Pomóż uwolnić Raifa – przyjdź na demonstrację – Amnesty International

Pomóż uwolnić Raifa – przyjdź na demonstrację

Od 9 stycznia nasi aktywiści i aktywistki organizują w całej Polsce akcje przeciwko wykonywaniu kary chłosty na Raifie Badawim. Bądź z nami!

Raif Badawi, blogger z Arabii Saudyjskiej, bohater niedawnego Maratonu Pisania Listów i więzień sumienia, został publicznie poddany karze chłosty 9 stycznia. Kara chłosty narusza absolutny zakaz tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania wynikający z prawa międzynarodowego.

Kolejna seria chłosty, która miała być wykonana 30 stycznia została przełożona z niepotwierdzonych dotąd przyczyn. 3 lutego sprawa Raifa Badawiego została decyzją Sądu Najwyższego ponownie skierowana do Sądu apelacyjnego w Dżuddzie. Nie podano szczegółowych informacji o tej decyzji. Sąd Najwyższy mógł podtrzymać wyrok albo wezwać do ponownego rozpatrzenia sprawy, albo znieść wyrok, albo przekazał swoje obserwacje i rekomendacje.

Od tego czasu walka o jego uwolnienie jeszcze się nasiliła. W akcje w jego obronie zaangażowali się aktywiści, politycy i organizacje na całym świecie. Dzisiaj (12.02) Parlament Europejski przegłosował rezolucję potępiającą chłostę, która wzywa władze Arabii Saudyjskiej do powstrzymania się od wykonania kary i do natychmiastowego uwolnienia Raifa Badawiego. Rezolucja wzywa także to uwolnienia wszystkich obrońców praw człowieka i więźniów sumienia, przetrzymywanych w Arabii Saudyjskiej.

Właśnie dostaliśmy wiadomość od Ensaf Haidar:

“Rok temu próbowałam zorganizować protest dla Raifa, tylko jeden, przed Ambasadą Arabii Saudyjskiej w Kanadzie; jeden protest był dla mnie marzeniem! Ale ostatnio, także dzięki aktywistom i aktywistkom Amnesty International, to niemożliwe marzenie stało się rzeczywistością w większości stolic świata; tak, dzięki Waszym cotygodniowym protestom sprawiliście, że ten despotyczny reżim przełożył chłostę Raifa już sześć razy…

Kiedy mam możliwość rozmawiać krótko z Raifem, opowiadam mu, co się dzieje, a on pyta mnie o liczbę protestów i ich miejsce. Wie nawet, które sekcje organizują wydarzenia i zna imiona aktywistów i aktywistek Amnesty. Był głęboko wzruszony, kiedy powiedziałam mu, że wciąż organizują dla niego protesty; niezależnie od okoliczności i pogody…

Wolni ludzie, wspierający Raifa, Wasze protesty mają znaczenie! Proszę, nie przestawajcie, dopóki Raif nie zostanie uwolniony.”

Ensaf Haidar, żona Raifa Badawiego

W Polsce aktywiści i aktywistki AI w obronie Raifa zorganizowali protesty m.in. w: Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.

Najbliższe akcje:

Warszawa, czwartek, 19.03, 17:30-19:30 przed ambasadą Arabii Saudyjskiej na ul. Wiertniczej 30, wydarzenie na FB
(akcja organizowana co tydzień)

Poznań, piątek 20.03, 13:00 (akcje co tydzień) pod Konsulatem USA w Poznaniu (aktualności na stronie FB grupy)

Wrocław, czwartek 12.02, 16:00-20:00 w Tajne Komplety. Księgarnia partnerska Dolnośląskiej Szkoły Wyższej
Akcje w obronie Raifa zorganizowało też w 6 szkołach, w których uczniowie i uczennice napisali ok. 400 listów.

Strona będzie aktualizowana.

Jeśli chcesz zorganizować akcję solidarności z Raifem Badawim w swoim mieście, napisz do Martyny Markiewicz: martyna.markiewicz(at)amnesty.org.pl

Zobacz, jak wyglądały nasze akcje na całym świecie 
Nie możesz przyjść na wydarzenie? Weź udział w naszej Pilnej Akcji! 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

1217