Raport AI: zabójstwa, aresztowania i tortury podczas rewolucji w Egipcie – Amnesty International

Raport AI: zabójstwa, aresztowania i tortury podczas rewolucji w Egipcie

123-stronnicowy raport został opublikowany na dwa dni przed procesem byłego Ministra Spraw Wewnętrznych Habib El Adly'ego i jego sześciu bliskich współpracowników, którzy są oskarżeni o wydanie rozkazu otwarcia ognia do protestujących. Raport opisuje przypadki łamania praw człowieka, do których dochodziło między 25 stycznia i 7 marca, kiedy to został zaprzysiężony nowy rząd tymczasowy.

Raport dokumentuje przypadki 93 osób, zabitych lub rannych w rezultacie nadużycia siły przez służby bezpieczeństwa, skupiając się na ofiarach w rejonie Wielkiego Kairu, Aleksandrii, gubernatorstwie Beni Suef, Suezie, Porcie Said oraz przemysłowym centrum El Mahalla. Przedstawia obraz fal aresztowań w Kairze, w szczególności w okresie od 25 stycznia do 3 lutego, oraz wiele przypadków stosowania tortur wobec aresztowanych. Raport opisuje także bezprawne zabójstwa więźniów w trakcie zamieszek w więzieniach.

W raporcie podkreślono pilną potrzebę zadośćuczynienia przez rząd egipski ofiarom łamania praw człowieka w trakcie protestów, w tym wymierzenie sprawiedliwości osobom odpowiedzialnym za nadużycia oraz przyznanie ofiarom i ich rodzinom odszkodowań za poniesione straty. Raport opisuje również działania “Narodowej Komisji Badawczej ds. Rewolucji 25 stycznia”, powołanej przez władze egipskie w celu zbadania wykroczeń, do których doszło w trakcie protestów.

Raport w znacznej mierze oparty jest na misji badawczej Amnesty International w Egipcie pomiędzy 30 stycznia i 3 marca 2011, badającej przypadki łamania prawa człowieka, do których doszło w trakcie antyrządowych protestów. W tym okresie Egipt odwiedziło siedmiu przedstawicieli Amnesty International.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

2344