Rocznica zabójstwa Natalii Estemirowej ? sprawcy wciąż bezkarni – Amnesty International

Rocznica zabójstwa Natalii Estemirowej ? sprawcy wciąż bezkarni

-Morderstwo Natalii Estemirowej pokazuje na jak poważne niebezpieczeństwo są narażeni obrońcy praw człowieka w wyniku wykonywania dozwolonych przez prawo działań na terenie Federacji Rosyjskiej-, powiedział Nicola Duckworth, Dyrektorka Amnesty International ds. Europy i Azji Środkowej.
-Oni muszą mieć możliwość wykonywania swojej niezwykle ważnej pracy bez strachu i poczucia zagrożenia-.
15 lipca 2009 Natalia Estemirowa działająca w rosyjskim centrum praw człowieka Memoriał została uprowadzona sprzed swojego domu w Groznym i zabita. Jej ciało z ranami od kul odnaleziono na poboczu w sąsiedniej Inguszetii. Rosyjski
Prezydent Dmitrii Miedwiediew potępił morderstwo i zarządził śledztwo na wysokim szczeblu. W oświadczeniu połączył morderstwo Natalii Estemirowj z jej działalnością jako obrończyni praw człowieka. Estemirowa powzięła wielkie ryzyko zbierając i ujawniając informacje na temat poważnych przypadków łamania praw człowieka w Czeczenii. W styczniu 2010, rosyjski premier Władimir Putin wezwał lokalne władze do zapewnienie bezpiecznych warunków pracy dla organizacji broniących praw człowieka na Północnym Kaukazie.
-Pomimo oficjalnych deklaracji, władze jeszcze nie udowodniły, że śledztwo w sprawie morderstwa Natalii Estemirowej jest skuteczne i bezstronne, oraz że możliwe będzie poznanie prawdy mimo wszelkich wątpliwości- powiedział Nicola Duckworth. -Każde inne działanie będzie wzbudzało wątpliwości i rodziło przekonanie o braku woli politycznej do identyfikcji sprawców i postawienia ich przed wymiarem sprawiedliwości.-
Koledzy Natalii Estemirowej z Memoriału, tak jak ona zajmujący się prawami człowieka i inni działacze na Północnym Kaukazie, kontynuują swoją pracę zapewniając niezbędne wspracie, pomoc prawną i humanitarną dla osób, których prawa człowieka zostały złamane. Jednakże, urzędnicy państwowi w czeczeńskiej Republice wciąż wywierają naciski na regionalne organizacje broniące praw człowieka i potępiają ich pracę.
Czeczeński prezydent Ramzan Kadyrow w wywiadzie udzielonym w sierpniu 2009 nazwał Natalię Estemirową -kobietą bez honoru i wstydu-, a 3 lipca 2010 powiedział iż członkowie Memoriału są zdrajcami i pracują jedynie w interesie zachodnich darczyńców.
Do morderstwa Natalii Estemirowej doszło wkrótce po zabójstwie Stanislava Markelova, prawnika zajmującego się prawami człowieka i dziennikarki Anastasii Baburowej, w Moskwie w styczniu 2009, oraz dziennikarki Anny Politkowskiej w październiku 2006. W Czeczenii, działaczka na rzecz praw człowieka Zarema Sadulajewa i jej mąż Alik (Umar) Dżabrailow zostali zabici cztery tygodnie po morderstwie Natalii Estemirowej.
-Ci działacze na rzecz obrony praw człowieka wypowiadali się w imieniu ofiar poważnych przypadków łamania praw człowieka. Ich praca była niezbędna i będzie nadal kontynuowana po ich śmierci-, powiedział Nicola Duckworth.
-Prezydent Miedwidiew i premier Putin powinni nadać śledztwom w sprawie morderstwa Natalii Estemirowej i jej kolegów wysoki priorytet. Będzie to wyraźny sygnał, że ataki na obrońców praw człowieka, niezależnych prawników i dziennikarzy nie będą tolerowane-.
/Koniec
Tłumaczyła Anna Marlena Germanowicz
Redakcja Aleksandra Minkiewicz

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2651