Rosja: Śledztwo w sprawie morderstwa Estemirowej nieefektywne – Amnesty International

Rosja: Śledztwo w sprawie morderstwa Estemirowej nieefektywne

Władze Rosji nie podjęły rzetelnej próby przeprowadzenia efektywnego śledztwa w sprawie możliwego zamieszania władz lokalnych w zabójstwo znanej czeczeńskiej obrończyni praw człowieka Natalii Estemirowej, które miało miejsce w lipcu 2009 r., oświadczyły dziś organizacje takie jak Human Rights Watch, Civil Rights Defenders, Front Line Defenders, Amnesty International i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Dziś upływa druga rocznica śmierci działaczki.

Organizacje powołały się na nowy, niezależny raport, wskazujący na poważne problemy ze sposobem, w jaki rząd Rosji prowadził śledztwo. Ponowiły też swoje wezwanie do uważnego, niezależnego i jawnego śledztwa w tej sprawie i oskarżenia osób odpowiedzialnych za śmierć Estemirowej.

– Upłynęły już dwa lata od morderstwa Estemirowej, a w sprawie okoliczności jej śmierci wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi,- powiedział Hugh Williamson, dyrektor Human Rights Watch na Europę i Azję Centralną. -Rosyjskie władze muszą wymierzyć sprawiedliwość w tej sprawie, by uwodnić swoje szczere zaangażowanie w ochronę praw człowieka w Czeczenia i na całym Północnym Kaukazie.

Estemirowa była badaczką w rosyjskiej grupie zajmującej się prawami człowieka Memoriał. Zajmowała się przede wszystkim przypadkami łamania praw człowieka w Czeczenii. Rankiem 15 lipca 2009 r. została porwana sprzed swojego domu w Groznym. Jej ciało znaleziono później tego samego dnia w sąsiadującej z Czeczenią Inguszetii.

Została zastrzelona.

Władze Czeczenii, w tym prezydent Ramzan Kadyrov, publicznie krytykowały jej nieustępliwe i nieustanne dokumentowanie licznych pogwałceń praw człowieka, w tym bezprawnego zabijania, tortur i wymuszonych zaginięć, których dopuszczał się rząd Czeczenii. Okoliczności śmierci Estemirowej oraz groźby, które były kierowane do niej i innych obrońców praw człowieka wskazują na możliwe zaangażowanie władz w jej morderstwo.

Mimo wielokrotnych zapewnień ze strony władz rosyjskich, że sprawa Estemirowej jest już niemal zakończona, sprawa zdaje się być zatuszowany oficjalnymi oświadczeniami, że Estemirowa została zabita przez czeczeńskich bojowników o wolność, w zemście za ujawnienie części ich zbrodni. 14 lipca Centrum Praw Człowieka Memoriał, Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka i Novaya Gazeta opublikowały wspólnie raport o niedociągnięciach w śledztwie prowadzonym przez rząd.

Raport ujawnił między innymi rozbieżności w materiale dowodowym znalezionym w samochodzie, który mógł być użyty przy morderstwie. Zwrócił też uwagę na fakt, że władze nie zebrały próbek DNA od większej ilości podejrzanych z Czeczenii i skrytykował niechęć rządu do zbadania możliwego udziału policji z regionu Kurchaloi w morderstwie.

Ten oddział policji był zamieszany w sprawę bezprawnej egzekucji, którą Estemirowa ujawniła kilka tygodni przed śmiercią.

Przypadki gróźb i nękania obrońców praw człowieka w Czeczenii stały się częstsze po morderstwie Estemirowej, a warunki ich pracy są niezwykle ciężkie. Trzy tygodnie po śmierci aktywistki, Zarema Sadulaeva i Alik Djabrailov, działacze z “Ocal pokolenie”, lokalnej organizacji pozarządowej, również zostali porwani w Groznym i zamordowani.

Śledztwo w sprawie ich zabójstwa nie dało jeszcze żadnych konkretnych rezultatów.

Członkowie innych grup broniących praw człowieka również otrzymywali groźby. Wcześniej w lipcu, policja w Groznym ostrzegła dwóch miejscowych działaczy z Mobile Group, działającej od listopada 2009 r., żądając od nich, by zaprzestali swojej pracy. W lutym 2010 trzej członkowie tej grupy zostali bezpodstawnie zatrzymani przez policję z regionu Shali. Byli bezprawnie przetrzymywani przez noc w areszcie, a część z ich wyposażenia została skonfiskowana lub zniszczna. Odpowiedzialni funkcjonariusze nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności.

Mobile Group otrzymała w 2011r. Nagrodę dla Obrońców Praw Człowieka Działających w Sytuacji Zagrożenia przyznawaną przez fundację Front Line Defenders oraz Human Rights Prize przyznawaną przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

– Mobile Group w zasadzie przejęła pałeczkę od Natalii Estemirowej i teraz zajmuje się najbardziej palącymi i najdelikatniejszymi przypadkami łamania praw człowieka w Czeczenii – powiedziała Mary Lawlor, dyrektorka Front Line Defenders. – Jesteśmy niezmiernie zaniepokojeni bezpieczeństwem ich działaczy.

– Sytuacja praw człowieka w Czeczenii nie jest dziś ani trochę lepsza niż dwa lata temu – oświadczyła Nicola Duckworth, dyrektorka Amnesty International na Europę i Azję Centralną. – Władze Rosji muszą zademonstrować szczere zaangażowanie w ochronę praw obrońców praw człowieka; jedynym sposobem na zrobienie tego jest efektywne śledztwo w sprawie morderstw.

Rząd rosyjski ma obowiązek – zgodnie z prawem rosyjskim i międzynarodowym – rzetelnie i efektywnie zbadać sprawę morderstwa Estemirowej i postawić przed sądem wszystkich odpowiedzialnych, niezależnie od ich pozycji i rangi, oświadczyły organizacje. Standardy dla dochodzeń tego typu zostały opracowane przez ONZ i są zawarte w dokumencie napisanym przez specjalnego wysłannika ONZ ds. bezprawnych, zbiorowych i bezpodstawnych egzekucji oraz w innych dokumentach.

W czasie śledztwo możliwość zaangażowania przedstawicieli władz na wszystkich poziomach i policji w śmierć Estemirowej powinna zostać dokładnie zbadana, oświadczyła grupa Mobile Group. Nie powinno się wykluczać możliwości zaangażowania władz Republiki, które były zamieszane w inne zbrodnie z motywem zemsty na działaczach, którzy ujawniali nadużycia w Czeczenii, a także groziły Estemirowej i innym aktywistom oraz stworzyły atmosferę bezkarności.

– Estemirowa ujawniła przerażające zbrodnie i nadużycia ze strony zarówno wojskowych, jak cywilnych organów ścigania -,powiedziała Marie Manson, dyrektorka programowa organizacji Civil Rights Defenders. – Rosyjskie władze muszą w pełni zbadać możliwość zamieszania pracowników rządu czeczeńskiego, którzy mogli czuć się przez nią zagrożeni i mogli mieć coś wspólnego z jej zaginięciem i zabójstwem.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

2285