Polska: Zakaz aborcji i regresywne przepisy dotyczące edukacji seksualnej nie mogą być forsowane w cieniu COVID-19 – Amnesty International

Polska: Zakaz aborcji i regresywne przepisy dotyczące edukacji seksualnej nie mogą być forsowane w cieniu COVID-19

Przed zaplanowaną w polskim parlamencie debatą na temat dwóch drakońskich ustaw, które mają na celu zakazanie dostępu do aborcji i kryminalizację edukacji seksualnej przy równoczesnym zrównaniu homoseksualności z pedofilią, Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International w Polsce powiedziała:

„Próba uchwalenia tych nieodpowiedzialnie regresywnych przepisów byłaby zawsze haniebna, ale przepychanie ich pod osłoną kryzysu wywołanego COVID-19, jest wyjątkowo nieludzkie.”

„Przepisy te podsycałyby strach i ignorancję, a dodatkowo ograniczyłyby dostęp do aborcji kobietom w kraju, którego prawo aborcyjne jest już jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie.”

„Nie tylko zagroziłyby to zdrowiu i życiu kobiet i dziewcząt, ale także utrudniłoby młodym ludziom dostęp do informacji, których potrzebują, by móc tworzyć zdrowe relacje seksualne.”

„W kraju, w którym prawa seksualne i reprodukcyjne są już bardzo ograniczone, edukacja na temat seksualności jest niezbędna, aby pomóc młodym ludziom podejmować decyzje dotyczące takich kwestii, jak zgoda na stosunek seksualny, antykoncepcja i zapobieganie zakażeniom przenoszonym drogą płciową. Dlatego tak ważne jest, aby polscy parlamentarzyści odrzucili te regresywne projekty ustaw.”

Więcej informacji:

Aneta Stańczak-Boużyk
tel.: 691 357 935
e-mail: aneta.stanczak-bouzyk@amnesty.org.pl

Protest online odbywa się od popołudnia, 14 kwietnia br. Tysiące aktywistów z całego świata publikuje swoje zdjęcia z hashtagiem #ProtestAtHome. Wielu z nich na wykonanych zdjęciach wykorzystuje tło polskiego parlamentu, aby pokazać, że żądania odrzucenia projektów ustaw, kierowane są do polskich parlamentarzystów. #ProtestAtHome #NieSkladamyParasolek #StrajkKobiet. Protest relacjonowany jest na żywo na Twitterze: @amnestyPL, @DNadazdin, @MikoCzerwinski, @mcostariba, @AnnaMBlus,

Tło

Zaplanowanie debaty na temat dwóch wymienionych projektów ustaw podczas pandemii COVID-19 oznacza, że protesty uliczne nie są możliwe. Zamiast tego przeprowadzony zostanie „wirtualny protest”, realizowany w czasie obowiązującego w kraju zakazu zgromadzeń.

Oba projekty ustaw są „inicjatywami obywatelskimi”. Pierwszy poważnie ograniczyłby dostęp do aborcji, natomiast drugi, kierowany przez grupy przeciwników społeczności LGBTI, sprawiłby, że nauczanie, a nawet promowanie edukacji seksualnej wśród osób poniżej 18 roku życia, będzie karane do trzech lat więzienia.

Polski parlament, utworzony po wyborach w październiku 2019 r., ma prawny obowiązek rozpatrzenia wszystkich projektów ustaw zgłoszonych z „inicjatywy obywatelskiej” w ciągu 6 miesięcy od jego utworzenia – do maja 2020 r.


Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

66648