Raport AI: Wzrost zgonów w syryjskich aresztach – Amnesty International

Raport AI: Wzrost zgonów w syryjskich aresztach

Co najmniej 88 osób zmarło w syryjskich aresztach w ciągu 5 miesięcy krwawych represji wobec demonstrantów domagających się reform, czytamy w najnowszym raporcie Amnesty International.

Śmiertelne zatrzymania: Protestujący ponieśli śmierć w areszcie to raport dokumentujący przypadki osób zatrzymanych na fali aresztowań, a które zmarły w areszcie od okresie od kwietnia do połowy sierpnia br.

Kliknij tutaj, aby posłuchać wywiadu w radiu TOK FM o raporcie.

88 zgonów to znaczący wzrost śmiertelności w syryjskich więzieniach. W ostatnich latach Amnesty International rejestrowała zazwyczaj około 5 przypadków śmiertelnych rocznie.

– Zgony za kratkami przybierają masową skalę i wydają się być przedłużeniem brutalnej pogardy dla życia, którą codziennie obserwujemy na ulicach Syrii-, mówi Neil Sammonds, badacz Amnesty International ds. Syrii.

– Skala tortur jest przerażająca. Mamy nadzieję, że syryjski rząd będzie systematycznie i na wielką skalę sądził ludzi odpowiedzialnych za te czyny.

Ofiary, których przypadki opisano w raporcie, zostały zabrane do aresztu po tym, jak Syryjczycy masowo wyszli na ulice w marcu tego roku. Ofiarami byli mężczyźni, w tym 10 dzieci. Niektóre miały zaledwie trzynaście lat.

Uważa się, że wszystkie ofiary zostały zatrzymane ponieważ były zaangażowane lub podejrzewane o zaangażowanie w protesty zwolenników reform.

W co najmniej 52 przypadkach dowody wykazały, że tortury lub inne nadużycia spowodowały lub przyczyniły się do śmierci.
Amnesty International zapoznało się z filmami – zrobionymi przez krewnych, aktywistów lub innych ludzi –  dokumentującymi 45 przypadków i poprosiło niezależnego patologa sądowego o konsultację kilku z nich.

Obrażenia na ciałach wielu ofiar wskazywały, że prawdopodobnie osoby te zostało ciężko pobite i doświadczyły innych nadużyć. Rozpoznano wiele śladów po torturach, w tym poparzenia, nacięcia, rany po chłoście oraz uszkodzenia spowodowane uderzeniami tępymi przedmiotami.

Większość udokumentowanych w raporcie przypadków miała miejsce w prowincjach Homs i Dera. Tam właśnie tam doszło do największych protestów. Ale przypadki śmiertelne w aresztach odnotowano także w prowincjach takich jak: Damaszek, Rif Damashq, Idlib, Hama i Aleppo.

Trzynastoletni Hamza Ali al-Khateeb zaginął 29 kwietnia podczas protestów przeciw oblężeniu Dera. Znaleziono go martwego z obrażeniami spowodowanymi uderzeniami tępymi przedmiotami i oderwanym penisem.

Amnesty International widziało film, który pokazuje zwłoki Tariqa Ziad Abd al-Qadr z Homs przekazane rodzinie 16 czerwca. Mężczyźnie wyrwano włosy, miał ślady po chłoście, rany kłute, oparzenia, a na szyi i penisie także znamiona, prawdopodobnie spowodowane wstrząsami elektrycznymi, był przypalany papierosem.

Ciało doktora Sakhera Hallaka, który prowadził klinikę zaburzeń odżywiania w Aleppo, znaleziono przy drodze kilka dni po jego aresztowaniu, do którego doszło 25 maja. Źródła Amnesty International podają, że miał rozległe obrażenia, w tym złamane żebra i palce, a także wyłupione oczy i okaleczone genitalia.

Amnesty International nie ma informacji na temat prywatnych śledztw przeprowadzonych w celu wyjaśnienia przyczyn śmierci wspomnianych w tym raporcie.

Amnesty International wezwała Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych do skierowania sprawy Syrii do Międzynarodowego Trybunału Karnego, oraz nałożenia embarga na dostawy broni do Syrii i zamrożenia konta prezydenta Bashara al-Assada i jego najbliższych współpracowników.

– W kontekście powszechnych i regularnych pogwałceń mających miejsce w Syrii, wierzymy, że zgony w areszcie zostaną uznane za zbrodnię przeciwko ludzkości -mówi Neil Sammonds.
– Odpowiedzi Rady Bezpieczeństwa były do tej pory całkowicie nieadekwatne, ale wciąż nie jest za późno, aby podjęli stanowcze i prawnie wiążące działania.

Amnesty International zgromadziło nazwiska ponad 1800 osób, które zmarły od momentu rozpoczęcia protestów zwolenników wprowadzenia reform. Tysiące innych zostało aresztowanych, wielu odizolowano w nieznanych miejscach, gdzie grożą im tortury lub nawet śmierć.

Mapa

  • Interaktywną mapę -Oczy zwrócone na Syrię- wskazującą areszty, w których doszło do zgonów można znaleźć tutaj: http://eyesonsyria.org/

 Tłumaczyła Kasia Skórka

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

2244