Pióro Nadziei edycja 2018: ruszyły zgłoszenia – Amnesty International

Pióro Nadziei edycja 2018: ruszyły zgłoszenia

Statuetkę Pióro Nadziei otrzyma osoba, której praca medialna przyczynia się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 8 grudnia podczas finału Maratonu Pisania Listów w Warszawie.

Kandydatów i kandydatki do nagrody mogą zgłaszać osoby indywidualne, redakcje, organizacje pozarządowe lub firmy. Na zgłoszenia kandydatur wraz z krótkim uzasadnieniem czekamy do 5 listopada pod adresem: rzecznik@amnesty.org.pl.

Spośród przesłanych zgłoszeń Amnesty International wybierze osoby nominowane do nagrody, a nazwisko wytypowanego z tego grona zwycięzcy zostanie ogłoszone najpóźniej na tydzień przed jej wręczeniem. W skład jury konkursowego wejdą Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International w Polsce, członkowie i członkinie Rady Programowej Stowarzyszenia oraz Ewa Siedlecka, laureatka nagrody specjalnej Amnesty International za całokształt pracy dziennikarskiej na rzecz praw człowieka w roku 2011.

Od 2002 roku Amnesty International wręczało Pióro Nadziei za najlepszy tekst o prawach człowieka opublikowany w języku polskim w prasie lub Internecie. Od 2015 r. zmieniono formułę nagrody. Nagradzane są osoby, które zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, odznaczają się społecznym zaangażowaniem w swojej pracy medialnej i wspierają pozytywne zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka. Laureatami nagrody mogą zostać dziennikarze i dziennikarki, ale także osoby pracujące z mediami, np. pisarze, blogerzy czy twórcy kampanii medialnych.

W 2017 r. nagrodę Pióro Nadziei otrzymał Paweł Cywiński, współtwórca serwisu Uchodźcy.info.

W Radzie Programowej Stowarzyszenia Amnesty International zasiadają: Jacek Białas (prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka); Beata Faracik (Prezeska Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu); Witold Klaus (Prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej); Mikołaj Pietrzak (adwokat, szef Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej); Marzanna Pogorzelska (wykładowczyni akademicka, edukatorka praw człowieka); Katarzyna Szymielewicz (Prezeska Fundacji Panoptykon), Krzysztof Śmiszek (Prezes Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego).

Nagrodą jest wyjątkowa statuetka – przeźroczyste pióro z zatopionym w środku drutem kolczastym, przymocowane do betonowego etui, wykonana przez agencję Fat Baby.

Regulamin konkursu Pióro Nadziei 2018>>>


Zdjęcie w nagłówku: Paweł Cywiński otrzymuje Pióro Nadziei z rąk Draginji Nadaždin, 9 grudnia 2017. Copyright Grzegorz Żukowski.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

19345