistą, Igorem Łuczenko, zostali porwani przez nieznanych sprawców 21 stycznia, kiedy oczekiwali na pomoc medyczną w szpitalu.

Prosimy o pilne pisanie apeli w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim lub własnym:

– Wzywających władze do ustalenia miejsca pobytu Dmitrija Bułatowa oraz zapewnienia mu bezpieczeństwa;

– Wzywających władze do zapewnienia, że jeśli Dmitrij Bułatow znajduje się wśród zatrzymanych, jego rodzina oraz adwokat otrzymają niezwłocznie możliwość kontaktu;

– Przypominających władzom o zobowiązaniach spoczywających na nich na mocy międzynarodowego prawa praw człowieka, w tym Konwencji Przeciw Torturom oraz Międzynarodowej Konwencji Praw Obywatelskich i Politycznych.

Apele prosimy wysyłać do dnia 5 marca 2014 na adres:


Prokurator Generalny

Wiktor Pawłowicz Pszonka

Riznitska 13/15

01601 Kijów

Ukraina

Tel: +380 44 200 7574

Fax: + 380 44 280 2603

Email: [email protected]

Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prokuratorze / Dear Prosecutor General


Minister Spraw Wewnętrznych

Witalij Zacharczenko

Akademika Bogomolca 10

01024 Kijów

Ukraina

Tel: + 380 44 256 03 33

Fax: +380 44 253 97 96

Email: [email protected]

Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ministrze / Dear Minister

Z kopią na adres:

Waleria Lutkowska

Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka Parlamentu Ukrainy

Institutska 21/8

01008 Kijów

Ukraina

Tel: +380 44 253 2091

Fax: +380 44 226 3427

Email: [email protected]

[email protected]



Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej
Ambasador Markijan Malskij
Al. J.Szucha 7
00-580 Warszawa
Faks: +48 (22) 629 81 03
E-mail:
[email protected]


Informacje dodatkowe
Aktualna sytuacja na Ukrainie budzi ogromny niepokój Amnesty International  z uwagi na udokumentowane przypadki tortur i innych form okrutnego traktowania oraz nadużywanie przemocy na wielką skalę, któremu towarzyszy atmosfera bezkarności. 

W następstwie podjętej przez ukraiński rząd w listopadzie 2013 decyzji o odstąpieniu od porozumienia z Unią Europejską, zacieśniającego więzy ekonomiczne i polityczne z UE, tysiące Ukraińców wyszło na ulice w masowych protestach, które nieprzerwanie trwają do chwili obecnej i koncentrują się w Kijowie.

Protesty w Kijowie, w przeważającej mierze pokojowe, nabrały gwałtownego charakteru w ubiegłą niedzielę w nocy, gdy władze w ekspresowym tempie przyjęły serię nowych ustaw zakazujących demonstracji oraz znacząco ograniczających wolność zgromadzeń, wolność stowarzyszeń i wolność słowa. Nowe regulacje weszły w życie o północy, w środę 22 stycznia.

Więcej o sytuacji na Ukrainie: http://amnesty.org.pl/no_cache/aktualnosci/strona/article/8098.html