Toomaj Salehi, irański raper skazany na karę śmierci, opuścił więzienie. W jego obronie zebraliśmy ponad 21 tysięcy podpisów. Polskie władze przyjęły zmianę definicji zgwałcenia, której domagaliśmy się w ramach kampanii „Tak to miłość” – w walentynki złożyliśmy 70 tysięcy podpisów pod petycją w tej sprawie. Prawie 75 tysięcy osób wzięło udział w Maratonie Pisania Listów. To tylko niektóre z naszych sukcesów, którymi z dumą chcemy się podzielić.
Z ogromną przyjemnością prezentujemy Raport Roczny Amnesty International Polska 2024!
W raporcie omawiamy najważniejsze działania organizacji – od akcji aktywistycznych czy edukacyjnych, poprzez zrealizowane kampanie i działania rzecznicze, aż po skrócone sprawozdanie finansowe. Pokazujemy, jak dążyliśmy do realizacji celów strategicznych i jak nasza organizacja rozwinęła się w ubiegłym roku.
W 2024 roku prezentowaliśmy naszym odbiorcom szereg możliwych sposobów zaangażowania się w działania na rzecz prawa do aborcji. Stanęliśmy w obronie Aśki Wolskiej, aktywistki, która zorganizowała demonstrację pod hasłem „Ani jednej więcej”, za co usłyszała zarzuty niezgodnego z prawem przebiegu zgromadzenia. Po raz pierwszy w historii zarzuciliśmy jakiemuś państwu ludobójstwo – zgodnie z naszym raportem „Czujesz się jak podczłowiek” o ludobójstwo Palestyńczyków w Strefie Gazy oskarżyliśmy Izrael. Zainicjowaliśmy konkurs „Code the Rights”, wchodząc tym samym z tematem praw człowieka do świata gier. Uzyskaliśmy od polskich władz zapewnienie, że Kodeks wykroczeń nie będzie już dłużej nadużywany do tłumienia aktywizmu. W wyniku złożonej petycji formalnej uzyskaliśmy też od władz państwowych deklarację nowelizacji ustawy o zgromadzeniach i zniesieniu „zgromadzeń cyklicznych”.
W raporcie dzielimy się również wynikami finansowymi naszej organizacji. W 2024 r. nasze przychody wyniosły 8 mln 500 tysięcy złotych, z czego ok. 70% przychodów stanowiły wpłaty od osób indywidualnych, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni!
W 2025 roku obchodzimy 35-lecie działalności w Polsce. Jesteśmy organizacją niezależną od rządów, partii politycznych i podmiotów komercyjnych. Wszystkie nasze inicjatywy poprzedzamy rzetelnymi, niezależnymi badaniami i ekspercką analizą. Ty też możesz dołączyć do największego ruchu osób broniących praw człowieka.