Ponad 300 tysięcy listów w obronie praw człowieka – Amnesty International

Ponad 300 tysięcy listów w obronie praw człowieka

Kolejny Maraton Pisania Listów przeszedł do historii. W jego organizację włączyło się ponad 700 miejsc w całej Polsce. Dzięki temu napisano 308 838 listów i apeli.

Maraton trwał od 1 do 10 grudnia w szkołach, bibliotekach, kawiarniach, ale także w domach prywatnych. Bez względu na miejsce pisania listów, ludzi łączyło ogromne zaangażowanie i chęć pomocy osobom, których prawa zostały złamane. Tegoroczne historie wzruszały, ale i mobilizowały do podjęcia działania i solidarnego sprzeciwu wobec naruszeń praw człowieka.

Akcja dotyczyła sytuacji obrońców i obrończyń praw człowieka z 10 państw. To osoby, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują wsparcia. Wśród nich byli obrońcy praw człowieka z Turcji, w tym prezes i dyrektorka Amnesty, Clovis z Madagaskaru, skazany za ochronę zagrożonego lasu deszczowego, czy Ni Yulan z Chin, prześladowana za walkę o prawa lokatorów.

– Maraton to prawdziwe święto praw człowieka. Ludzie w całej Polsce i na świecie dobrowolnie angażują się i piszą w obronie osób, których nigdy nie poznali, ale za pośrednictwem Amnesty International dowiedzieli się o ich trudnej sytuacji – powiedziała Natalia Węgrzyn, rzeczniczka organizacji.

– Każdy z nas może być obrońcą lub obrończynią praw człowieka. Słysząc o naruszeniach praw człowieka nie możemy być bierni, takie akcje jak Maraton pokazują nam, ile możemy osiągnąć działając razem. Tak było również w tym roku. Maraton daje nam okazję do spotkania z drugim człowiekiem.

Podczas Maratonu w całej Polsce odbywały się liczne koncerty, pokazy filmów, wystawy, warsztaty i spotkania wprowadzające w tematykę praw człowieka. Finał Maratonu odbył się w Warszawie w Faktycznym Domu Kultury. Podczas wydarzenia wręczono nagrodę medialną Pióro Nadziei Pawłowi Cywińskiemu, odbyła się debata „Kształtowanie lęków a narracja o faktach – co media mówią nam o uchodźcach?”, z udziałem laureata i Adama Leszczyńskiego, dziennikarza.

Tło:

Od 1961 roku, kiedy powstało Amnesty International, listy są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji bohaterów. Doprowadziliśmy m.in. do uwolnienia Muhammada Bekzhanowa z Uzbekistanu, który był jednym z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie, wycofania zarzutów kryminalnych wobec Máximy Acuñii, rolniczki z Peru, czy też uwolnienia Alberta Woodfoxa, który spędził w więzieniu w USA ponad 40 lat.

Pomysł organizacji Maratonu Pisania Listów powstał w Polsce w 2001 roku, ale bardzo szybko stał się wydarzeniem globalnym.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Weź udział w wydarzeniu centralnym Maratonu Pisania Listów 10 grudnia w Warszawie!

15078