Polska: Liderzy Solidarności popierają antyrządowe protesty zapowiedziane na 10 lipca – Amnesty International

Polska: Liderzy Solidarności popierają antyrządowe protesty zapowiedziane na 10 lipca

W odpowiedzi na informacje, że Lech Wałęsa i Władysław Frasyniuk, ważne postaci Solidarności, poprą dzisiejsze protesty opozycji w Warszawie, Gauri van Gulik, Zastępczyni Dyrektora Amnesty International ds. Europy, powiedziała:

– Gotowość liderów Solidarności do wyjścia po latach na ulicę podkreśla powagę sytuacji w Polsce.

– Rozprawianie się z uczestnikami pokojowych protestów i uciszanie głosów krytyki w mediach publicznych i sądownictwie jest bardzo niepokojące. Dzisiejsze protesty gromadzą na ulicy Polaków w różnym wieku i z różnych środowisk, którzy chcą podkreślić, że nie zgadzają się na tak surowe restrykcje i nie będą one tolerowane.

Tło

Lech Wałęsa i Władysław Frasyniuk opublikowali w ubiegłym tygodniu wspólne oświadczanie: „Nie godzimy się na odebranie nam podstawowych swobód obywatelskich i wolności zgromadzeń.”

Amnesty International jest zaniepokojona postępowaniami wszczętymi wobec kilkudziesięciu aktywistów korzystających z prawa do pokojowych protestów oraz zwolnieniem setek prokuratorów w próbie przejęcia kontroli nad wymiarem sprawiedliwości w sprawach karnych, co pokazuje, że polski rząd gra w niebezpieczną grę.

Amnesty International będzie obserwować zgromadzenia w Warszawie w okolicach Krakowskiego Przedmieścia w dniu 10 lipca. Będzie również kontynuować badanie stosowania środków karnych i administracyjnych przeciwko protestującym w Polsce. Po protestach w czerwcu Amnesty International wezwała polskie władze do zapewnienia, by ludzie mogli brać udział w demonstracjach i wyrażać swoje poglądy.

Od soboty Lech Wałęsa przebywa w szpitalu. Ogłosił, że nie weźmie udziału w proteście 10 lipca.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokojowa demonstracja to nie przestępstwo!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

13752