Rosja: Blokada mediów przed referendum na Krymie – Amnesty International

Rosja: Blokada mediów przed referendum na Krymie

– Blokowanie stron internetowych mediów jest oczywistym naruszeniem prawa do swobody wypowiedzi. To bezwstydny atak na tych, którzy mają jeszcze odwagę kwestionować kremlowską wersję wydarzeń, a także dostarczają niezależne informacje  i tworzą przestrzeń do swobodnej debaty – powiedział John Dalhuisen, Dyrektor Programowy Amnesty International ds. Europy i Azji Centralnej.
– W ostatnich miesiącach i tygodniach rosyjskie władze rozpoczęły kampanię tłumienia wolnych mediów. Zaczęła się od nieoficjalnej cenzury i autocenzury, a następnie szybko przekształciła się w otwarte uciszanie niezależnych mediów. Przypomina to zagłuszanie stacji radiowych w erze radzieckiej.
Biuro Prokuratora Generalnego Federacji Rosyjskiej nakazało zablokowanie kilku ważnych stron internetowych za rzekome "wzywanie do nielegalnej działalności i udziału w imprezach masowych, organizowanych z naruszeniem ustalonego porządku".
Wśród zablokowanych stron znalazły się m.in.: Grani.ru, Kasparov.ru, EJ.ru, blog działacza opozycji Aleksieja Nawalnego na stronie internetowej stacji radiowej Echo Moskwy oraz strona Livejournal.com, na której mieści się wiele popularnych blogów.
1 lutego prezydent Władimir Putin podpisał poprawki do ustawy o informacji internetowej, które dały Prokuratorowi Generalnemu prawo do blokowania stron internetowych, które publikują zaproszenia do działań uznanych za niezgodne z prawem. Jednym z takich działań jest uczestnictwo w niezarejestrowanym publicznym proteście, nawet jeśli jest on mały i pokojowy.
Wcześniej w tym tygodniu redaktor i dyrektor popularnej strony Lenta.ru zostały zwolniony po ostrzeżeniu przez prokuraturę w związku z publikacją wywiadu z ukraińskim nacjonalistą.
Inne niezależna stacja, kanał telewizji kablowej Dozhd (Deszcz), został zdjęty z anteny w niektórych regionach, po tym jak poddał w wątpliwość decyzje wojskowe podjęte w czasie II wojny światowej.
Strony, które zaatakowano, publikowały niezależne informacje i alternatywne poglądy, w tym szczegóły dotyczące planowanej jutro w Moskwie pokojowej demonstracji przeciwko rosyjskiej interwencji na Krymie.
– Rosja dokręca śrubę w sprawie wolności słowa przed referendum, które władze na Krymie zaplanowały na najbliższą niedzielę. To jawna próba uciszenia wszelkich głosów krytykujących tę inicjatywę – powiedział John Dalhuisen.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Oddaj głos na Polskę i Europę oparte na szacunku i równości!

1582