Prawa człowieka i Docs Against Gravity – Amnesty International

Prawa człowieka i Docs Against Gravity

Amnesty International bierze udział w 12. Docs Against Gravity Film Festival - święcie filmu dokumentalnego. Na festiwalu przyznana zostanie między innymi nagroda Amnesty International za najlepszy dokument o prawach człowieka, odbędą się również debaty towarzyszące filmom "CITIZENFOUR" i "Uwaga! Drony".

Docs Against Gravity Film Festival (wcześniej Planete+ Doc Film Festival) odbywa się w dniach 8-17 maja w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy. Ponadto podobnie jak w poprzednich latach, w drugi weekend festiwalu pokazy filmów będą się odbywać w 20 innych miastach Polski. Szczegółowy program festiwalu na http://docsag.pl

W tegorocznym konkursie filmów opowiadających o prawach człowieka jury nagrody Amnesty International przyzna 3000 euro jednemu z 12 filmów biorących udział w konkursie.

W skład jury wchodzą: Draginja Nadaždin (dyrektorka Amnesty International Polska), Mirosław Chojecki (prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa, b. więzień sumienia), Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy i publicysta Gazety Wyborczej). Lista filmów biorących udział w konkursie dostępna jest na stronie festiwalu.
Na festiwalu nie może zabraknąć ciekawych spotkań organizowanych tuż po pokazach filmów. 10 maja w Warszawie o 16:30 pokazany zostanie film “CITIZENFOUR”, a po nim odbędzie się debata “W co i kogo wymierzona jest masowa inwigilacja?” organizowana razem z Fundacją Panoptykon. W debacie udział wezmą:
William Binney – wieloletni analityk amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa, twórca programu ThinThread, od 2001 roku sygnalista i publiczny krytyk amerykańskiej administracji
Annie Machon – była agentka MI5 (brytyjskiego kontrwywiadu), sygnalistka, autorka książki “Spies, Lies and Whistleblowers: MI5, MI6 and the Shayler Affair”
gen. Marek Dukaczewski – żołnierz służb specjalnych, dyplomata, były Szef Wojskowych Służb Informacyjnych
Katarzyna Szymielewicz – prawniczka, aktywistka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon
Spotkanie poprowadzi Draginja Nadaždin – dyrektorka Amnesty International Polska.
12 maja w Warszawie o godz. 19:00 pokazany zostanie film “Uwaga! Drony” a po nim odbędzie się debata “Drony – legalne, etyczne, rozsądne?”. Wezmą w niej udział:
Mustafa Qadri – badacz Amnesty International z Pakistanu, który przygotował w 2013 roku raport “Czy będę następny? Ataki dronów USA w Pakistanie”
dr Marcin Piotrowski – specjalista ds. Zatoki Perskiej, Afganistanu i Pakistanu, analityk w projekcie “Bezpieczeństwo europejskie i przemysł obronny” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych
dr Patrycja Grzebyk – specjalistka ds. międzynarodowego prawa humanitarnego, adiunkt w Zakładzie Studiów Strategicznych Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego
dr Błażej Sajduk – prorektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie oraz pracownik Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspert ds. etycznego wymiaru nowoczesnych technologii
Spotkanie poprowadzi Aleksandra Zielińska – koordynatorka kampanii w Amnesty International Polska.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

1164