PILNA AKCJA: Zdrowie aresztowanego Syryjczyka zagrożone – Amnesty International

PILNA AKCJA: Zdrowie aresztowanego Syryjczyka zagrożone

Mohammed Hasan al-Labwani jest przetrzymany w odosobnieniu od dnia aresztowania 18 sierpnia przez Dyrekcję Generalną Wywiadu (pot. służba bezpieczeństwa) w al-Zabadani w okolicy Damaszku. Rodzina obawia się o jego bezpieczeństwo, gdyż al-Labwani jest poważnie chory. Grożą mu także tortury i poniżające traktowanie.
Mohamed al-Labwani
Mohamed al-Labwani

Jak donosi działacz na rzecz praw człowieka z al-Zabadani, miejsce pobytu 47-letniego Mohammeda Hasana al-Labwani było nieznane do dnia 18 sierpnia, gdy przewodniczący lokalnego samorządu uzyskał od miejscowego wydziału służb bezpieczeństwa informację, że “Mohammed Hasan al-Labwani był poszukiwany przez służby bezpieczeństwa i jest przez nie przetrzymywany”. Powód aresztowania nie został podany.

Mohammed Hasan al-Labwani cierpi na guza przysadki. Konsultant medyczny Amnesty International uważa, że areszt poważnie zagraża jego zdrowiu, jeśli – co jest wysoce prawdopodobne – nie ma dostępu do właściwej opieki medycznej i nie może zażywać leków.

Według danych posiadanych przez Amnesty International władze Syrii oficjalnie nie wypowiedziały się na temat sytuacji prawnej oraz stanu zdrowia Mohammeda Hassana al-Labwani. Według innego aresztanta, przetrzymywanego z al-Labwanim i uwolnionego 24 sierpnia,

Mohammed Hasan al-Labwani został pobity. Więzień nie wiedział, czy al-Labwani miał dostęp do leków, przekazanych służbom bezpieczeństwa przez rodzinę zatrzymanego 18 sierpnia.

Prosimy o bezzwłoczne pisanie apeli w języku arabskim, angielskim, francuskim lub ojczystym:

– Wyrażających zaniepokojenie faktem przetrzymywania Mohammeda Hasana al-Labwani w odosobnieniu od dnia 18 sierpnia oraz informacjami o torturowaniu i poniżającym traktowaniu zatrzymanego. Nalegaj na zbadanie tej sprawy przez władze i ukaranie osób odpowiedzialnych;

– Zwracających się do władz Syrii o ochronę Mohammeda Hasana al-Labwani przed torturami i poniżającym traktowaniem, a także udzielenie koniecznej pomocy medycznej oraz natychmiastowego prawa do kontaktu z rodziną i wybranym przez niego prawnikiem;

– Wzywających do uwolnienia zatrzymanego lub przedstawienia zarzutów popełnienia przestępstwa i przeprowadzenia sprawiedliwego procesu zgodnego zee standardami międzynarodowym.

PROSIMY O PRZESYŁANIE APELI DO 18 PAŻDZIERNIKA 2011 DO:

Prezydenta
Bashar al-Assad
Presidential Palace
al-Rashid Street
Damascus, Syrian Arab Republic
Faks: +963 11 332 3410
Zwrot grzecznościowy: Wasza Ekscelencjo

Ministra Spraw Wewnętrznych
Major General Mohamad Ibrahim al-Shaar
Ministry of Interior
-Abd al-Rahman Shahbandar Street
Damascus, Syrian Arab Republic
Faks: +963 113110554
Zwrot grzecznościowy: Wasza Ekscelencjo

Oraz kopie do:

Ministra Spraw Zagranicznych i ds. Uchodźców
Walid al-Mu-allim
Ministry of Foreign Affairs and Expatriates
al-Rashid Street
Damascus, Syrian Arab Republic
Faks: +963 11 214 62512/3
Forma grzecznościowa: Wasza Ekscelencjo

Prosimy także o przesyłanie kopii do jednostek dyplomatycznych akredytowanych w Twoim kraju.

DODATKOWE INFORMACJE

Demonstracje zwolenników reform w Syrii rozpoczęły się w lutym 2011 roku i przerodziły się w masowe protesty. Od tego czasu ruch, domagający się większych praw i swobód obywatelskich oraz obalenia reżimu Prezydenta Bashara al-Assada, rozszerzył się na cały kraj i działa obecnie na dużą skalę, pomimo represji rządowych, w wyniku których zginęły setki osób. Większość protestów miała charakter pokojowy, jednak władze Syrii tłumiły je w wyjątkowo brutalny sposób. Służby bezpieczeństwa wielokrotnie nadużywały przemocy, strzelając do tłumu pokojowych demonstrantów i wykorzystując czołgi do ataków na domy i mieszkania pod pretekstem ochrony rządu przed atakami uzbrojonych gangów. Amnesty International otrzymała listę 1900 nazwisk osób, które począwszy od połowy marca zostały zabite lub zmarły . podczas pokojowych demonstracji lub pogrzebów wcześniej zabitych demonstrantów. Wielu z nich zostało najprawdopodobniej zastrzelonych przez siły bezpieczeństwa.

Tysiące innych osób zostało uwięzionych; wielu jest trzymanych w odosobnieniu, w nieznanych miejscach. Według posiadanych danych są najprawdopodobniej torturowani i traktowani w sposób poniżający lub nieludzki. W samym al-Zabadani i okolicach, według doniesień jednego z działaczy na rzecz praw człowieka, od połowy marca zaaresztowano 450 osób w wieku od 13 do 74 lat. Inna osoba przekazał Amnesty International, że więźniowie byli aresztowani podczas kontroli mieszkań, w miejscu pracy lub na ulicy..

Według źródła Amnesty International, Mohammed Hasan al-Labwani po wypuszczeniu z więzienia 12 maja nie brał udziału w demonstracjach. Al-Labwani przebywał w areszcie około 10 dni i został zatrzymany z powodu uczestnictwa w demonstracji. Zgodnie z posiadanymi przez Amnesty International informacjami, był wtedy również torturowany.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

2239