Planete Doc Review – Amnesty International

Planete Doc Review

Podczas tegorocznego festiwalu filmów dokumentalnych Planete Doc Review, który odbył się 9-18 maja 2008 Amnesty International po raz pierwszy przyznała nagrodę w kategorii filmów dotyczących praw człowieka. O nagrodę ubiegało się 12 filmów z całego świata. W jury konkursowym zasiadły wybitne postaci kina polskiego: reżyser Paweł Łoziński i krytyk filmowyTadeusz Sobolewski, a także dyrektorka Amnesty International Draginja Nadazdin oraz gość specjalny festiwalu Youcai Wang, jeden z organizatorów protestu studentów na Placu Tiananmen w 1989 roku,  który przybył do Polski na zaproszenie Amnesty International.

Zwyciężczyni konkursu –  Masha Novikova otrzymała 3 tys. euro, a także specjalną statuetkę Amnesty International.  Jej film -Anna – 7 lat na froncie- opowiada o Annie Politkowskiej, obrończyni praw człowieka, jednej z najsłynniejszych rosyjskich dziennikarek, która została zastrzelona na klatce schodowej swojego domu, gdy czekała na windę. W swojej pracy Politkowska dążyła przede wszystkim do ukazania prawdy, zwykle niewygodnej dla rosyjskiej władzy. I prawdopodobnie dlatego musiała zginąć. 

-Film nie tylko przedstawia Annę Politkowską jako działaczkę na rzecz praw człowieka ale również, jako bardzo wrażliwą osobę, która przeżywa lęk, bo nie może pracować i pomagać ludziom. To, co przeważyło w decyzji Jury to przedstawienie przyjaciół Ani, którzy nadal pracują i pomagają innym i o których  nie powinniśmy zapominać. To, co chwyciło jurorów za serce- film jest zrealizowany bardzo skromnymi środkami, pokazuje bohaterkę w sposób oszczędny technicznie i zachwyca w autentyczny sposób.-

Nagrodę Millenium – główną nagrodę Festiwalu otrzymał film -W górę Jangcy- Yung Changa, który również był nominowany do konkursu Amnesty International. 

Yung Chang otrzymał Nagrodę Millenium za  -nieprzeciętne ukazanie społeczeństwa w okresie gwałtownych przemian oraz niezwykłą wrażliwość twórczą w przedstawieniu tematu-.

Serdecznie dziękujemy organizatorom Planete Doc Review za umożliwienie Amnesty International wzięcia udziału w festiwalu, a także wszystkim tym, którzy obejrzeli filmy nominowane do konkursu Amnesty International.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3571