PILNA AKCJA: ZATRZYMANYM DEMONSTRANTOM GROŻĄ TORTURY – Amnesty International

PILNA AKCJA: ZATRZYMANYM DEMONSTRANTOM GROŻĄ TORTURY

Pięciu Syryjczyków, którzy brali udział w protestach w mieście Daraya, na południowy zachód od Damaszku, jest przetrzymywanych w izolacji od czasu ich zaaresztowania w okresie lipiec-sierpień. Zostali prawdopodobnie zatrzymani przez służby bezpieczeństwa sił powietrznych. Grożą im tortury oraz inne formy okrutnego lub nieludzkiego traktowania.

52-letni Khairo al-Dabbas został zaaresztowany 2 lipca w domu swojego znajomego w Darayi, przez funkcjonariuszy należących prawdopodobnie do służb bezpieczeństwa sił powietrznych. Jego rodzina poinformowała Amnesty International, że podczas aresztowania jego znajomy otrzymał informacje, według których al-Dabbas został zatrzymany za finansowanie protestów w Darayi. Ponadto członkowie służb bezpieczeństwa dodali, że uwolnienie al-Dabbas nastąpi dopiero gdy jego 21-letni syn Islam al-Dabbas, który w tym czasie przebywał w ukryciu, odda się w ręce służb oraz podpisze oświadczenie że nie będzie uczestniczył w przyszłych demonstracjach. Islam al-Dabbas jest jednym z organizatorów protestów w Darayi, które według świadków, były całkowicie pokojowe; znany jest z wręczania kwiatów, w plastikowych butelkach, żołnierzom w celu wstrzymania ich ataków na protestujących.

22 lipca domniemani członkowie służb bezpieczeństwa aresztowali Islama al-Dabbasa, jego 24-letniego kuzyna -Alaa al-Dabbasa oraz 32 letniego Abda al-Sattar al-Kholaniego. Według działaczy z Darayi, Islam oraz Alaa al-Dabbas zostali aresztowani podczas protestów, zaś Abd al-Sattar al-Kholani został aresztowany, ponieważ odmówił przekazania służbom bezpieczeństwa informacji o miejscu pobytu swojego ukrywającego się 22-letniego brata, Majda al-Din al-Kholaniego, kolejnego organizatora protestów w Darayi. Majd al-Din al-Kholani został aresztowany 8 sierpnia, także najprawdopodobniej przez służby bezpieczeństwa sił powietrznych.

Władze nie ujawniły miejsca pobytu pięciu więźniów, a ich rodziny są zbyt zastraszone, żeby prosić o informacje. Jednakże inni więźniowie, którzy zostali niedawno wypuszczeni podają, że wszyscy poza Khairem al-Dabbasem są przetrzymywani w siedzibie służb bezpieczeństwa sił powietrznych w Mezzie w Damaszku, oraz że Islam al-Dabbas, -Alaa al-Dabbas i Majd al-Din al-Kholani zostali poważnie pobici. Twierdzą również, że Khairo al-Dabbas został niedawno przeniesiony do innego więzienia w Damaszku. Amnesty International uważa, że pięciu mężczyzn jest więźniami sumienia, którzy zostali zatrzymani wyłącznie za korzystanie z przysługujących im wolności słowa i zgromadzeń lub za pokrewieństwo z protestującymi.

Prosimy o wysyłanie apeli po arabsku, francusku, angielsku lub we własnym języku:

– wyrażając zaniepokojenie doniesieniami o pobiciach Islama al-Dabbasa, -Alaa al-Dabbasa i Majda al-Din al-Kholaniego oraz prosząc przeprowadzenie niezależnego śledztwa w związku domniemanymi nadużyciami;

– wyrażając zaniepokojenie faktem, że pięciu mężczyzn (proszę wymienić ich imiona) jest przetrzymywanych w izolacji i prosząc o natychmiastowe umożliwienie im kontaktu z wybranymi przez nich prawnikami, z ich rodzinami oraz o dostęp do opieki medycznej, jeśli nastąpi taka potrzeba;

– wzywając władze do ich natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia, jeśli, zgodnie z obawami Amnesty International, są przetrzymywani wyłącznie za działania zgodne z przysługującą im wolnością słowa i zgromadzeń lub za pokrewieństwo z protestującymi, co czyni ich więźniami sumienia.

Prezydent
Bashar al-Assad
Presidential Palace
al-Rashid Street
Damascus, Syrian Arab Republic
Fax: +963 11 332 3410
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prezydencie/ Your Excellency

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Walid al-Mu-allim
Ministry of Foreign Affairs
al-Rashid Street
Damascus, Syrian Arab Republic
Fax: +963 11 214 6251
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ministrze/ Your Excellency

Prosimy także o przesyłanie kopii do przedstawicieli dyplomatycznych przypisanych do twojego kraju.

W razie wysłania apeli w terminie późniejszym niż wyżej określona data, prosimy o kontakt z biurem referatu.

DODATKOWE INFORMACJE

Od czasu rozpoczęcia protestów ludności w połowie marca, syryjskie siły bezpieczeństwa aresztowały tysiące osób w całym kraju. Amnesty International wciąż otrzymuje liczne zawiadomienia o przypadkach stosowania tortur bądź znęcania się nad więźniami, jak również informacje o śmierci więźniów w areszcie, w wielu przypadkach będącej bezpośrednim wynikiem ich nieludzkiego traktowania.

Według działaczy praw człowieka, służby bezpieczeństwa sił powietrznych nadzorują aresztowania w Darayi. Współpracując z innymi służbami wywiadowczymi Syrii, regularnie zatrzymują osoby podejrzane o działania skierowane przeciwko rządowi i przetrzymują te osoby w izolacji oraz więzieniach, w których dochodzi do tortur oraz znęcania się nad więźniami.

Działacze z Darayi poinformowali Amnesty International, że wszyscy zaangażowani w protesty zmuszeni byli ukryć się zaraz po ich rozpoczęciu tj. w połowie marca, oraz że pokazują się publicznie tylko podczas demonstracji. Studenci Islam al-Dabbas i Majd al-Din al-Kholani, zmuszeni są do pozostawania w ukryciu, pierwszy od połowy marca, drugi od kwietnia.

Działacze poinformowali Amnesty International, że kiedy Islam al-Dabbas i -Alaa al-Dabbas zostali aresztowani podczas protestów 22 lipca, Islam został zmuszony, żeby zadzwonić do Majda al-Din al-Kholaniego i poprosić go o spotkanie. Abd al-Sattar al-Kholani, brat Majda, który wyczuł zasadzkę, nie pozwolił mu pójść i udał się na spotkanie zamiast niego. Wierzył, że w jego przypadku ryzyko będzie mniejsze, jako że rzadko uczestniczył w protestach, jednak mimo to został zatrzymany.

Działacze poinformowali, że Majd al-Din al-Kholani został aresztowany w godzinach porannych 8 sierpnia w punkcie kontroli, podczas próby zmiany kryjówki. Dodali także, że tego samego dnia, około 4 po południu, widziano go w samochodzie w pobliżu liceum w Darayi, oraz że jego twarz była napuchnięta, co z pewnością było wynikiem pobicia.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

2249