Prezes Amnesty International Turcja zatrzymany w ramach czystek po zamachu stanu – Amnesty International

Prezes Amnesty International Turcja zatrzymany w ramach czystek po zamachu stanu

W odpowiedzi na doniesienia, że Taner Kiliç, Prezes Amnesty International Turcja, został wczoraj zatrzymany przez policję wraz z 22 innymi prawnikami w Izmirze w związku z podejrzeniem o powiązania z ruchem Fethullaha Gülena, Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International, powiedział:

– Fakt, że czystki po przewrocie w Turcji wciągnęły w swoje sieci Prezesa Amnesty International Turcja jest kolejnym dowodem na to, jak daleko zaszła ta sytuacja i z jak bardzo arbitralnymi działaniami mamy do czynienia. Taner Kiliç ma długą i znakomitą historię obrony dokładnie tych wolności, które tureckie władze próbują teraz zdeptać.

– Wobec braku wiarygodnych i dopuszczalnych dowodów na popełnienie przestępstwa wzywamy tureckie władze do natychmiastowego uwolnienia oraz wycofania zarzutów wobec zatrzymanego Tanera Kiliça oraz 22 pozostałych prawników.

Tło

Taner Kiliç był członkiem zarządu Amnesty International Turcja w różnych okresach od 2002 roku, a od 2014 roku jest prezesem zarządu. Podczas lat pracy dla organizacji praw człowieka w Turcji konsekwentnie wykazywał niezmienne zaangażowanie na rzecz praw człowieka.

Taner Kiliç został zatrzymany w swoim domu w Izmirze o 6:30 rano we wtorek 6 czerwca po czym zabrano go do jego biura. Oba miejsca zostały przeszukane. Aktualnie znajduje się w areszcie w Yeşilyurt, dzielnicy Izmiru.

W tej chwili zatrzymanie Tanera Kiliça nie wydaje się mieć związku z pracą Amnesty International, czy też być wymierzone w organizację. Nakaz zatrzymania odnosi się do dochodzenia w sprawie podejrzanych o członkostwo w „Organizacji Terrorystycznej Fethullaha Gülena” (FETO). W tej chwili nie jest jasne dlaczego Taner Kiliç jest podejrzany o takie związki.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Turcja: Sprawiedliwość zwycięża – wyroki skazujące czterech obrońców praw człowieka uchylone

Powiązany temat

Chiny: Opublikowany wreszcie raport ONZ powinien doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu

Powiązany temat

Iran/Turcja: Uciekający z Afganistanu uchodźcy ostrzeliwani i bezprawnie zawracani na granicach

13466