Ponad 318 tysięcy głosów w obronie praw człowieka – Amnesty International

Ponad 318 tysięcy głosów w obronie praw człowieka

Jubileuszowy, 18. Maraton Pisania Listów Amnesty International, największe na świecie wydarzenie na rzecz praw człowieka, dobiegł właśnie końca. Do tej pory w Polsce policzono 318 000 listów i apeli, a liczenie na całym świecie wciąż trwa.

Ludzie w całej Polsce kolejny raz pokazali, że kierując się solidarnością gotowi są działać na rzecz osób z krajów odległych o setki lub tysiące kilometrów,

powiedziała Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International w Polsce.

Maraton jest skuteczną akcją w obronie konkretnych osób i udowadnia, że problemy dotyczące zmian klimatycznych, przymusowych wysiedleń czy kary śmierci są zagrożeniem dla praw człowieka niezależnie gdzie występują a ochrona praw człowieka jest dobrem wspólnym,

dodała.

W tym roku Maraton Pisania Listów poświęcony był obronie młodych aktywistek i aktywistów, którzy mierzą się z największymi kryzysami na świecie oraz młodych osób, które doświadczyły niesprawiedliwości będąc jeszcze dziećmi. Wśród bohaterów i bohaterek tegorocznego Maratonu znalazła się między innymi Sarah Mardini, która uczestniczyła w wideokonferencji podczas finału Maratonu w Krakowie. Sarze grozi 25 lat więzienia za ratowanie uchodźców tonących w Morzu Śródziemnym. Listy w jej sprawie wysyłamy do Grecji.

Listy trafią również do decydentów na Białorusi, w Iranie, Chinach, Kanadzie, Filipinach i 4 innych krajach, gdzie ważą się losy bohaterek i bohaterów Maratonu.

Jak co roku do Maratonu Pisania Listów przyłączyły się m.in. szkoły, biblioteki i kawiarnie. Pisanie listów można było zorganizować także we własnym domu. Maratonowi Pisania Listów towarzyszyły również wydarzenia dodatkowe w całej Polsce: koncerty, wystawy, pokazy filmów, warsztaty i spotkania poświęcone prawom człowieka. Zebrane listy z wyrazami wsparcia i apele do władz zostaną przekazane do adresatów.

Tło:

Maraton Pisania Listów został zainicjowany w 2001 roku w Polsce, ale wkrótce stał się największym światowym wydarzeniem poświęconym prawom człowieka. Dzięki działaniom podjętym w ramach Maratonu udało się do tej pory doprowadzić do uratowania wielu jego bohaterów i bohaterek, m.in. do uwolnienia Alberta Woodfoxa, który spędził w więzieniu w USA ponad 40 lat, czy też uniewinnienia Yecenii Armenty z Meksyku, którą poddano torturom w celu wymuszenia zeznań.

Więcej na stronie kampanii: maraton.amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
46142