Rosja: ciąg dalszy represji w przeddzień wyborów – Amnesty International

Rosja: ciąg dalszy represji w przeddzień wyborów

EUR 46/056/2007
Z obserwacji AI wynika, że w ciągu kilku ostatnich miesięcy władze rosyjskie wielokrotnie próbowały ograniczać prawo do zgromadzeń i wolności słowa, w tym także wypowiedzi opozycji politycznej, działaczy praw człowieka i dziennikarzy.

24 listopada zatrzymano lidera opozycji, Garriego Kasparowa. Skazano go na pięć dni pozbawienia wolności za rzekome zorganizowanie nielegalnej manifestacji i stawianie oporu. Kilkoro świadków poinformowało AI, że słyszeli rozmowy milicjantów, z których wynika, że zatrzymanie Kasparowa planowano na długo przed marszem opozycji.
AI uznaje Kasparowa za więźnia sumienia i apeluje o jego natychmiastowe uwolnienie.

-Zatrzymanie i uwięzienie lidera opozycji Kasparowa, pobicie dziennikarzy i obrońców praw człowieka, a także użycie siły w stosunku do pokojowo protestujących ludzi – tymi czynami władze rosyjskie doprowadziły do sytuacji, w której wyrażanie odmiennych opinii jest bardzo trudne, a może wręcz niemożliwe- – powiedziała Nicola Duckworth, dyrektorka Programu ds. Europy i Azji Centralnej AI.
24 i 25 grudnia rosyjska milicja zatrzymywała ludzi przed, w trakcie, i po -marszach sprzeciwu-, odbywających się w kilku miastach. Zatrzymaniom towarzyszyło bicie i kopanie protestujących. W Petersburgu zatrzymano między innymi rosyjską obrończynię praw człowieka, Ellę Poliakową, przewodniczącą Komitetu Matek Żołnierzy z Petersburga. Doszło do tego po tym, jak Poliakowa wzięła udział w konferencji prasowej zorganizowanej przez partię opozycyjną Yabloko.

AI jest zaniepokojona licznymi przypadkami naruszenia prawa do sprawiedliwego procesu względem zatrzymanych protestujących. Rozprawy toczyły się niezgodnie z międzynarodowymi standardami sprawiedliwego procesu. Dowodzi tego fakt, że sędziowie nie zgodzili się na zeznawanie oskarżonych. Co więcej, niektórym z oskarżonych, w tym także Kasparowi, odmówili możliwości konsultacji z obrońcą przed i po rozprawach. Wielu ludzi przetrzymywano ponad trzy godziny, czyli dłużej niż wynosi maksymalny czas zatrzymania w takich okolicznościach.
Do AI doszły również informacje, jakoby władze, po pobiciu jednego z protestujących, odmówiły mu pomocy medycznej, kiedy zjawił się w jednym z moskiewskich sądów.
-Państwo powinno zapewniać swoim obywatelom bezpieczeństwo i porządek, jednak nie ma usprawiedliwienia na używanie siły wobec pokojowych demonstracji- – powiedziała Duckworth.
Amnesty International jest również głęboko poruszona atakiem, w rezultacie którego zmarł Farid Babajew – aktywista polityczny i obrońca praw człowieka. Babajew był pierwszym kandydatem na liście wyborczej partii Yabloko z Dagestanu. Wieczorem 22 listopada został zaatakowany i postrzelony przez niezidentyfikowanych sprawców przed swoim mieszkaniem w stolicy Republiki Machaczkale. Dwa dni później mężczyzna zmarł w szpitalu. Krewni Babajewa i obrońcy praw człowieka nie mają wątpliwości, że działalność polityczna była w tym wypadku głównym motywem zbrodni. Władze konsekwentnie tym oskarżeniom zaprzeczają.
Amnesty International po raz kolejny wyraża swoje zaniepokojenie zatrzymaniem i złym traktowaniem Olega Orłowa, dyrektora Centrum Praw Człowieka Memoriał i trzech dziennikarzy z rosyjskiej stacji REN TV. Wszyscy mężczyźni zostali uprowadzeni z hotelu w mieście Nazran w Inguszetii, w nocy z 23 na 24 listopada przez zamaskowanych ludzi. Wywieziono ich za miasto a następnie bito i grożono śmiercią.
-Arbitralne uciszanie mediów i obrońców praw człowieka nie może być akceptowane ani podczas okresu wyborczego ani w żadnej innej sytuacji- – podkreśla Duckworth.
Amnesty International wystosowała apel dotyczący poprawy sytuacji obrońców praw człowieka na Północnym Kaukazie. Wzywa władze Rosji do zapewnienia należytej ochrony działaczom, prawnikom i dziennikarzom oraz szacunku dla ich pracy.

Tłum.: Agata Mikuła, Dominika Michalak

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3711