Polska: Prawo kryminalizujące edukację seksualną „lekkomyślnie regresywne” – Amnesty International

Polska: Prawo kryminalizujące edukację seksualną „lekkomyślnie regresywne”

Przed dzisiejszym głosowaniem nad projektem ustawy, która może sprawić, że nauczanie lub choćby promowanie edukacji seksualnej w odniesieniu do osób poniżej 18. roku życia byłoby zagrożone karą do 3 lat więzienia, Draginja Nadaždin, dyrektorka Stowarzyszenia Amnesty International, powiedziała:

„To nowe, lekkomyślnie regresywne prawo spowoduje strach i wzrost ignorancji, narażając młodych ludzi na ryzyko. Jego wpływ byłby odczuwalny znacznie dalej niż w przestrzeni szkolnej klasy, wywołując efekt mrożący wobec nauczycieli, aktywistów, a nawet rodziców, którzy chcą rozmawiać z dziećmi o seksie.

Edukacja seksualna jest niezbędna w informowaniu młodych ludzi o ich ciałach i znaczeniu takich rzeczy jak zdrowe relacje, zgoda na seks, zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową czy antykoncepcja.

W Polsce, gdzie dostęp do aborcji jest legalny tylko w ograniczonych sytuacjach, znaczenie edukacji w zakresie praw seksualnych i reprodukcyjnych jest jeszcze bardziej istotne”.

Ta cyniczna próba pospiesznego przyjęcia nowego prawa, zaledwie kilka dni po wyborach parlamentarnych, jest niepokojącym sygnałem wstecznego kierunku, w którym nowy rząd zamierza popchnąć Polskę. Polityka powinna być trzymana z dala od szkolnej klasy, wzywamy więc posłanki i posłów do odrzucenia projektu tej ustawy” – dodała Draginja Nadaždin.

Tło

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wygrała w zeszłą niedzielę wybory do Sejmu, uzyskując 43,59% głosów. Partia rządząca straciła jednak większość w Senacie, gdzie Koalicja Obywatelska uzyskała 51 mandatów, zaś PiS 49.

Polska ratyfikowała Konwencję Stambulską, Konwencję w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet (CEDAW) oraz jest objęta międzynarodowymi zobowiązaniami w zakresie praw człowieka w odniesieniu do edukacji seksualnej i obalania stereotypów płciowych w społeczeństwie.

Projekt zmiany ustawy został przedstawiony po homofobicznej 6-miesięcznej kampanii sugerującej, że homoseksualizm jest powiązany z pedofilią.

Uchwalenie nowego prawa potencjalnie naraziłoby kampanię Amnesty International „TAK to miłość”, postulującą zmianę definicji gwałtu w polskim ustawodawstwie.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

36431