Ponad 140 tys. listów w obronie praw człowieka. Sukcesem zakończył się Maraton Pisania Listów Amnesty International – Amnesty International

Ponad 140 tys. listów w obronie praw człowieka. Sukcesem zakończył się Maraton Pisania Listów Amnesty International

W całej Polsce napisano ponad 140 tys. listów w obronie więźniów sumienia i innych osób narażonych na łamanie praw człowieka. Taki wynik podano na godz. 12.00 w niedzielę, na zakończenie Maratonu Pisania Listów. Listy są jednak cały czas zliczane i końcowy wynik w ciągu najbliższych dni.

blr-lukaszenkoMaraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbył się już po raz trzynasty w dniach 8-9 grudnia. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisano listy w obronie osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

W tym roku najwięcej listów napisano dla Alesia Bialackiego, białoruskiego obrońcy praw człowieka, dla przymusowo wysiedlonych rodzin z ulicy Coastei w Kluż-Napoce w Rumunii oraz dla Rosy Franco z Gwatemali, matki zamordowanej nastolatki, która walczy o sprawiedliwość.

– Listy pisali uczniowie i uczennice ze szkolnych grup Amnesty International, studenci i studentki na uniwersytetach, rodzice z dziećmi. Pisaliśmy całą noc, walcząc ze zmęczeniem, w klubach, kawiarniach
i szkołach – mówi Natalia Węgrzyn, koordynatorka Maratonu Pisania Listów.

– Jak co roku pisały z nami znane osobowości m.in.: Henryk Wujec, Maja Komorowska, Grzegorz Miecugow czy Kamil Dąbrowa.

Listy w obronie osób, których prawa człowieka są łamane można pisać przez cały rok. Wystarczy zapisać się do sieci Pilnych Akcji na www.amnesty.org.pl, aby regularnie otrzymywać informacje o osobach, których sytuacja wymaga naszej pilnej interwencji.

– Amnesty International można wspierać na wiele innych sposobów. W tej chwili apelujemy o wpłaty, które pomogą nam sfinansować zakup znaczków i szybko wysłać listy – dodaje Natalia Węgrzyn.

Amnesty International w tym celu zorganizowała również charytatywne aukcje na allegro, gdzie można licytowaćKalendarze Empatii dedykowane niektórym bohaterom i bohaterkom tegorocznego Maratonu. Więcej o aukcjach na www.amnesty.org.pl/aukcje.

Dodatkowe informacje są dostępne na www.amnesty.org.pl/maraton.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Turcja: Sprawiedliwość zwycięża – wyroki skazujące czterech obrońców praw człowieka uchylone

Powiązany temat

Maraton Pisania Listów 2022 w obronie prawa do pokojowego protestu – rusza największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

1956