Ogłoszenie wyników Pióra Nadziei 2023, sala pełna gości.

Pióro Nadziei 2024 – czekamy na zgłoszenia!

Od 10 do 26 stycznia można przesyłać kandydatury do nagrody Amnesty International Pióro Nadziei 2024. Organizacja przyznaje ją od 2002 r. za działalność medialną w Polsce, która w minionym roku przyczyniła się do pozytywnej zmiany na rzecz praw człowieka. W tym roku z okazji jubileuszu 35-lecia działalności Amnesty International w Polsce przyznane zostaną trzy nagrody, główna, specjalna i nagroda publiczności. 

Pióro Nadziei to wyróżnienie dla osób, które swoją pracą medialną sprawiają, że temat praw człowieka jest obecny w przestrzeni publicznej. Ich wysiłek, rzetelność i staranność, a także nowatorskie podejście do przedstawianych tematów i historii sprawiają, że stają się one ważne dla odbiorczyń i odbiorców – a to pierwszy krok do zaangażowania się w działalność na rzecz praw człowieka. Nagrodę mogą otrzymać osoby związane zarówno z mediami tradycyjnymi (prasa, telewizja, radio, fotografia), jak i nowoczesnymi (blogi, media społecznościowe), a także pisarki i pisarze, twórczynie i twórcy filmowi, rysowniczki i rysownicy lub osoby w inny sposób wykorzystujące pracę medialną do krzewienia idei praw człowieka. 

Zgłoszenia kandydatur do nagrody można przesyłać poprzez formularz do 26 stycznia 2025 roku do godz.  23:59. W formularzu należy podać swoje dane osobowe, imię i nazwisko zgłaszanej osoby oraz krótkie uzasadnienie kandydatury. Swoje propozycje (jedną lub kilka) mogą przesłać osoby indywidualne, redakcje, organizacje pozarządowe lub firmy. Muszą one dotyczyć publikacji z roku 2024 r (od 1 stycznia do 31 grudnia). Nie przyjmujemy zgłoszeń wysłanych poza dedykowanym formularzem.

Kolejnym etapem konkursu jest ocena zgłoszeń pod względem formalnym i wybór 10 nominacji, którego dokona zespół ekspercki Amnesty International.  

NAGRODA PIÓRO NADZIEI 2024  

Laureata wyłoni jury konkursowe. Członkinie i członkowie jury wezmą pod uwagę między innymi wagę społeczną poruszanego tematu, rzetelność i staranność, wpływ na rzeczywistość, oddźwięk medialny i społeczny pracy oraz nowatorskie podejście do przedstawiania tematu/historii.

W skład jury wejdą dyrektorka Stowarzyszenia Anna Błaszczak-Banasiak oraz trzy osoby eksperckie w obszarze mediów i praw człowieka. Pełny skład jury zostanie przedstawiony na początku lutego.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI 

W roku 35-lecia działalności Amnesty International w Polsce, organizacja zachęca internautki i internautów nie tylko do nadsyłania kandydatur, ale także do głosowania w plebiscycie publiczności. Swój głos będzie można oddać na jedną z 10 nominowanych osób.  

Nagroda Specjalna – Nagroda 35-lecia 

Nagroda przyznawana przez zespół Amnesty International w nawiązaniu do jubileuszu. Przyznając nagrodę, Amnesty doceni osobę, która w ostatnich 35 latach poprzez swoją działalność medialną w szczególny sposób przyczyniła się do promowania praw człowieka w Polsce. 

Pod poniższym linkiem dostępny jest regulamin konkursu:

Wkrótce więcej informacji na temat tegorocznej edycji! Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat nagrody oraz poprzednich laureatów i laureatek: https://www.amnesty.org.pl/wydarzenia-cykliczne/pioro-nadziei/.  

Zgłoś osobę/osoby, które powinny otrzymać Pióro Nadziei!