PILNA AKCJA:Uprowadzony syryjski aktywista narażony na tortury – Amnesty International

PILNA AKCJA:Uprowadzony syryjski aktywista narażony na tortury

Nieznana grupa, związana prawdopodobnie z syryjskimi władzami, 10 stycznia 2012 uprowadziła proreformatorskiego aktywistę Georga Moubayeda, który jest aktualnie przetrzymywany w nieznanej lokalizacji. W dniu 12 stycznia Georges zadzwonił do rodziny informując ich, że został postrzelony w nogę i że jego porywacze domagają się okupu w zamian za jego uwolnienie. Grożą mu tortury i maltretowanie.

Georges-MoubayedGeorges Moubayed, jubiler, lat 62, został uprowadzony po tym jak wyszedł z domu znajdującym się w dzielnicy Jaramana, w Damaszku. Brał udział w proreformatorskich demonstracjach, które promował przez Facebooka. Dodatkowo ofiarował pomoc oraz wspomagał finansowo rodziny aktywistów, którzy zmarli w wyniku protestów i zamieszek. Dwa dni po uprowadzeniu zadzwonił do swojej córki mieszkającej we Francji, mówiąc że został porwany i postrzelony w nogę. Następnie porywacze zażądali za jego uwolnienie okupu w wysokości 30 milionów funtów syryjskich (około $ 600,000).

Od początku protestów w marcu zeszłego roku tysiące proreformatorskich aktywistów zostało zatrzymanych przez służby bezpieczeństwa oraz członków prorządowych gangów – shabiha. Tortury oraz inne metody okrutnego traktowania są szeroko rozpowszechnione, a w aresztach zmarło co najmniej 235 osób.

Prosimy o bezzwłoczne wysyłanie apeli w języku arabskim, angielskim, francuskim lub ojczystym:

– Wyrażając zaniepokojenie tym, że Georges Moubayed jest przetrzymywany w nieznanej lokalizacji przez grupę najprawdopodobniej powiązaną z rządem oraz tym, że grożą mu tortury, maltretowanie, a nawet śmierć;

– Wzywając syryjskie władze do zapewnienia, że Georges Moubayed zostanie niezwłocznie uwolniony, otrzyma niezbędną opiekę medyczną oraz będzie mógł bezpiecznie wrócić do domu;

– Wzywając syryjskie władze do zagwarantowania, że wszystkie ataki skierowane przeciw proreformatorskim aktywistom zostaną dokładnie zbadane i że winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

PROSIMY O WYSYŁANIE APELI DO 1 MARCA 2012 NA ADRES:

Prezydent
Bashar al-Assad

Presidential Palace
al – Rashid Street
Damascus, Syrian Arab Republic
Fax: +963 11 332 3410
Zwrot grzecznościowy: Wasza Ekscelencjo

Minister Spraw Wewnętrznych
Generał Mohamad Ibrahim al-Shaar

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
Abd al- Rahman Shahbandar Street
Damascus, Syrian Arab Republic
Fax: +963 11 311 0554
Zwrot grzecznościowy: Wasza Ekscelencjo

Minister Spraw Zagranicznych
Walid al- Mu-allim

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
al – Rashid Street
Damascus, Syrian Arab Republic
Fax: +963 11 214 6251/6252/6253
Zwrot grzecznościowy: Wasza Ekscelencjo

Prosimy również o wysyłanie kopii do akredytowanych organów dyplomatycznych we własnym kraju:

Ambasada Arabskiej Republiki Syrii, ul. Goszczyńskiego 30, 02-610 Warszawa, fax: (22) 8491847

W przypadku wysyłania apeli po wskazanym terminie prosimy o kontakt z własną sekcją lokalną.

INFORMACJE DODATKOWE

Demonstracje proreformatorskie w Syrii rozpoczęły się w lutym 2011, a w połowie marca przekształciły się w masowe protesty, na które władze Syrii zareagowały w szczególnie brutalny sposób. Amnesty International otrzymało listę ponad 4600 nazwisk osób, które zostały zabite lub zmarły w trakcie lub w wyniku tych protestów oraz zamieszek. Wiele osób uznaje się za zastrzelone przez służby bezpieczeństwa, które używała ostrej amunicji wobec pokojowych demonstrantów lub wobec osób biorących udział w pogrzebach zabitych. Niektórzy członkowie służb bezpieczeństwa zostali również zabici, część przez zbuntowanych członków armii, część przez obywateli, którzy podnieśli broń przeciwko rządowi.

Tysiące osób zostało aresztowanych, z czego wielu przetrzymywano w całkowitej izolacji w nieznanych lokalizacjach, gdzie powszechnie stosuje się tortury i inne formy znęcania się nad zatrzymanymi. Od 1 kwietnia 2011 roku, co najmniej 235 osób zmarło w aresztach w wysoce podejrzanych okolicznościach.

Oprócz Agencji Bezpieczeństwa oraz Wywiadu, rząd syryjski posiada jeszcze inne, bardziej tajne, nieumundurowane grupy, które często zajmują się uprowadzeniami, zabójstwami oraz innymi nadużyciami. Grupy te w sposób wyraźny współpracują z urzędnikami państwowymi i otrzymują od nich zgodę na powyższe działania. Amnesty International otrzymywało doniesienia w sprawie uzbrojonych osobników, którzy w celu wymuszenia poparcia dla rządu zastraszali, maltretowali, a w wielu przypadkach również zabijali ludzi.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

2153