Polska: Groźba zastosowania art. 7 TUE to krok w dobrą stronę – Amnesty International

Polska: Groźba zastosowania art. 7 TUE to krok w dobrą stronę

Unia Europejska zagroziła zastosowaniem artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej przeciwko Polsce, jeśli obecnie procedowane reformy sądownictwa wejdą w życie.

– Zastosowanie artykułu 7 byłoby bezprecedensowym posunięciem. Dzisiejszy mocny przekaz, że Unia Europejska jest bliska podjęcia takiego kroku, przyjmujemy z zadowoleniem jako wyraz powagi z jaką Unia Europejska podchodzi do ataków na niezależność sądownictwa w Polsce – powiedziała Iverna McGowan, dyrektorka Biura ds. Instytucji Europejskich Amnesty International.

– Nieustanne wysiłki Prawa i Sprawiedliwości by rozmontować system równowagi i wzajemnej kontroli władz weszły w fazę krytyczną. Prokuratura i Trybunał Konstytucyjny są już pod polityczną kontrolą rządu, a wejście w życie aktualnie procedowanych ustaw oznaczałoby całkowite przejęcie sądownictwa przez polityków. Konsekwencje dla przyszłości polskiego wymiaru sprawiedliwości byłyby bardzo poważne i głęboko niepokojące.

– Choć jest to krok w dobrym kierunku, Unia Europejska i jej kraje członkowskie muszą udowodnić, że nie jest to jedynie pusta groźba i spełnić swoją zapowiedź, jeśli Polska będzie szła dalej tą drogą – dodała McGowan.

Zdjęcie: Grzegorz Żukowski
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokojowa demonstracja to nie przestępstwo!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Konkurs filmów o prawach człowieka i debata “Obcy w swoim domu. Palestyńczycy a Izrael” – Amnesty na festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity

Powiązany temat

„Lex Woś” − poselski projekt ustawy o transparentności finansowania organizacji pozarządowych − uwagi organizacji pozarządowych

13860