Poznaj bohaterów i bohaterki Maratonu Pisania Listów – Amnesty International

Poznaj bohaterów i bohaterki Maratonu Pisania Listów

XIII Maraton Pisania Listów Amnesty International już 8-9 grudnia! Wśród tegorocznych bohaterów i bohaterek, w obronie których będzie można napisać list, są m.in.: Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka, dziewczyny z zespołu Pussy Riot z Rosji, więzień Guantánamo Mohammed Almerfedi.

Jeśli chcesz zorganizować wydarzenie w swoim mieście, zarejestruj miejsce poprzez wypełnienie kwestionariusza.

Podczas Maratonu przez 24 godziny będziemy pisać listy w obronie osób, których prawa zostały złamane. Każdy i każda z nas może wpłynąć na losy osób niesłusznie więzionych, przetrzymywanych bez wyroku, zaginionych bez wieści, przymusowo wysiedlonych do miejsc, gdzie panują nieodpowiednie warunki do mieszkania.

Dołącz do nas i wyraź swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka. W tym roku wśród bohaterów i bohaterek Maratonu znajdują się:

Aleś Bialacki jest obrońcą praw człowieka na Białorusi. Został skazany na cztery i pół roku więzienia. Amnesty International uważa, że uwięzienie Alesia Bialackiego ma na celu uniemożliwienie mu  dalszej działalności na rzecz obrony praw człowieka, a także uznaje Alesia Bialackiego za więźnia sumienia.

Gao Zhisheng to jeden z najbardziej cenionych chińskich prawników, działających na rzecz praw człowieka. Aktualnie znajduje się w więzieniu i jest narażony na tortury. Jego rodzina musiała opuścić Chiny z powodu nieustających prześladowań.

Juan Almonte Herrera z Republiki Dominikańskiej został zatrzymany 28 września 2009 roku przez policję w drodze do swojego biura w Santo Domingo. Trzy lata po zaginięciu Juana Almonte, władze nie przeprowadziły pełnego dochodzenia w celu ustalenia losu i miejsca pobytu zaginionego. W konsekwencji nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za jego zaginięcie.

Azza Hilal Ahmad Suleiman z Egiptu walczy o sprawiedliwość po tym, jak została zaatakowana przez żołnierzy armii egipskiej. Okrutny atak spowodował u niej złamanie czaszki, a w konsekwencji kłopoty z pamięcią. Mimo złożenia oficjalnej skargi, władze Egiptu nie pociągnęły winnych pobicia Azzy do odpowiedzialności. Nie otrzymała ona także zadośćuczynienia, które pomogłoby jej powrócić do zdrowia.

María Isabel Franco z Gwatemali miała 15 lat, gdy została zgwałcona i brutalnie zamordowana. Od tragicznej śmierci dziewczyny w grudniu 2001 roku, jej matka Rosa walczy o sprawiedliwość, pomimo gróźb, które otrzymuje od nieznanych osób. Jej starania i próby dochodzenia sprawiedliwości spotkały się z  obojętnością i biernością ze strony władz.

Narges Mohammadi, aktywistka działająca na rzecz praw człowieka w Iranie, została skazana na karę sześciu lat pozbawienia wolności. Narges Mohammadi była Przewodniczącą Centrum Obrońców Praw Człowieka w Teheranie. W 2011 roku Narges Mohammadi została skazana za “agitację i konspirację zagrażającą bezpieczeństwu narodowemu” oraz za “szerzenie propagandy przeciwko systemowi”. Oskarżenia te są związane z jej działalnością na rzecz praw człowieka.

Mieszkańcy i mieszkanki miasta Tawarga w Libii ucierpieli w wyniku ataku opozycyjnych grup zbrojnych z sąsiedniej Misraty w sierpniu 2011 roku. 30 000 mieszkańców i mieszkanek zostało zmuszonych do opuszczenia miasta, które bojownicy spalili, niszcząc zarazem całą infrastrukturę. Społeczność Tawarga nigdzie nie czuje się bezpieczna.

Mieszkańcy i mieszkanki Bodo w Delcie Nigru od setek lat utrzymywali się z rybołówstwa i uprawy ziemi. To sielskie życie zmieniło się w wyniku wycieków ropy z rurociągów firmy Shell, do których doszło w 2008 roku. Wycieki spowodowały, że wiele osób żyje w ubóstwie, a skażona ziemia, woda oraz powietrze zagrażają ich zdrowiu.

Rodziny z ulicy Coastei (około 350 osób, 76 rodzin) 17 grudnia 2010 roku zostały przymusowo wysiedlone z centrum Kluż-Napoka, miasta na południowym wschodzie Rumunii. 36 rodzinom nie zaoferowano jakiegokolwiek alternatywnego miejsca zamieszkania. Pozostałe 29 rodzin zbudowało w pobliżu osiedla prowizoryczne domy. Nie mają dostępu do wody, sanitariatów ani elektryczności. Bez jakiegokolwiek zapewnienia ze strony władz, że będą mogli pozostać w domach, które zbudowali, żyją w codziennym strachu przed przymusowym wysiedleniem.

Girifna, grupa młodych aktywistów i aktywistek z Sudanu, nawołuje do pokojowego oporu wobec rządu w Sudanie. Nazwa ruchu oznacza “mamy dosyć”. Założony w październiku 2009 roku ruch Girifina skupia głównie studentów i studentki.  Od momentu powstania, jego członkowie i członkinie są prześladowani przez władze Sudanu, padają ofiarami nieuzasadnionych aresztowań i zatrzymań, są poddawani torturom oraz aktom przemocy seksualnej.

Chiou Ho-shun z Tajwanu został skazany na karę śmieci w 1989 roku. Egzekucja może nastąpić w każdej chwili. Dowody świadczące o jego winie zostały zdobyte poprzez tortury i wymuszanie zeznań. W 1994 roku dwóch prokuratorów i dziesięciu oficerów policji zajmujących się tą sprawą zostało oskarżonych i skazanych za stosowania tortur w celu wymuszenia zeznań.

Hussain Salem Mohammed Almerfedi pochodzący z Jemenu jest przetrzymywany od 2003 roku w amerykańskiej bazie marynarki wojennej Guantánamo bez postawionych zarzutów oraz bez przeprowadzenia niezależnego śledztwa.

Pussy Riot, członkinie zespołu z Rosji, zostały skazane 17 sierpnia 2012 roku na dwa lata kolonii karnej za “akt chuligaństwa motywowany nienawiścią religijną”.  Rosyjskie władze od dawna ograniczają wolność wypowiedzi poprzez utrudnianie korzystania z prawa do zgromadzeń i aresztowanie wpływowych działaczy opozycji.

Już na początku przyszłego tygodnia ruszy strona maratonowa i wydarzenie na Facebooku.

Zapraszamy na Maraton Pisania Listów!

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Weź udział w wydarzeniu centralnym Maratonu Pisania Listów 10 grudnia w Warszawie!

Powiązany temat

Turcja: Sprawiedliwość zwycięża – wyroki skazujące czterech obrońców praw człowieka uchylone

1972