Rekordowy Maraton! Napisaliśmy 268 703 listy! – Amnesty International

Rekordowy Maraton! Napisaliśmy 268 703 listy!

Maraton z roku na rok rośnie! W tym roku od 6 do 16 grudnia trwa największa akcja w obronie praw człowieka na świecie. Powstało w sumie 268 703 ręcznie pisanych listów i innych apeli. W całej Polsce listy pisano w rekordowej liczbie ponad 500 miejsc.

355-logo_znaczekPodczas 15. Maratonu Pisania Listów Amnesty International w całej Polsce kolejny raz udało nam się pobić rekord. Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w działalność na rzecz praw człowieka. W tym roku do Maratonu dołączyło ponad 500 miejsc w całej Polsce i około 140 krajów świata. W Polsce listy powstawały głównie w kawiarniach, bibliotekach czy szkołach. To, co łączyło tak różne miejsca, to ogromne zaangażowanie i wiara, że słowa mogą zmieniać świat. Dzięki ogromnej mobilizacji, m.in. w takich miejscowościach jak Białystok, Bircza, Jawor czy Zabłudów, napisano bardzo wiele listów.
15-letnia Julia swój list w obronie John Jeanette napisała w Gimnazjum w Tychach. “Niedopuszczalne jest zmuszanie ludzi do poddawania się zabiegom chirurgicznym i terapii psychiatrycznej. To nie jest choroba, jeśli człowiek czuje się kimś innym. Każda osoba na Ziemi może być kimkolwiek zechce, ma wolny wybór i wolną drogę” – powiedziała.
– Maraton Pisania Listów to święto praw człowieka. Pomysł powstał wśród warszawskich aktywistów i aktywistek Amnesty International w 2001 roku. Obecnie jest to największa ogólnoświatowa akcja na rzecz praw człowieka. Pisząc listy podczas Maratonu, pomagamy Bohaterom i Bohaterkom razem z ludźmi z ponad 140 krajów. To naszym słowom daje szczególną moc – podkreśliła Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.
Do tej pory na całym świecie podjęto ponad 1 540 412 akcji, ale wciąż spływają do nas informacje z wielu krajów.
Sprzeciwiająca się korupcji aktywistka Liu Ping z Chin, Daniel Quintero, uczestnik antyrządowych demonstracji w Wenezueli, Chelsea Manning ze Stanów Zjednoczonych, która przekazywała rządowe materiały niejawne serwisowi Wikileaks, to tylko trójka z 11 tegorocznych Bohaterów i Bohaterek Maratonu Pisania Listów. Były wśród nich sprawy indywidualne, ale były też całe społeczności, które domagają się respektowania swych praw.
– Nasze listy dotyczą losu konkretnych osób i społeczności, które właśnie teraz potrzebują naszej pomocy. Pamiętajmy jednak, że każda konkretna sprawa może być przełomowa – może otworzyć drzwi do zmian prawnych, które nie pozwolą już na zamykanie za walkę z korupcją czy torturowanie uczestników antyrządowych demonstracji – dodaje Draginja Nadaždin.
Podczas Maratonu w całej Polsce odbywały się liczne koncerty, pokazy filmów, wystawy, warsztaty i spotkania wprowadzające w tematykę praw człowieka. W Warszawie w klubokawiarni PAŃSTWOMIASTO – na Scenie Głównej tegorocznego Maratonu – odbyły się warsztaty z zakresu praw człowieka, a aktywiści i aktywistki z warszawskiej grupy lokalnej prowadzili zajęcia z sitodruku.
W Maratonie uczestniczyły znane osobistości świata mediów, polityki, kultury i sztuki, między innymi: Wanda Nowicka, Grzegorz Turnau, Anna Grodzka, Marcin Święcicki, Monika Płatek, Grzegorz Miecugow, Ewa Siedlecka i wiele innych osób.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów miał miejsce już po raz piętnasty – tym razem przez 10 dni, od 6 do 16 grudnia.
Od 1961 roku, gdy powstało Amnesty International, listy są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Co roku po Maratonie Amnesty International otrzymuje tzw. Dobre Wiadomości – informacje o pozytywnym rozwoju wydarzeń, uwolnieniu osadzonych, udzieleniu im pomocy medycznej lub przeprowadzeniu sprawiedliwego procesu sądowego. W zeszłym roku otrzymaliśmy je m.in. od Jebeura Mejri z Tunezji, Yorm Bophy z Kambodży, dwójki z więźniów sumienia z Placu Błotnego w Moskwie.
XV Maraton Pisania Listów w faktach i liczbach:

  • 11 Bohaterów i Bohaterek
  • 6-16 grudnia to czas, w którym w tym roku odbywał się Maraton
  • 268 703 napisane listy i apele w całej Polsce
  • 1 540 412 działania podjęte na całym świecie (ta suma wciąż rośnie)
  • Ponad 500 miejsc w całej Polsce
  • Rekordowe 19 000 listów napisano w jednej tylko szkole w Białymstoku
  • Ogromną liczbę listów napisano też w miejscowościach takich jak: Bircza, Jawor czy Zabłudów
  • W Maratonie uczestniczyły znane osobistości świata mediów, polityki, kultury i sztuki, między innymi: Wanda Nowicka, Grzegorz Turnau, Anna Grodzka, Marcin Święcicki, Monika Płatek, Grzegorz Miecugow, Ewa Siedlecka i wiele innych osób.

W tym roku liczymy na kolejne sukcesy.
Więcej informacji na stronie www.amnesty.org.pl/maraton.
W tym roku centralne wydarzenie Maratonu Pisania Listów odbyło się 13-14 grudnia w klubokawiarni PAŃSTWOMIASTO w Warszawie >>> Ogólnopolskie wydarzenie na FB >>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

Powiązany temat

Kara za wsparcie osoby w potrzebie. Uwagi prawne do sprawy Justyny Wydrzyńskiej

1261