Polska: Początek dialogu o zmianie Ustawy o Policji – Amnesty International

Polska: Początek dialogu o zmianie Ustawy o Policji

W ubiegłym tygodniu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał nowelizację Ustawy o Policji, która w naszej opinii narusza prawa człowieka i jest niezgodna z Konstytucją. W związku z tym w piątek, 5 lutego, zorganizowaliśmy w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim protest przeciwko nowemu prawu.

Nasza demonstracja miała charakter merytoryczny i dotyczyła wyłącznie zagrożeń dla prawa do prywatności. Naszym celem było wyrażenie sprzeciwu wobec przyjętych rozwiązań oraz zmotywowanie władzy do podjęcia działań zmierzających do zmiany przepisów, które weszły w życie 7 lutego i przyjęcia rozwiązań prawnych zapewniających realną kontrolę nad działaniami służb.

W związku z tym z dużą otwartością przyjęliśmy zaproszenie do rozmowy ze strony Kancelarii Prezydenta RP. Podczas spotkania z Prezydentem Andrzejem Dudą przedstawiliśmy nasze uwagi odnośnie nowelizacji Ustawy o Policji, wskazaliśmy na jej słabości i braki oraz możliwość zaskarżenia jej przez Pana Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent przyznał, że dostrzega niedoskonałość przepisów i gotowy jest zainicjować spotkanie z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów oraz przedstawicieli policji i służb specjalnych, aby przeanalizować obowiązujące prawo. My z kolei zaproponowaliśmy, aby już teraz rozpocząć takie rozmowy w sprawie zapowiadanej ustawy dotyczącej zapobiegania terroryzmowi, która może tworzyć kolejne wyzwania dla ochrony praw człowieka. Doceniamy gotowość Prezydenta do dialogu, jesteśmy otwarci na jego kontynuację i mamy nadzieję, że doprowadzi on do zmiany prawa, tak, aby gwarantowało ono ochronę przed nieuzasadnionymi ingerencjami służb w naszą prywatność.

Na organizowany przez nas 12-godzinny protest zapraszaliśmy wszystkich obywateli i obywatelki, bez względu na ich afiliacje polityczne czy sympatie partyjne. W kulminacyjnym momencie uczestniczyło w nim ponad dwieście osób. Naszym celem było podkreślenie ponadpartyjnego wymiaru problemu, jakim jest zagrożenie masową i niekontrolowaną inwigilacją. Żadna grupa polityczna ani partia nie była zaangażowana w organizację tego wydarzenia.

Jako organizatorzy protestu podkreślamy, że próba zainicjowania przez niektórych uczestników okrzyków uderzających personalnie w Prezydenta RP Andrzeja Dudę była sprzeczna z przesłaniem naszej akcji. Odcinamy się od takiej retoryki. Jednocześnie zwracamy uwagę, że skutecznie udało się uciszyć te głosy i powrócić do haseł związanych z właściwym przedmiotem protestu. Niestety, ten krótki incydent w niektórych mediach i wypowiedziach publicznych zdominował przesłanie organizowanej przez nas demonstracji, a nawet jest wykorzystywany do dezawuowania inicjatywy broniącej praw wszystkich Polaków i Polek, bez względu na przynależność polityczną.
Prawa człowieka to nasze wspólne dobro i jesteśmy przekonani, że należy razem występować w ich obronie.

Organizatorzy protestu
Amnesty International, Akcja Demokracja, Fundacja Panoptykon

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maraton Pisania Listów 2022 w obronie prawa do pokojowego protestu – rusza największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

1025