U źródeł powstania języka migowego leży determinacja osób głuchych, aby pomimo przeszkód dzielić się myślami i emocjami i komunikować między sobą i z resztą świata.
Ludziom promującym wolność coraz trudniej dziś wyrazić siebie – bez względu na to, czy powodem jest kontrola Internetu, obojętność mediów społecznościowych, fake newsy czy autorytarne reżimy. Media społecznościowe, jak Instagram czy Facebook są jak społeczeństwa, w których żyjemy. Są ustawione na „tryb cichy” kiedy mowa o wolności.
GIF-y działają zarówno jako medium do wyrażania opinii w mediach społecznościowych, jak i tutoriale języka migowego. Mamy nadzieję, że GIF-y przyciągną uwagę i skłonią ludzi do działania.
W stworzonych gifach informujemy o ważnych sprawach, o historiach osób, których prawa zostały złamane. Działając razem możemy przyczynić się do poprawy ich sytuacji. Dlatego rozpoczynamy akcję „Pokaż swój głos” w trakcie „Maratonu Pisania Listów”, globalnej akcji Amnesty, która trwa do 10 grudnia w 600 miejscach w całym kraju. Wszystkie gify będzie można znaleźć na specjalnej stronie pokazswojglos.amnesty.org.pl.
Poprzez naszą akcję w mediach społecznościowych chcemy pokazać, że żadna bariera nie może zatrzymać przekazu o wolności. Dzięki tym krótkim filmom sprawimy, że cisza stanie się naszą siłą,
powiedziała Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska.
W kampanię zaangażowały się osoby, dla których wolność ma szczególne znaczenie. Są wśród nich: Aga Osytek z Deaf Respect wraz z 20 osobami głuchymi z różnych organizacji, Iwona Cichosz, Natalia Przybysz, Grażyna Wolszczak, Katarzyna Szymielewicz, Marcin Bosak, Andrzej Grabowski, Jacek Żakowski, Magdalena Środa i Draginja Nadażdin. Już niedługo gify z różnymi hasłami i osobami będą pojawiać się w mediach społecznościowych.
Każdy z nas może się zaangażować i działać – wysłać tweeta, napisać list, apelować do władz. Możemy też migać i pokazać swój głos.