Po publikacji raportu senatora Dicka Marty’ego: Deklaracje nie wystarczą, konieczne śledztwo – Amnesty International

Po publikacji raportu senatora Dicka Marty’ego: Deklaracje nie wystarczą, konieczne śledztwo

-Władze Polski – obecne i poprzednie – od półtora roku domagają się, aby uwierzyć w ich deklaracje, iż tajnych więzień nie było. Nic jednak nie wiadomo o tym, aby podjęte zostały jakiekolwiek działania, mające na celu wyjaśnienie oskarżeń- – powiedział koordynator kampanii -Stop torturom w wojnie z terroryzmem-, Wojciech Makowski.
-Po doniesieniach Human Rights Watch, Premier Marcinkiewicz zapowiedział przeprowadzenie śledztwa i podanie jego wyników w ciągu dwóch tygodni. Nie zostały one jednak ujawnione do tej pory. Politycy z poprzedniej i obecnej ekipy rządzącej zignorowali przedstawicieli Komisji Parlamentu Europejskiego ds. zbadania sprawy domniemanego transportu i nielegalnego przetrzymywania więźniów w Europie, którzy przyjechali do Polski w celu wyjaśnienia podejrzeń. Rekomendacje z raportu końcowego Komisji, przyjęte 14 lutego tego roku, zostały przez rząd całkowicie zignorowane. Z nieznanych powodów Polska wciąż nie podpisała Konwencji przeciwko wymuszonym zaginięciom ONZ, mającej zapobiegać programom takim, jak amerykański program -nadzwyczajnych zatrzymań- i sieć tajnych więzień CIA. Żaden z reprezentantów władz polskich nie spotkał się też z Wicesekretarz Generalną Amnesty International, która przyjechała do naszego kraju w maju br. aby porozmawiać m.in. o potrzebie wyjaśnienia przez Polskę jej zaangażowania w operacje -renditions-. Wszystko to sprawia, że trudno uwierzyć w rzeczywistą chęć rozwiania wszelkich wątpliwości.-
-Dopóki nie dojdzie do niezależnego śledztwa, sprawa lotniska w Szymanach i bazy w Starych Kiejkutach wciąż będzie wracać, wraz z kolejnymi raportami Rady Europy i organizacji pozarządowych. W interesie władz jest więc wyjaśnienie tej kwestii raz na zawsze-.
AI obszernie udokumentowała program tajnego przetrzymywania osób przez CIA. Ostatni raport na ten temat – -Off the record- – ukazał się wczoraj. Organizacja pisze w nim, że program tajnego przetrzymywania wciąż może istnieć – w kwietniu trafił do Guantanamo więzień poprzednio przetrzymywany w nieznanym miejscu. AI nie ma dowodów, że tajne więzienia znajdowały się w Polsce, ale wie, że w naszym kraju lądowały samoloty CIA zaangażowane w program.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3854