Ponad 20 dobrych wiadomości z 2015 roku

Zebraliśmy dla Was ponad 20 dobrych wiadomości, które pokazują, że razem możemy wiele osiągnąć. Te zmiany nie nastąpiłyby bez Waszego zaangażowania i wsparcia. Oby więcej takich dobrych wiadomości w 2016 roku!
25-lecie Amnesty International Polska
Akcją “Wolność-Udostępnij” uczciliśmy 25-lecie działalności organizacji w Polsce. Akcję wspierali działacze i działaczki Amnesty oraz osoby ze świata mediów, kultury i sztuki. Robiliśmy zdjęcia z przekazem Wolność-Udostępnij i dzieliliśmy się tym, w jaki sposób każdy z nas rozumie wolność. 

Kolejny Maraton Pisania Listów za nami!
Dzięki ogromnej mobilizacji wielu osób w 675 miejscach w całej Polsce udało nam się napisać ponad 270 000 listów. Już teraz widzimy wpływ tych akcji na rzeczywistość, Albert Woodfox powiedział nam: „Jestem poruszony, że dostałem już 2000 listów. Proszę, przekażcie moje ogromne podziękowania i wdzięczność Amnesty i wszystkim osobom, które do mnie napisały. To właśnie ich listy zmieniają rzeczywistość”. Czekamy na dobre wiadomości w sprawie 10 bohaterów i bohaterek.
Polska ratyfikowała Konwencję Rady Europy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej
Dołączyła tym samym do grona 17 państw, które ratyfikowały dokument. Podpisało go 37 krajów. Konwencja zobowiązuje państwa m.in. do wsparcia dla ofiar, w tym 24-godzinnego telefonu zaufania, oraz do przeznaczenia odpowiednich środków finansowych na zwalczanie przemocy.
Pióro Nadziei Amnesty International dla Wojciecha Tochmana
Wyróżnienie przyznawane jest od 2002 r. osobom, które zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, odznaczają się społecznym zaangażowaniem w swojej pracy medialnej i przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka.
Szeroki zasięg projektów edukacyjnych
W 2015 roku nasze działania edukacyjne objęły swoim zasięgiem ponad 60 000 uczniów i uczennic oraz ponad 2000 nauczycieli/ek i pracowników/czek niepedagogicznych. Nasze zasoby wzbogaciły się o serię publikacji z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji, przestępstwom i mowie nienawiści, poszanowania praw seksualnych i reprodukcyjnych oraz zapobiegania stosowaniu tortur.
RPA: Lepsza opieka medyczna dla kobiet w Mkhondo
Kobiety i dziewczęta w Mkhondo w RPA mają zapewniony lepszy dostęp do opieki medycznej w czasie ciąży. Podczas zeszłorocznego Maratonu Pisania Listów wspólnie się tego domagaliśmy. Jedna z klinik świadczy pomoc siedem dni w tygodniu zamiast dwóch, co znacznie ograniczyło czas oczekiwania na przyjęcie. Przedstawiciele władz odwiedzili miejscowość, żeby sprawdzić i monitorować sytuację.
USA: Shaker Aamer wypuszczony z więzienia w Guantanamo
Shaker Aamer został wypuszczony z więzienia w Guantanamo po tym, jak spędził w nim 13 lat bez postawienia jakichkolwiek zarzutów i bez procesu. Był jednym z pierwszych więźniów, których wysłano do tego „osławionego” obozu w 2002 roku i ostatnim obywatelem Wielkiej Brytanii, który je opuścił. Aktywiści i aktywistki Amnesty domagali się jego uwolnienia od ponad 10 lat.
Mjanma: Aktywista Dr Tun Aung uwolniony
W styczniu, po ponad dwóch latach nacisków i pisania listów przez aktywistów i aktywistki Amnesty, lider lokalnej społeczności Dr Tun Aung został uwolniony. Był skazany na 17 lat więzienia po tym, jak w 2012 roku próbował uspokajać zamieszki. Krajowa Komisja Praw Człowieka w Mjanmie powiedziała, że Wasze listy skłoniły ich do zajęcia się tą sprawą.
Dobre Wiadomości
Salwador: Guadalupe, uwięziona z powodu poronienia, została uwolniona
Carmen Guadalupe Vasquez została ułaskawiona i opuściła więzienie w lutym. W 2007 roku została skazana na 30 lat więzienia na podstawie spreparowanych zarzutów o morderstwo po tym, jak poroniła w wieku 18 lat. Podejrzewano ją o dokonanie aborcji, która w Salwadorze jest całkowicie zakazana.
Meksyk: Oddalono zarzuty wobec Claudii Medyny
W lutym oddalono ostatnie zarzuty wobec Claudii Medyny, Meksykanki, która była torturowana i zmuszona do złożenia fałszywych  zeznań w 2012 roku. Ludzie na całym świecie działali w jej imieniu w ramach kampanii Stop Torturom.
Nigeria: Shell zapłaci za wycieki ropy w Delcie Nigru
Po latach nacisków Shell ogłosił, że 15 600 farmerów i rybaków otrzyma rekompensatę w wysokości 55 milionów funtów (około 330 milionów złotych) za dwa wielkie wycieki ropy, które miały miejsce w Delcie Nigru w 2008 i 2009 roku.
Nigeria: Moses Akatugba został ułaskawiony
28 maja Moses Akatugba, więzień z celi śmierci, został ułaskawiony po tym jak spędził w więzieniu niemal 10 lat. Torturami wymuszono jego zeznania, w których przyznał się do zbrodni, której, jak twierdzi, nigdy nie popełnił. Ponad 800 000 aktywistów i aktywistek wysłało listy domagając się sprawiedliwości.
 Trzy kraje w trzy miesiące zniosły karę śmierci
W styczniu Madagaskar zniósł karę śmierci za wszystkie przestępstwa. Następnie Fidżi uczyniło to samo. Wreszcie w marcu Surinam usunął karę śmierci ze swojego systemu. Ten trend przybliża nas do momentu, w którym kara śmierci przejdzie do historii na całym świecie.
Norwegia: Historyczny przełom w sytuacji prawnej osób transpłciowych
W kwietniu rząd norweski zmienił prawo dla osób, które chcą uzgodnić swoją płeć metrykalną. Stało się to w wyniku naszej kampanii dla John Jeanette Solstad Remø, transpłciowej kobiety, która nie mogła uzgodnić płci metrykalnej bez poddania się obowiązkowym procedurom medycznym, w tym sterylizacji.
Chiny: Domagaliśmy się wolności dla 5 aktywistek #FreeTheFive
13 kwietnia chińskie władze w wyniku międzynarodowej kampanii uwolniły za kaucją pięć aktywistek. Wei Tingting, Wang Man, Wu Rongrong, Li Tingting i Zheng Churan były aresztowane za planowanie wydarzeń z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i planowanie kampanii przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu.
USA: Zahamowanie masowej inwigilacji
Program masowej inwigilacji rządu amerykańskiego  został znacznie ograniczony 7 maja, kiedy to sąd apelacyjny uznał, że prowadzony przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) program zbierania tzw. metadanych telefonicznych jest nielegalny.
USA: Omar Khadr uwolniony
Omar Khadr został uwolniony po tym, jak spędził 12 lat w więzieniu, w większości w Guantanamo. Omar miał 15 lat gdy w 2002 roku siły amerykańskie schwytały go w Stanach Zjednoczonych. Aktywiści i aktywistki Amnesty z całego świata domagali się jego uwolnienia.
Irlandia powiedziała TAK! pełnej równości małżeństw
Irlandia została pierwszym krajem na świecie, który wprowadza pełną równość małżeńską dla wszystkich, bez względu na orientację seksualną. Ta decyzja to wiadomość dla osób LGBTI, że ich związki i rodziny są ważne.
Egipt: Prawnicy Al Jazeera uwolnieni
Dziennikarze Al Jazeery – Mohamed Fahmy i Baher Mohamed, zostali uwolnieni we wrześniu dzięki prezydenckiemu dekretowi, na mocy którego ułaskawiono w Egipcie 100 osób. Trójkę dziennikarzy, dwóch wymienionych i Petera Greste, skazano za „rozpowszechnianie fałszywych wiadomości” po tym jak zostali aresztowani w 2013 roku.
Europa: Razem powiedzieliśmy: „Witamy Uchodźców”!
Od Grecji do Niemiec wolontariusze i wolontariuszki złączyli siły, żeby pomóc uchodźcom i migrantom zdobyć jedzenie, ubrania i opiekę medyczną – wypełniając tym samym luki w niewydolnym systemie azylowym UE. W tym czasie przywódcy państw UE nadal borykali się ze znalezieniem skutecznych rozwiązań dla kryzysu.
Indonezja: Aktywista Filep Karma wreszcie wolny
W listopadzie Filep Karma został nareszcie uwolniony z więzienia w Indonezji. Odbywał karę od ponad 10 lat za wzniesienie flagi niepodległościowej podczas politycznej uroczystości w 2004 roku. Amnesty od wielu lat domagała się jego uwolnienia, podczas Maratonu Pisania Listów w 2011 roku Filep otrzymał od naszych aktywistów i aktywistek 65 000 wiadomości wsparcia.
Mongolia zniosła karę śmierci
W grudniu parlament Mongolii sprawił, że kara śmierci w kraju odeszła do historii. Mongolia jest przykładem, który, mamy nadzieję, szybko zostanie powielony przez inne kraje azjatyckie. Kraje, które ciągle stosują karę śmierci dostały pozytywny przykład, w jaki sposób mogą zakończyć okrutną i nieludzką karę.
Joan Baez i Ai Weiwei zostali ambasadorami sumienia Amnesty
Legendarna gwiazda muzyki Joan Baez i artysta Ai Weiwei – oboje zaangażowani aktywiści – otrzymali nagrodę Ambasadorów Sumienia Amnesty International 2015. Nagroda przyznawana jest osobom, które wykazują się niezwykłym zaangażowaniem w walkę o prawa człowieka.