Polska/Rumunia: Nie można uchylać się od odpowiedzialności za potajemne przetrzymywanie więźniów – Amnesty International

Polska/Rumunia: Nie można uchylać się od odpowiedzialności za potajemne przetrzymywanie więźniów

AI Index:    EUR 37/003/2007    

Amnesty International wzywa Polskę i Rumunię do przeprowadzenia niezależnego, bezstronnego oraz dogłębnego śledztwa w sprawie nowych informacji dotyczących lotów CIA oraz potajemnego przetrzymywania więźniów na terytorium obu krajów. Wszystkie kraje europejskie muszą wyjawić prawdę o nielegalnych praktykach dokonywanych przez krajowych i zagranicznych urzędników na terenie danego państwa oraz poza granicami administracyjnymi w kontekście programu nielegalnych aresztowań oraz potajemnego przetrzymywania zatrzymanych zainicjowanego przez Stany Zjednoczone.

Amnesty International wzywa do tego przed debatą nad najnowszym raportem senatora Dicka Marty-ego, która odbędzie się  27 czerwca na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Raport ten zawiera nowe informacje dotyczące udziału rządów europejskich w programie nielegalnych aresztowań i przetrzymywania więźniów przez CIA.

Amnesty International wzywa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do przyjęcia projektu rezolucji i zaleceń dotyczących wspomnianego programu CIA towarzyszącego raportowi senatora Marty-ego.

Komitet Spraw Prawnych oraz Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy -uważa za fakt istnienie przez pewien czas potajemnych miejsc przetrzymywania więźniów przez CIA na terenie Polski i Rumunii-. Delegacje obu tych krajów odrzuciły zarzuty, ale ich dementi pozostaje niewiarygodne w obliczu braku niezależnego i dogłębnego śledztwa.

-Liderzy europejskich partii politycznych muszą zająć jasne stanowisko przeciwko tajnym zatrzymaniom i  przetrzymywaniu, gdzie tylko się ono zdarza. Organy decyzyjne Rady Europy oraz Unii Europejskiej jak dotąd nie potępiły jednoznacznie nielegalnego amerykańskiego programu bezprawnego więzienia ludzi. Muszą pokazać zaangażowanie w celu ukrócenia udziału Europy w nielegalnych praktykach antyterrorystycznych- – powiedział Claudio Cordone, dyrektor ds. dochodzeniowych AI.

-Wiarygodne wysiłki na rzecz zbadania przypadków łamania prawa były przez władze ignorowane i odbywały się przy braku ich pełnego poparcia. Zaprzeczanie faktom przy rosnącej liczbie dowodów osłabia wiarygodność europejskich władz i urzędników.-

Zobacz także: Rada Europy: Amnesty International wzywa do działań przeciwko nielegalnym zatrzymaniom

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3843