Poznaj aktywistów i aktywistki grup lokalnych Amnesty International – Paweł Piekara – Amnesty International

Poznaj aktywistów i aktywistki grup lokalnych Amnesty International – Paweł Piekara

“Do działania napędzają mnie warsztaty praw człowieka. (…) Kiedy masz gorszy dzień, odkręcasz sobie taki słoik i życie staje się prostsze. Uważam, że edukacja praw człowieka to najlepsze co mnie w życiu spotkało” – mówi Paweł Piekara z Grupy Lokalnej Amnesty w Katowicach.

Od jak dawna działasz aktywistycznie?

Pierwsze pokłady aktywizmu zauważyłem w sobie w gimnazjum, kiedy angażowałem się na rzecz działalności szkolnej. Wspólnie ze wspierającymi mnie nauczycielami mogłem realizować różnego rodzaju pomysły, wydarzenia i działania. Był to dla mnie pierwszy znak tego, że aktywizm to spora część mojej duszy, której trzeba pomóc się uzewnętrznić.

W 2010 roku pierwszy raz uczestniczyłem w Maratonie Pisania Listów w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w rodzinnym Zabrzu. Nie wiedziałem czym jest Maraton. Przyszedłem z przyjaciółmi do szkoły. Była to szkoła jednej z koleżanek, więc ani znałem ani wydarzenia, ani samej szkoły, nauczycieli i uczniów. Ogrom pracy pedagogów i pedagożek, wydarzenia towarzyszące i atmosfera wzajemnego wsparcia w walce o losy bohaterów. To wydarzenie stało się przełomem.

Kiedy związałeś się z Amnesty?

W 2011 roku znalazłem Grupę Lokalną Amnesty w Katowicach. Dołączyłem do wspaniałych ludzi. Kilka lat później przejąłem koordynację w Grupie. Ta funkcja, choć w pełni wolontariacka, dała mi wiele umiejętności, które przydają mi się w moim życiu, m.in. w pracy zawodowej.

Która z kampanii Amnesty jest Ci najbliższa?

Najbliższa jest mi Kampania przeciwko karze śmierci, od której początek wzięło Amnesty jako ruch. Z kolei swoją pracę licencjacką z Nauk Politycznych oparłem na kampanii Amnesty International dotyczącą zakazu aborcji.

Co napędza Cię do działania?

Do działania napędzają mnie warsztaty praw człowieka. Pięknie nazwała to kiedyś moja wieloletnia przyjaciółka, a była koordynatorka Grupy Lokalnej Amnesty w Lublinie – Klaudia Waryszak-Lubaś.

Powiedziała, że warsztaty są jak napełnianie słoików sosem i są jak zapasy na zimę. Kiedy masz gorszy dzień, odkręcasz sobie taki słoik i życie staje się prostsze. Uważam, że edukacja praw człowieka to najlepsze co mnie w życiu spotkało. Właśnie dzięki Amnesty International Polska.

Pragnę też z głębi serducha zachęcić wszystkie czytające osoby do znalezienia w swojej okolicy Grupy Lokalnej Amnesty International i podjęcia działania. Być może aktywizm i edukacja staną się dla Was równie ważne. Szczególnie zachęcam całe województwo śląskie. Działającą w tym regionie Grupę, oprócz katowickiej, znajdziecie także w Zabrzu. My sami działamy również w Gliwicach, Czeladzi, Bielsko-Białej czy Częstochowie. Gdzie nas pociąg poniesie!

Napisz do nas: katowice@amnesty.org.pl i działajmy razem!


Chcesz dowiedzieć się jak możesz włączyć się w nasze działania? Odwiedź: www.amnesty.org.pl/uwaga-akcja/grupy-lokalne/ i znajdź najbliższą grupę lokalną Amnesty International.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
65424