Proces Karadžicia szansą na sprawiedliwość dla ofiar wojny w Bośni – Amnesty International

Proces Karadžicia szansą na sprawiedliwość dla ofiar wojny w Bośni

Karadžić, były Prezydent Republiki Serbskiej, został aresztowany 22 lipca 2008 r., ponad 12 lat po postawieniu go w stan oskarżenia za ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz zbrodnie wojenne w byłej Jugosławii w latach 90-tych.
-Proces Karadžicia będzie najważniejszym sprawdzianem dla Trybunału ds. Zbrodni w byłej Jugosławii. Rzetelne przeprowadzenie procesu Karadžicia jest kluczową szansą na uwiarygodnienie prac Trybunału- – powiedziała Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International Polska.
Proces Karadžicia przed Międzynarodowym Trybunałem do spraw Zbrodni w byłej Jugosławii w Hadze, został odroczony w poniedziałek, po tym jak Karadžić był nieobecny na pierwszym przesłuchaniu.
-Międzynarodowy Trybunał powinien dostać wystarczająco dużo czasu i środków, aby dokończyć swoje ważne zadania, takie jak procesy Ratko Mladicia i Gorana Hadžicia. Dokończenie tych procesów jest niezwykle istotne z uwagi na zobowiązania wobec ofiar konfliktu.- powiedziała Nicola Duckwort, Dyrektorka Programu ds. Europy i Azji Centralnej Amnesty International.
Ratko Mladić i Goran Hadžić są obaj oskarżeni o zbrodnie wojenne i ludobójstwo. Postawiono im również inne zarzuty związane z konfliktem w byłej Jugosławii.
Zbrodniarzy wojennych nie powinien chronić immunitet. Radovan Karadžić uważa, że podczas negocjacji pokojowych uzyskał zapewnienie o takim immunitecie.
Radovan Karadžić jest oskarżony o :

  • Ludobójstwo – w czasie prześladowania bośniackich Muzułmanów i bośniackich Chorwatów w Bośni i Hercegowinie w 1992 roku i w Srebrenicy w lipcu 1995 roku.
  • Zbrodnię przeciwko ludzkości włączając w to: prześladowania, morderstwa, deportacje, eksterminacje.
  • Łamanie zwyczajów prawa wojennego, włączając w to branie zakładników i akty terroru wobec ludności cywilnej.

Amnesty International wzywa po raz kolejny do współdziałania Międzynarodowy Trybunał ds. Zbrodni w byłej Jugosławii z krajowym sądownictwem tak, aby postawić przed wymiarem sprawiedliwości również dziesiątki tysięcy innych osób, które współuczestniczyły w popełnianiu podobnych wykroczeń. Działanie Trybunału ds. byłej Jugosławii nie powinno być jedynym, aby wymierzyć sprawiedliwość podejrzanym o te zbrodnie.
Społeczność międzynarodowa ma obowiązek, aby zrobić wszystko, by prawo do prawdy i zadośćuczynienia zostały zrealizowane. Jeśli tak się nie stanie, to wymierzenie sprawiedliwości w byłej Jugosławii może stać się zadaniem niewykonalnym, zaś za brak wykonania tego zadania będą płacić tysiące ofiar tychże zbrodni.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

2926