Uczestnicy Maratonu Pisania Listów pisali między innymi: "Brak dachu nad głową to brak poczucia bezpieczeństwa i niemożność korzystania w podstawowych praw przysługujących każdej istocie ludzkiej. Trzymam za Was kciuki."; "Jest mi niezmiernie przykro i wstyd, że to dzieje się w moim kraju"; "Mam nadzieję, że będziecie mogli Państwo żyć normalnie w kraju, który jest Państwa domem"; "Jesteśmy z Wami!"; "W zeszłym roku byłam w podobnej sytuacji. Władze gminy zdecydowały się sprzedać budynek, w którym znajduje się moje mieszkanie (…) Mam nadzieję, że Wam także uda się wygrać walkę o Wasze mieszkania"; "Byłoby dobrze, żeby w praktyce zrealizowali hasło: Wrocław miastem wielu kultur. Życzę, aby Wrocław stał się miastem otwartym na ludzi innych kultur".
Maraton Pisania Listów to coroczna akcja międzynarodowego ruchu Amnesty International, podczas której każdy może wysłać apel do władz lub wyrazy solidarności w kilkunastu wybranych sprawach z całego świata. W tym roku po raz pierwszy pisano w sprawach polskich, m. in. groźby przymusowego wysiedlenia Romów rumuńskich z obozowiska we Wrocławiu. .
10 stycznia odbędzie się druga rozprawa w procesie wytoczonym społeczności przez Gminę Wrocław, w którym ta domaga się opuszczenia przez Romów terenu obozowiska. Stowarzyszenie Amnesty International wystąpiło w sprawie w charakterze przyjaciela sądu zwracając się o uwzględnienie przy orzekaniu międzynarodowych standardów praw człowieka, które nakazują przeprowadzenie rzetelnych konsultacji ze społecznością wysiedlaną, rozważenie alternatyw i zapewnienie, że nikt w wyniku procesu nie będzie narażony na bezdomność i inne naruszenia praw człowieka. AI przyłączyła się również do apelu organizacji pozarządowych, w tym wielu organizacji romskich, o umożliwienie podczas procesu tłumaczenia z języka romani, by zapewnić rzetelność procesu.
Mieszkańcy obozowiska przy ulicy Kamieńskiego we Wrocławiu otrzymali wezwanie do opuszczenia terenu, który zamieszkują, 26 marca br. Władze miasta nie przeprowadziły rzetelnych konsultacji z mieszkańcami, ani nie przedstawiły alternatywnego miejsca, gdzie mieliby oni zostać przesiedleni. Ponieważ wysiedlenie w takiej sytuacji byłoby złamaniem międzynarodowych standardów praw człowieka, Amnesty International opublikowała Pilną Akcję, wzywając prezydenta miasta Wrocławia do rozpoczęcia konsultacji z osobami zagrożonymi. Pomimo wezwań do mediacji władze miasta zdecydowały się przenieść sprawę na drogę sądową.
Społeczność Romów rumuńskich przybyła do Wrocławia w latach 90. Obozowisko przy ul. Kamieńskiego powstało ponad trzy lata temu, po tym jak Romowie zostali wysiedleni z poprzedniego miejsca, które zajmowali. Obecnie mieszka na nim około 80 osób, w tym 45 dzieci.
Konferencja prasowa Amnesty International i Stowarzyszenia "Nomada", na której przekazane zostaną kartki odbędzie się w pt. 10 stycznia o godz. 8.00 w kawiarni Cocofli, ul. Włodkowica 9 we Wrocławiu. O 9.00 rozpoczyna się rozprawa w Sądzie Okręgowym, ul. Sądowa 1. Wydarzenie na FB>>