Polska: Rząd musi szanować zasady praworządności – Amnesty International

Polska: Rząd musi szanować zasady praworządności

W odpowiedzi na oświadczenie Komisji Europejskiej (KE), że uruchamia przeciwko Polsce postępowanie w sprawie stwierdzenia naruszenia prawa UE i że jest gotowa zainicjować działania prawne, jeśli zostaną przyjęte ustawy przyznające rządowi zwiększoną kontrolę nad sądownictwem, Gauri van Gulik, Zastępczyni Dyrektora ds. Europy Amnesty International, powiedziała:

– Przesłanie ze strony UE jest jasne – szacunek dla rządów prawa albo poważne sankcje. Te reformy poważnie zaszkodziłyby niezależności sądownictwa i silnie podważyłby prawo do rzetelnego procesu w Polsce, jako niezgodne ze standardami europejskimi i Konstytucją RP.

– Rządowy zamach na system wymiaru sprawiedliwości wymaga wyjątkowej reakcji ze strony UE. KE musi być przygotowana by wcielić swoje słowa w życie i uruchomić Artykuł 7, jeśli te alarmujące reformy wejdą w życie.

– Komisyjne postępowanie w sprawie stwierdzenia naruszenia prawa jasno wskazuje na powagę sytuacji i niebezpieczny kierunek, który obrała Polska. Rząd musi zastosować się jak najszybciej do rekomendacji Komisji i musi zapewnić, by wszelkie reformy sądownictwa odbywały się w zgodzie z prawem międzynarodowym w zakresie praw człowieka.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokojowa demonstracja to nie przestępstwo!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

13970