Poznaj aktywistów i aktywistki grup lokalnych Amnesty International – Miłosz Herka – Amnesty International

Poznaj aktywistów i aktywistki grup lokalnych Amnesty International – Miłosz Herka

Kiedy i jak zaczęła się Twoja podróż z Amnesty International?

Dawno temu. Kiedy byłem w gimnazjum, dołączyłem do tamtejszej grupy szkolnej, prowadzonej przez charyzmatyczne nauczycielki. Od spotkania do spotkania, poczułem, że to jest miejsce dla mnie. Pierwszy Maraton Pisania Listów w szkole, wyjazdy, projekty edukacyjne – to była przestrzeń, gdzie młode osoby mogły zaangażować się w coś ważnego, na innych zasadach niż to zwykle jest w szkole.
Otworzyło mi to oczy; pokazało świat szerzej, z innej perspektywy. Zapragnąłem poświęcać temu mój czas – odległy lub nieznany koncept praw człowieka nagle stał się dla mnie niezwykle bliski i realny. Później szkoła się skończyła, ale my nie chcieliśmy kończyć z Amnesty – założyliśmy grupę lokalną, która działa do dziś.

Który z tematów w jaki angażuje się Amnesty jest Ci najbliższy i dlaczego?

Każdy jest mi bliski, bo wiem, że to są prawdziwe, często dramatyczne historie osób. Co z tego, że na końcu świata – jak mogę być obojętny na krzywdę drugiej osoby, kiedy mam narzędzia do działania?
Są tematy trudne, zawiłe i niejasne, które potrzebują szerszego kontekstu by dobrze je zrozumieć. Tak jest na przykład z migracjami i prawami osób uchodźczych, które są mi bliskie bo nie mogę znieść, jak traktowani są ludzie uciekający przed zagrożeniem. Tak jest z kryzysem klimatycznym, który jest mi bliski, bo nie będziemy żyć na martwej planecie. Prawa kobiet są mi bliskie, bo chcę dla kobiet w mojej rodzinie i moich przyjaciółek jak najlepiej. Osoby LGBTQ+ są mi bliskie bo to moja druga rodzina. No i wreszcie wolność sądów i praworządność są mi bliskie, bo chcę żyć w wolnej i demokratycznej Polsce.

Zostałeś wybrany do Global Youth Collective. Możesz nam wytłumaczyć czym jest ten zespół i jaka będzie w nim Twoja rola?

Młodzież i młode osoby aktywnie działające w swoich społecznościach potrzebują, by ich głos został usłyszany, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, w którym zmiana musi się wydarzyć. To właśnie te osoby często niosą ze sobą największą energię, motywację i determinację by naprawiać świat. Amnesty daje im ten głos przez sieć Youth, Power, Action! oraz Global Youth Collective, która jest zespołem młodzieżowych liderów i liderek z całego świata. Naszym zadaniem jest doradzanie w istotnych dla ruchu decyzjach oraz zapewnienie miejsca i uznania dla wielu aktywistów i aktywistek praw człowieka. Jako reprezentant Europy i Azji Środkowej, będę starał się, by nasze działania były odważne, skuteczne i wkluczające, a problemy z którymi mierzymy się „na froncie” były usłyszane.

Co jest dla Ciebie najważniejsze w byciu aktywistą?

Przez długi czas traktowałem swoje zaangażowanie jako imperatyw – obowiązek świadomego i racjonalnego obywatela. Aktywizm czasem jest trudny i wymagający. Trzeba włożyć w niego dużo pracy i czasu, a efekty często widoczne są po długim czasem. Teraz jednak bardziej myślę o moim aktywizmie, jako o przywileju. Jeszcze mam możliwość wychodzenia na ulicę, krzyczenia, demonstrowania i pokazywania mojego sprzeciwu. Są osoby, które nie mają takiej możliwości, bo ich sytuacja na to nie pozwala – właśnie o te osoby walczę. Ważne jest dla mnie pamiętanie o tym.  

Ważna jest dla mnie myśl, że JA jestem zmianą. Nie następne pokolenie, nie poprzednie pokolenie. Ja mam siłę i możliwość do tego, by zmieniać rzeczy. 

Czasem aktywizm nie jest łatwy, a ilość wszystkich złych rzeczy przytłacza – sprawia, że wszystko jest bez sensu. W takich chwilach ważna jest dla mnie równowaga. Jest ciężko, pewnie zawsze było i będzie, ale są też dobre rzeczy, trzeba tylko wytężyć wzrok.
… ale równie ważne w tym wszystkim są dla mnie zabawa i przyjemność z aktywizmu!

Miłosz będzie uczestnikiem debaty online „Prze/yszłość to dziś. Jak wyzwania dla praw człowieka zmienią się w nadchodzącym czasie”, która odbędzie się 10 października o 17:00. Po debacie istnieje możliwość zapisania się na indywidualne spotkanie z Miłoszem. Można to zrobić za pośrednictwem formularza.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
86737