Ponad 1000 podpisów zebranych na Life Festival Oświęcim 2011! – Amnesty International

Ponad 1000 podpisów zebranych na Life Festival Oświęcim 2011!

W sobotę 18 czerwca aktywiści i aktywistki Amnesty International przybyli na koncert finałowy Life Festival Oświęcim 2011. Celem akcji było zgromadzenie jak największej liczby podpisów pod petycją w obronie białoruskiego aktywisty Zmiciera Daszkiewicza i innych opozycjonistów z Białorusi.

Między występami RotFront, T. Love, Jamesa Blunta i Matisyahu organizatorzy festiwalu i przedstawiciele Amnesty przypominali o akcji.

W efekcie, ponad 1000 osób podpisało się pod petycją i w ten sposób wystąpiło w obronie praw człowieka na Białorusi.

25 marca Zmicier Daszkiewicz i Edward Lobau, członkowie -Młodego Frontu-, zostali skazani odpowiednio na dwa i cztery lata w kolonii karnej za rzekome dokonanie napaści na przechodniów w dniu poprzedzającym wybory prezydenckie, które miały miejsce 19 grudnia 2010. W rzeczywistości to jednak oni zostali najpierw zaczepieni, a następnie pobici przez grupę mężczyzn. Milicja zatrzymała Zmiciera Daszkiewicza i Edwarda Lobaua, a pozostałych mężczyzn puściła wolno.

Obecnie na Białorusi bardzo wielu opozycyjnych działaczy jest więzionych i skazywanych, za udział w pokojowej demonstracji z 19 grudnia 2010 r. lub w protestach, które miały miejsce bezpośrednio po tym wydarzeniu. Wielu z zatrzymanych było poddawanych torturom, wymuszono również na nich obciążające zeznania. Są oni więźniami sumienia, osobami więzionymi z powodu pokojowego korzystania z przysługujących im praw człowieka.

Life Festival Oświęcim 2011 to międzynarodowy festiwal muzyczny, zorganizowany przez Peace Foundation,  którego ideą jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi. Amnesty International była partnerem festiwalu.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

2312