Poznaj aktywistów i aktywistki grup lokalnych Amnesty International – Karolina Janiak – Amnesty International

Poznaj aktywistów i aktywistki grup lokalnych Amnesty International – Karolina Janiak

Aktywizm w Amnesty International cenię za zrównoważone podejście i wsparcie udzielane przez zaangażowane osoby na różnych etapach aktywistycznej ścieżki – mówi Karolina Janiak, aktywistka szczecińskiej Grupy Lokalnej.


Działasz w Grupie Lokalnej w Szczecinie. Co skłoniło Cię do przystąpienia do Amnesty?  

Amnesty International świętowało właśnie 30-lecie powstania polskiej sekcji, a ja nareszcie miałam wystarczająco dużo przestrzeni, by w pełni zaangażować się w aktywizm na rzecz praw człowieka. Zainspirowałam się historiami bohaterów i bohaterek Maratonów Pisania Listów, w obronie których napisano tysiące pojedynczych listów. Greta Thunberg, młoda aktywistka klimatyczna, powiedziała: „Nigdy nie jesteś zbyt mały, aby coś zmienić”. Uwierzyłam, że moja aktywność ma znaczenie! Nawet niewielki gest może przyczynić się do wielkiej zmiany. W moim rodzinnym mieście dołączyłam do grupy odważnych i zdeterminowanych osób. Wspólnie walczymy o świat wolny od tortur i niesprawiedliwości. 

Oprócz tego, aktywnie zaangażowałaś się w działalność zespołu Queer Amnesty. Powiesz, czym zajmuje się ten zespół?  

Niesprawiedliwość wobec społeczności LGBT+ traktuję osobiście, dlatego bez wahania dołączyłam do nowo powstałego Queer Amnesty – zespołu do spraw praw osób LGBT+. Od czerwca 2020 roku działamy na rzecz poprawy sytuacji osób nieheteroseksualnych i niecispłciowych w Polsce i na świecie. Podpisując petycje, wpływamy na rządzących, by prawo chroniło osoby LGBT+ przed przemocą. Edukujemy młodsze i starsze osoby, bo wierzymy, że wiele uprzedzeń jest spowodowanych niewiedzą. Prawa osób LGBT+ są prawami człowieka! Zwiększając świadomość społeczną dotyczącą równego traktowania, zmniejszamy zjawisko dyskryminacji.  

Które z działań lub form zaangażowania prowadzonych przez Amnesty jest Ci najbliższe? 

Wspomniana już edukacja i związany z nią rozwój są dla mnie szczególnie ważne. Dostęp do informacji to również prawo człowieka! W sieci edukacji praw człowieka Amnesty International różnorodność jest wartością, dlatego możliwa jest wymiana kompetencji pomiędzy osobami o różnym poziomie zaangażowania aktywistycznego i doświadczenia edukatorskiego. Zachwyca mnie sposób rozumienia edukacji praw człowieka jako edukacji o prawach człowieka, na rzecz praw człowieka i poprzez prawa człowieka. To kompleksowe podejście wzmacnia wiedzę, wrażliwość społeczną i przekonanie o potrzebie reagowania sprzeciwem na naruszenia praw i wolności człowieka. 

Kiedy myślisz „aktywizm”, to co przychodzi Ci do głowy?  

Wyobrażam sobie grupę, w której każda osoba jest indywidualnością i z radością dzieli się swoimi cennymi umiejętnościami z innymi, by cały zespół mógł skutecznie działać na rzecz wyznawanych wartości. Aktywizm w Amnesty International cenię za zrównoważone podejście i wsparcie udzielane przez zaangażowane osoby na różnych etapach aktywistycznej ścieżki. Podczas warsztatów i szkoleń uczę się, w jaki sposób mądrze wykorzystać swój gniew. Jak powiedział Peter Benenson, założyciel Amnesty International: „Lepiej zapalić świecę niż przeklinać ciemność”. Aktywizm to odwaga do wyrażenia sprzeciwu, nadzieja na lepsze jutro i determinacja do trwania przy swoich przekonaniach. 


Fot. Natalia Gruszczyńska, zdjęcie zrobione podczas I Marszu Równości w Szczecinie, 15 września 2018 r.

Chcesz dowiedzieć się jak możesz włączyć się w nasze działania? Odwiedź: www.amnesty.org.pl/uwaga-akcja/grupy-lokalne/ i znajdź najbliższą grupę lokalną Amnesty International.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
99168