Raport AI: Ataki na obrońców praw człowieka w Meksyku – Amnesty International

Raport AI: Ataki na obrońców praw człowieka w Meksyku

Raport –Powstań dla sprawiedliwości i godności: obrońcy praw człowieka w Meksyku– opisuje ponad 15 przypadków aktywistów walczących o prawa człowieka , którzy z powodu własnej działalności ponieśli śmierć lub byli prześladowani, wielokrotnie im grożono oraz aresztowana na podstawie sfabrykowanych zarzutów w latach 2007 i 2009, w celu powstrzymania ich przed wykonywaniem pracy.  
-Obrona praw człowieka w Meksyku jest nierozłącznie związana z narażeniem życia, a rząd nie robi wystarczająco dużo, aby to zmienić-, powiedziała Nancy Tapias-Torrado, naukowiec zajmujący się obrońcami praw człowieka w Amnesty International. -Jakikolwiek atak, zabójstwo bądź zastraszenie obrońcy praw człowieka jest odstraszającym sygnałem dla innych aktywistów, a zarazem prowadzi do zabicia nadziei u ludzi, którzy najbardziej potrzebują pomocy obrońców praw człowieka-.  
Amnesty International ma informacje na temat występowania wielu przypadków nielegalnego powstrzymywania obrońców praw człowieka przed wykonywaniem obowiązków, z których bardzo niewiele zostało efektywnie zbadanych przez policję, a jeszcze mniejsza liczba przypadków znalazła finał w sądzie. W żadnym z przypadków umieszczonych w raporcie, nie zostało przeprowadzone pełne dochodzenie, a tylko w dwóch przypadkach doszło do wstępnego zatrzymania podejrzanych.  
Obrońcy praw człowieka podejmują walkę w celu obrony i promowania praw człowieka. Kraje mają zaś obowiązek obrony aktywistów walczących o prawa człowieka i zapewnienia im możliwości bezpiecznego wykonywania pracy. Aktywiści w Meksyku walczą o ochronę praw wspólnot żyjących w ubóstwie. Ci którzy bronią praw ludności tubylczej, bądź starają się uchronić środowisko naturalne przed zniszczeniem, są w największym stopniu narażeni na niebezpieczeństwo. Ich praca jest odbierana jako ingerowanie w potężne interesy polityczne i ekonomiczne. Zbyt często są oni traktowani jako awanturnicy, nie zaś jako obrońcy praw człowieka walczący o stworzenie lepszego społeczeństwa, w którym prawa człowieka mogą być rzeczywistością.  
Obtilia Eugenio Manuel, założycielka oraz prezydent Organizacji Me-phaa Ludności Tubylczej (OPIM) w Guerrero, od 1998 jest obiektem aktów mających na celu zastraszenie. W ostatnim czasie kampania mająca na celu jej zastraszanie przybrała tak duże rozmiary, że Obtilia wraz z rodziną została zmuszona do ucieczki ze swojej wspólnoty. Przykładem prześladowań jakich doświadczyła był incydent ze styczniu 2009 roku. Pewien człowiek, który śledził ją od dłuższego czasu, krzyknął: -Myślisz że jesteś taka odważna– Jesteś prawdziwą kobietą- Miejmy nadzieję że ty również pójdziesz do więzienia. . . Jeżeli nie pójdziesz do więzienia, zabijemy Cię.- Oczywiście wyżej opisanym zdarzeniem nigdy nie zajęła się meksykańska policja.  
Kolejnym, bardziej ponurym przykładem niebezpieczeństw na jakie narażeni są aktywiści, którzy walczą o prawa człowieka w Meksyku, jest przypadek Ricardo Murillo Monge, rzecznika i członka ugrupowania Sinaloan Civic Front  (FCS). 6 Września 2007 roku został znaleziony martwy w swoim samochodzie w mieście Culiacán w stanie Sinaloa. Zaledwie dwa lata później, 31 Sierpnia 2009 roku, Salomón Monárrez, kolejny rzecznik FCS, ledwo przeżył próbę zamachu.  
-Rząd Meksyku musi pilnie rozwinąć efektywny a zarazem wszechstronny program ochrony dla obrońców praw człowieka-, powiedziała Nancy Tapias-Torrado.   Raport: -Powstań dla sprawiedliwości i godności: obrońcy praw człowieka w Meksyku-.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2840