Rosja: Aktywistka uznana za “zdrową psychicznie”, proces trwa – Amnesty International

Rosja: Aktywistka uznana za “zdrową psychicznie”, proces trwa

14 kwietnia, sędzia sądu okręgowego w Moskwie zaprezentował raport z ekspertyzy Instytutu psychiatrycznego im. Serbskiego, gdzie Priwiedionna była przetrzymywana do 11 marca. Została uznana za zdrową psychicznie i mogącą odpowiadać z wolnej stopy.
Proces Priwiedionnej – członkini organizacji FAKEL-PORTOS (Formacja Altruistycznych Kandydatów dla Ewolucji Ludzkości – Poetyzowane Stowarzyszenie na rzecz Opracowania Teorii Ogólnonarodowego Szczęścia) będzie kontynuowany. Jest ona sądzona za rzekome branie udziału w biciu nastoletnich członków FAKEL-PORTOS, zaangażowanie przetrzymywanie nastoletnich członków siłą na terenach siedziby FAKEL-PORTOS, oraz utworzeniu nielegalnej, uzbrojonej grupy w celu utrzymywania porządku w organizacji. Julia Priwiedionna zaprzecza wszystkim zarzutom. Według doniesień, wszystkie rzekome ofiary w tej sprawie cofnęły swoje zeznania, twierdząc że zeznawali oni pod presją śledczych. Według stwierdzeń prawnika Priwiedionnej, podczas procesu nastąpiło wiele naruszeń procedur.
Czterech innych przywódców FAKEL-PORTOS zostało aresztowanych w tej samej sprawie w 2000 roku. Zostali oni oskarżeni o -zorganizowanie oraz udział w nielegalnej grupie zbrojnej-, -zorganizowanie działalności grupy, która wiąże się z przemocą lub podżegania do bezprawnych działań-, – bezprawne pozbawienie wolności przez zorganizowaną grupę-,oraz -powodowanie fizycznego oraz moralnego cierpienia poprzez bicie oraz poprzez inne metody-.Dwoje z nich zostało przymusowo zatrzymanych w szpitalu psychiatrycznym, a dwoje innych zostało uwięzionych, pomimo wycofania zeznań świadczącym przeciwko nim. Yulia Privedennaia widniała na policyjnej liście podejrzanych od 2000 roku. Pomimo że nigdy się nie ukrywała i była aktywną członkinią organizacji, została dopiero zaaresztowana w maju 2008 roku, po tym jak brała udział w manifestacjach na rzecz wolności słowa, przeciwko przemocy policji i w poparciu opozycji politycznej. Został uwolniona z aresztu śledczego po 70 dniach.
PROSIMY O WYSŁANIE APELI po rosyjsku, angielsku lub we własnym języku:

  • wzywając władze do zapewnienia Julii Priwiedionnej procesu zgodnego z międzynarodowymi standardami
  • wyrażając zatroskanie faktem że została ona odesłana do szpitala przez sądu okręgowego,oraz wzywając władze do zbadania procedur, które spowodowały, że była ona siłą hospitalizowana przez 21 dni.

PROSIMY O WYSYŁANIE APELI DO 1 czerwca 2010 NA ADRESY:

Prokuratury Okręgowej w Moskwie
Prosecutor of Moscow Region
Aleksandr M. Mokhov
Malyi Kiselnyi per., 5
Moscow GSP-6
107996 Russian Federation
Fax: +7 495 623 68 69
Zwrot grzecznościowy: Dear Prosecutor/Szanowny Panie Prokuratorze
Prokurator Generalny Federacji Rosyjskiej
Prosecutor General of the Russian Federation
Yurii Ya. Chaika
Ul.Bolshaia Dmitrovka, 15a
Moscow GSP-3
125993 Russian Federation
Fax: +7 495 692 17 25
Zwrot grzecznościowy: Dear Prosecutor General/Szanowny Panie Prokuratorze
Prosimy o wysyłanie kopii do Ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce.
Prosimy o wysyłanie apeli nie później niż 1 czerwca 2010.
tłum. I. Lewis

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2727