Rekrutacja dla szkół do projektu Silence Hate – Amnesty International

Rekrutacja dla szkół do projektu Silence Hate

Stowarzyszenie Amnesty International zaprasza szkoły, grupy uczniowskie i młodzieżowe do realizacji projektu „SILENCE HATE - Zmiana języka może zmienić świat”. Rekrutacja trwa do 30 września.

Projekt ma na celu przeciwdziałanie obecnej w Internecie mowie nienawiści, skierowanej do migrantów i migrantek, uchodźców i uchodźczyń, poprzez „alternatywne narracje” – rozwijanie nowych i twórczych przekazów oraz wzmacnianie głosu osób z doświadczeniem migracyjnym w dyskursie publicznym.

Współczesne przekazy medialne pełne są opowieści o „falach uchodźców”, „obcych”, wykreowanych „zagrożeniach” i nieuchronnym „upadku” Europy. Ten język strachu i nienawiści staje się jednocześnie językiem coraz częściej docierającym do dzieci i młodzieży i zamykającym nas wszystkich na kontakt z tym „innym”. Za zbudowanymi w ten sposób murami przestają być słyszalne głosy solidarności, empatii, a także rzetelne dziennikarstwo oparte na faktach oraz głosy samych migrantów i migrantek, uchodźców i uchodźczyń.

Dlatego celem projektu Silence Hate jest „zmiana języka, która może zmienić świat”. Edukatorzy i edukatorki Amnesty International wraz z grupami szkolnymi i młodzieżowymi wspólnie tworzyć będą alternatywę – włączające treści, które pokazują pozytywną wartość różnorodności i wzmacniają osoby z doświadczeniem migranckim i uchodźczym.

Co oferujemy:

  • W ramach projektu, do wybranych szkół przyjedzie edukator lub edukatorka, którzy wraz z młodzieżą pracować będą nad ich własnym projektem tworzącym „alternatywną narrację” – teksty, filmy, materiały multimedialne i projekty przeciwdziałające językowi nienawiści poprzez pokazanie alternatywnej perspektywy opartej na solidarności, empatii, faktach oraz realnych głosach migrantów i migrantek, uchodźców i uchodźczyń.
  • Oferujemy 16 godzin warsztatów i pracy projektowej, podczas których uczniowie i uczennice poznają fakty dotyczące kryzysu uchodźczego, dowiedzą się więcej o migrantach i migrantkach, uchodźcach i uchodźczyniach, poznają ich perspektywę oraz obalą krążące na temat kryzysu uchodźczego mity. W kolejnym etapie działań, w ramach pracy projektowej, uczniowie i uczennice wraz z edukatorem/ką pracować będą nad ich własnymi produkcjami medialnymi, przy wsparciu merytoryczny i finansowym ze strony Amnesty International. Stworzone projekty medialne, skierowane do szkolnych kolegów i koleżanek, internautów i internautek oraz innych odbiorców i odbiorczyń mediów, mają stanowić przykłady tego, że inny przekaz i inny język są możliwe i będą mogły zostać wykorzystane w innych działaniach zwalczających fake newsy, hejt i mowę nienawiści wymierzone w osoby z doświadczeniem uchodźczym i migranckim.
  • Amnesty International Polska wesprze uczniów, uczennice i szkołę, nie tylko w trakcie realizacji projektu, ale również w dalszym jego rozpowszechnianiu – efekty pracy grup szkolnych zostaną opublikowane na stronie internetowej i w kanałach informacyjnych Amnesty International, trafiając do jeszcze większego grona odbiorców i odbiorczyń.
  • Stały kontakt z koordynatorem projektu oraz ekspertem zapewniającym wsparcie w realizacji projektów uczniowskich.

Kogo szukamy:

Grup szkolnych/młodzieżowych gotowych do realizacji własnego projektu i zainteresowanych tematem uchodźców i uchodźczyń, migrantów i migrantek.

Rekrutacja i harmonogram działań:

Rekrutacja grup potrwa do 30.09.2018. Aby zgłosić swoją grupę wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy>>>

Wyniki rekrutacji dostępne będą po 3.10.2018. A planowany okres realizacji projektu trwać będzie od 10.10.2018 do 15.12.2018.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Zakładana liczebność grup 20-25 osób.

Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego. W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorem projektu Zbigniewem Bujakiem:  silencehate@amnesty.org.pl 

 

Projekt SILENCE HATE finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w ramach Programu Prawa, Równość i Obywatelstwo.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Apel w obronie polskiej szkoły

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

18740