Polska: Światowi przywódcy Amnesty International apelują do Prezydenta i Premiera RP – Amnesty International

Polska: Światowi przywódcy Amnesty International apelują do Prezydenta i Premiera RP

Erozja niezależności sądownictwa i wolności zgromadzeń w Polsce powinna być zatrzymana – apelują liderzy Amnesty International w liście do Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Na Zgromadzeniu Globalnym, które odbyło się w ostatni weekend w Warszawie przywódcy Amnesty International z całego świata wystosowali list to władz RP w sprawie niezależności sądownictwa i wolności zgromadzeń w Polsce. Zaapelowali w nim m.in. o usunięcie wszelkich regulacji prawnych, które osłabiają niezależność sądownictwa i stwarzają zagrożenie dla prawa do rzetelnego procesu sądowego oraz podkreślili konieczność ochrony wolności zgromadzeń.

Oczekujemy pilnego zajęcia stanowiska przez Pana Prezydenta i Pana Premiera co do pogarszającej się sytuacji rządów prawa w Polsce, kraju dumnego ze swej historii oporu przeciw uciskowi i masowych demonstracji. Te zmiany wciąż można powstrzymać,

czytamy w liście podpisanym przez Salila Shetty’ego, odchodzącego Sekretarza Generalnego Amnesty International, i Kumi’ego Naidoo, który obejmie tę funkcję w sierpniu, oraz przedstawicieli i przedstawicielki organizacji uczestniczących w Zgromadzeniu Globalnym Amnesty International w Warszawie.

Nowy Sekretarz Generalny Amnesty International, Kumi Naidoo, wraz z dyrektorką Amnesty International ds. Europy, Gauri van Gulik, oraz dyrektorką sekcji polskiej, Draginją Nadaždin, spotkali się w piątek 6 lipca z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego sędzią Małgorzatą Gersdorf. Przedstawiciele organizacji wystosowali również prośby o spotkanie do Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Premiera RP Mateusza Morawieckiego, jednak nie uzyskali pozytywnej odpowiedzi.

Na zdjęciu demonstracja pod Sądem Najwyższym w Warszawie, 4 lipca 2018. Copyright Grzegorz Żukowski.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokojowa demonstracja to nie przestępstwo!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maraton Pisania Listów 2022 w obronie prawa do pokojowego protestu – rusza największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

17407