Poznaj aktywistów i aktywistki grup lokalnych Amnesty International – Sandra Grzelaszyk – Amnesty International

Poznaj aktywistów i aktywistki grup lokalnych Amnesty International – Sandra Grzelaszyk

“Czasami nawet mały gest może mieć znaczenie, dlatego nauczyłam się, że kiedy uważam, że coś jest słuszne i powinno zostać zrobione, to to robię. Nie ma czasu do stracenia, a zmarnowane szanse bolą najbardziej”, mówi Sandra Grzelaszyk, koordynatorka Grupy Lokalnej w Poznaniu.

Od jak dawna działasz w poznańskiej Grupie Lokalnej i jak to się zaczęło?

Moja przygoda z Grupą Lokalną zaczęła się podczas Maratonu Pisania Listów w 2018 roku. O Amnesty International dowiedziałam się dzięki samorządowi uczniowskiemu, w którym wówczas zaczęłam działać, i postanowiłam wybrać się na maratonowe spotkanie organizacyjne. W mojej szkole Maraton Pisania Listów organizowano co roku. Na początku w Grupie Lokalnej zajmowałam się głównie grafiką i mniejszymi zadaniami, bo to było dla mnie całkiem nowe doświadczenie.

Jaką funkcję pełnisz w Grupie i z czym to się wiąże?

Obecnie jestem koordynatorką Grupy Lokalnej. Przejęłam tę funkcję, ponieważ potrzebna była osoba, która utrzyma wszystko razem. Nasza Grupa potrzebuje nowej energii i ją dostanie!

Koordynowanie całej grupy wymaga dobrej organizacji pracy i umiejętności planowania dalszych działań odpowiednio wcześnie. Wymaga też rozwagi, co jest chyba najtrudniejsze dla mnie, bo zwykle działam bardziej spontanicznie.

Tak naprawdę w naszej grupie wszelkie decyzje podejmujemy razem – do mnie głównie należy pilnowanie, by wszystko szło zgodnie z planem.

Co dla Ciebie jest najważniejsze w byciu Aktywistką?

Najważniejsza jest dla mnie świadomość własnego głosu. Podczas kiedy większość osób boi się odezwać albo uważa, że to nie ma znaczenia, aktywiści i aktywistki otwarcie wyrażają swój sprzeciw lub aprobatę tego, co się dzieje – nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale też na świecie. Wyjście naprzeciw i pokazanie, że po prostu można zostać usłyszaną jest dla mnie bardzo ważne

Czasami nawet mały gest może mieć znaczenie, dlatego nauczyłam się, że kiedy uważam, że coś jest słuszne i powinno zostać zrobione, to to robię. Nie ma czasu do stracenia, a zmarnowane szanse bolą najbardziej. Wierzę, że w ten sposób ludzie nabierają przekonania i też zaczynają zabierać głos – a im nas więcej, tym lepiej.

Jakbyś miała czarodziejską różdżkę, rodem z powieści o Harrym Potterze, to co byś zmieniła w świecie?

Zakończyła całe zło na świecie? Pięknie to brzmi. Myślę, że jednorazowo to nic nie da, bo zło i tak wróci. Z tego powodu gdybym mogła, zmieniłabym podejście ludzi, tak żebyśmy mieli szacunek do siebie i zwyczajnie nauczyli się, czym jest zło, a czym dobro. W tej chwili odróżnianie tych dwóch rzeczy idzie nam, moim zdaniem, słabo.


Chcesz dowiedzieć się jak możesz włączyć się w nasze działania? Odwiedź: www.amnesty.org.pl/uwaga-akcja/grupy-lokalne/ i znajdź najbliższą grupę lokalną Amnesty International.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
69020